To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dieta zamiast konsumpcji   -   19/11/2004
Uważajcie na reklamy ! Uważajcie na wszechobecny konsumpcyjny model życia, w którym "jesteśmy tylko wtedy, gdy ... kupujemy". Takie jest przesłanie kolejnej odsłony Otwartej Galerii Miasta Tarnowa, w ramach której artyści z Pracowni Plastycznej Pałacu Młodzieży prowadzonej przez Jacka Kucabę przygotowali wystawę "Dieta" i rozwiesili na terenie miasta wielkowymiarowe obrazy w kilkunastu miejscach. Czas ekspozycji nie jest przypadkowy, okres przedświąteczny jest zawsze czasem szczególnej obecności konsumpcji w naszym codziennym życiu.

Ogloszenie

Konsumpcja. Pożeranie informacji, łapczywe zagarnianie wygłodniałymi oczami jaskrawych słów, podlewanie rabatek świadomości płynną, skondensowaną iluzją. Na półmisku środków masowego przekazu, atrakcyjnie podane, kolorowo śmieją się do nas propozycje nie – do – odrzucenia. Faszerowane i panierowane rarytasy kultury masowej dopraszają się, by nadziać je na widelec. Bezkonkurencyjność i doskonałość każdego z osobna oślepia blaskiem neonów i przytłacza monumentalnością bilboardów. Świat kurczy się uprzedmiotowiony – gwarancją bytu staje się posiadanie, możliwe jedynie poprzez nieustający proces nabywania. Społeczeństwo chwyta za sztućce, by móc rozpocząć przeżuwanie, przemielanie, pochłanianie...

A może by tak ... Dieta?

Dietę proponują nam artyści z grupy Jacka Kucaby „Ruchome Święto”. Cykl prac opatrzony tym tytułem to kolejny pomysł na ekspozycję w Otwartej Galerii Miasta Tarnowa. Tym razem młodzi twórcy wypowiadają się na temat konsumpcjonizmu. Ich sprzeciw przyjął formę obrazów o wymiarach 250x400 cm, zamocowanych na metalowych stelażach, które w Otwartej Galerii pełnią funkcję „sali wystawowej”. Wspólny motyw, powtarzający się we wszystkich pracach, to dowolne elementy zastawy stołowej oraz krótki tekst, wkomponowane w jednolite tło. Reszta jest indywidualną wypowiedzią danego artysty, dotyczącą zagadnienia konsumpcji postrzeganego w kategorii problemu społecznego.

Cykl ten, podobnie jak niektóre z poprzednich inicjatyw podejmowanych przez członków grupy „Ruchome Święto”, nawiązuje do idei sztuki aktywnej społecznie, dotykającej aktualnych problemów, umożliwiających zabranie głosu w dyskusji na temat współczesności. Jest także próbą nawiązania dialogu z każdym, kto może natknąć się na obraz w drodze do pracy, do szkoły, czy do sklepu.

Inicjatorem pomysłu jest artysta rzeźbiarz, Jacek Kucaba, zaś samo przedsięwzięcie jest częścią szerszego projektu zatytułowanego „Szkoła Latania”. Prace realizowane w ramach tego projektu powstają w pracowni plastycznej funkcjonującej przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

Zanim więc nauczymy się latać, młodzi artyści sugerują Dietę – być może rzeczywiście łatwiej będzie wzbić się w górę, bez balastu złych przyzwyczajeń, które krępują Człowieka Dzisiejszego.(ola)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 15, 2024 17:05:24
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html