Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Należyty ... wieczorową porą   -   19/11/2004
Po raz kolejny zabrzmią w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury „Ballady wieczorową porą”. W czwartek 25 listopada gosciem cyklu będzie Jan Jakub Należyty. Zaprezentuje on piosenki Jaquesa Brela, Georgesa Brassensa, Charlesa Aznavoura – klasyków piosenki francuskiej oraz ballady Bułata Okudżawy, a także piosenki własne. Wykonawcy towarzyszyć będzie na fortepianie Mariusz Dubrawski, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, wykładowca Akademii Muzycznej i. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mamy dwa podwójne zaproszenia na recital dla inTARnautów.

Ogloszenie
>

W czterech dotychczasowych spotkaniach "balladowych" zaprezentowano już w TCK ballady Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Włodzimierza Wysockiego i piosenki Edith Piaf.
Najbliższy koncert rozpocznie się 25 listopada o godz. 19.00. Bilety do nabycia w kasie TCK w cenie 20,-zł a za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej 10,- zł.

Mamy dwa podwójne zaproszenia dla uczestników minikonkursu inTARnetowego - osób, które są jednocześnie bacznymi obserwatorami życia kulturalnego w Tarnowie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie : Kiedy ostatnio (podczas której z imprez kulturalnych w mieście) gościł ostatnio u nas Jan Jakub Należyty ? a odpowiedź nadesłać do naszej redakcji drogą elektroniczną (poczta z tematem BALLADY ..." na adres: redakcja@intarnet.pl. Pocztę oczywiście należy podpisać ! Losowania zaproszeń dokonamy w środę 24 listopada w południe, do tego też czasu prosimy o nadsyłanie odpowiedzi konkursowych.

JACQUES BREL - pieśniarz belgijski, śpiewający po francusku, mniej w języku flamandzkim, autor światowych przebojów wykonywanych również przez wykonawców piosenki pop: Dawida Bowie, Reya Charlesa, również przez Marlenę Dietrich i innych. Wykonywał pieśni bardzo ekspresyjne dotyczące miłości, przyjaźni, antywojenne. Oprócz piosenek lirycznych jak słynna na cały świat, uznana za piosenkę stulecia "Ne me quitte pas" - "Nie opuszczaj mnie", pisał piosenki żartobliwe, cynicznie satyryczne piętnujące mieszczan, świętoszków, kler. Trzymał stronę pokrzywdzonych, nieśmiałych nieudaczników. Wykpiwał wojny i jej mocodawców. Drwił z przyzwyczajeń i przesądów. Piosenki Brela śpiewane są po dziś dzień na całym świecie. Tłumaczone na wiele języków. Wdowa po artyście prowadzi międzynarodową Fundację J. Brela, która zajmuje się, oprócz propagowania jego twórczości, gromadzeniem funduszy na walkę z rakiem. J. Brel wycofał się z czynnego życia artystycznego u szczytu sławy. Zmarł w wieku 49 lat. Pochowany jest na francuskiej Polinezji.

GEORGES BRASSENS - ikona piosenki francuskiej. Teksty jego piosenek jeszcze za życia autora trafiły do podręczników szkolnych do języka francuskiego. W Polsce, jego twórczość porównać można do piosenek Jeremiego Przybory. Był mistrzem słowa, pisał teksty wykwintne pod względem formy, znakomite w treści. Komentował rzeczywistość , w mniej żarliwy sposób niż J. Brel, więcej było w tym wycyzelowanej, kąśliwej ironii podawanej ze sceptycyzmem i pobłażliwym dystansem.

CHARLES AZNAVOUR - ostatni z wielkich piosenki francuskiej, który pomimo sędziwego wieku cały czas koncertuje. Znany na całym świecie, śpiewał w Stanach Zjednoczonych z F. Sinatrą i Lizą Minelli. Cechuje go charakterystyczny głos i melancholijne. liryczne w większości utwory. Jest również aktorem i kompozytorem muzyki filmowej. Pisywał piosenki dla Edith Piaf i to przez nią zauważony rozpoczął wielką karierę we Francji, później na świecie. Całe życie związany z Francją, z pochodzenia Ormianin.

JAN JAKUB NALEŻYTY - skrócony życiorys artystyczny.
Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Autorów "ZAiKS", Związku Autorów i Kompozytorów "ZAKR", Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Piosenki "SAWP".
Laureat festiwali: Piosenki Polskiej w Opolu i Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Autor książek:
- dla dzieci "Kotek Napłotek" (z Janem Kazimierzem Siwkiem)
- dla dorosłych "Graczykowie (z Janem Tadeuszem Stanisławskim)
- dla nauczycieli - scenariusze przedstawień teatralnych ("Pinokio...a jak myślisz?" - edycja dla szkoły podstawowej, ("Europa bez granic" - edycja dla gimnazjum)
Scenarzysta telewizyjny: "Taksówka Jedynki" (TVP 1),"Graczykowie - czyli Buła i spóła" (Polsat), "Szpital na perypetiach" (Polsat), "Spotkanie z balladą" (TVP 2).
Felietonista: "Metropol", "Dziennik Zachodni", "Głos Wielkopolski", "Auto Świat", "Home&Market", "Przekrój".
Autor tekstów piosenek dla (m. in. Adrianny Biedrzyńskiej, Ewy Błaszczyk, Ewy Dałkowskiej, Macieja Damięckiego,Emiliana Kamińskiego, Krystyny Sienkiewicz, Krystyny Tkacz, Zbigniewa Wodeckiego.
Autor i reżyser przedstawień teatralnych:
Teatr Adekwatny Warszawa - Przedstawienie Dyplomowe z zajęć interpretacji piosenki w Prywatnym Studio Aktorskim "AS"
Teatr "Komedia" Warszawa - Spektakl piosenek J. Brela pt."Jef"
Teatr "Rampa" Warszawa - "Dolores, ech...Dolores" (z udziałem Katarzyny Żak)
Autor słuchowisk radiowych dla Teatru Polskiego Radia.
Zrealizował kilka programów telewizyjnych ze swoimi piosenkami. Prowadził zajęcia na temat edukacji teatralnej dzieci i młodzieży w Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W latach dziewięćdziesiątych współpracował na stałe z Teatrem "Stara Prochownia" i kabaretem "Pod Egidą".
Obecnie mieszka w Krynicy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947