To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rodzinna niedziela z archeologią    -   09/3/2012
Muzeum Okręgowe zaprasza...
Czy można zostać Indianą Jonesem? Jest szansa, żeby to sprawdzić już w najbliższą niedzielę w tarnowskim Ratuszu. Muzeum Okręgowe przygotowało niezwykłą ofertę rodzinną i to zupełnie bezpłatną. Każde dziecko, które przyjdzie choćby z jednym rodzicem może uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Przedsmak prawdziwych prac wykopaliskowych dają takie zadania, jak odnalezienie właściwych elementów zabytku i zrekonstruowanie prahistorycznego naczynia albo ułożenie archeologicznego puzzle.

Ogloszenie

Wszystko to odbywa się w znakomitym otoczeniu – przypomnijmy, że od 6 lutego w Ratuszu eksponowana jes wystawa, która wyniki badań archeologicznych poprzedzających budowę autostrady A-4, łączącej Kraków z Tarnowem. W trakcie badań tylko w okolicy Krakowa archeolodzy spenetrowali ponad 120 stanowisk ze śladami osadnictwa pradziejowego i nowożytnego. Okazało się, że już w pradziejach tereny dzisiejszej Małopolski były intensywnie zasiedlane, co wykazały imponujące odkrycia. Część tych odnalezionych skarbów sprzed tysięcy i setek lat można zobaczyć w oryginale na tarnowskiej wystawie, m.in. złote monety Celtów, rodzinny skarb z Aleksandrowa, unikatową figurkę kobiety sprzed 7,5 tysiąca lat, a ponadto cenną biżuterię, wyposażenie pradziejowych grobów, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Całość uzupełniają fotografie stanowisk archeologicznych, rekonstrukcje pradziejowych domostw, grobów szkieletowych i ciałopalnych.

Muzeum proponuje więc rodzinom zwiedzanie wystawy a także interesującą zabawę, która może wzbudzić u dzieci pasję odkrywania tajemnic przeszłości, a równocześnie przybliża jeden z aspektów pracy archeologów, często wymagający wielkiej spostrzegawczości i logicznego myślenia.
Rodzinna niedziela z archeologią to promocja twórczego i interesującego spędzenia wolnego czasu w niedzielę. Warto zaznaczyć, że przy okazji warto zobaczyć wnętrza renesansowego ratusza po jego gruntownej konserwacji.
W niedzielę wstęp bezpłatny, Muzeum zaprasza w godz. 10 - 14.
Jest też oferta przygody z archeologią dla szkolnych grup zorganizowanych (szczegóły na stronie www.muzeum.tarnow.pl).

Foto: fragment wystawy „Archeologiczna autostrada”. Na zdjęciu  „Długi dom” sprzed 7,5 tys. lat. Opracowanie: Agnieszka Czekaj-Zastawny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, March 23, 2023 11:30:42
IP     : 3.236.209.138
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html