Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Raczej duma niż wstyd ...   -   19/11/2004
W wypełnionej po brzegi - zarówno dojrzałą publicznością jak i, co najbardziej cieszyło organizatorów, dziesiątkami młodzieży - sali Klubu Inteligencji Katolickiej w kamienicy przy Rynku 24, pod popularnym "Aniołem" odbył się w środę ósmy już wieczór z cyklu "Tobie Polsko. Spotkania patriotyczne przy świecach". Poprowadzili go tradycyjnie Stanisława Wiatr Partyka i Zbigniew Guzy. Nie brakło muzyki, śpiewu, ciekawych opowieści, sondy ankietowej wśród gości imprezy a nawet konkursu z nagrodami. Hasłem-pytaniem na jakie starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy wieczoru było "Czego tak naprawdę Tarnów powinien się wstydzić?".

Ogloszenie

Pytanie zostało jednak postawione dość przewrotnie. Główne części wieczoru były bowiem poświęcone raczej temu, z czego Tarnów ... powinien być dumny. A powinien przede wszystkim z ludzi, wybitnych Tarnowian i wybitnych Polaków, mieszkających tutaj na przestrzeni kilku stuleci.
Jednemu z nich - Janowi Szczepanikowi, genialnemu wynalazcy, poświęcona została prelekcja, którą wygłosił Antoni Sypek. Jan Ożga podzielił się z uczestnikami wieczoru efektami swoich poszukiwań w obcojęzycznej prasie z 1898r. (sic!). Tarnowski biznesmen znalazł tam dowody na przeprowadzenie przez J.Szczepanika w tymże roku udanej transmisji telewizyjnej! Telewizja nie jest więc wynalazkiem dwudziestowiecznym. A to za sprawą telektroskopu - jednego z setek wynalazków wielkiego Tarnowianina !

Podczas wieczoru promowano też kompozycję graficzną autorstwa Mateusza Kudrańskiego, w której wykorzystano wizerunki 13 wybranych "Wielkich Tarnowian". Powstała w ten sposób swoista karta pocztowa była też przedmiotem konkursu ogłoszonego wśród gości imprezy. Należało odgadnąć i wskazać jakie postaci ilustruje karta. Tylko jednej osobie udało się "dobić" do 10 nazwisk. Okazało się zresztą, że zwyciężczyni jest córką jednej z postaci prezentowanych na "pocztówce". Młodym ludziom z jednej z tarnowskich szkół gimnazjalnych początkowo udało się "strzelić" o jakie postaci chodzi, ale potem, gdy należało te nazwiska wskazać i przypisać je do odpowiedniego obrazka było już o wiele gorzej...

Ważnym fragmentem wieczoru była sonda przeprowadzona wśród wszystkich uczestników na temat, który był hasłem spotkania "Z czego Tarnów powinien się wstydzić ?". Wśród odpowiedzi spisanych na karteczkach i wrzuconych do specjalnej urny znalazło się oczywiście sporo narzekań, wskazań mniejszych i wiekszych błędów popełnianych przez mieszkańców oraz włodarzy miasta a także apeli o wyeliminowanie różnorakich patologii. Najgłośniej brzmiącym jednak wnioskiem z sondy było to, że Tarnów - biorąc oczywiście pod uwagę ogólnopolskie (i nie tylko) realia - tak naprawdę ... nie ma się czego wstydzić.

Wynikom sondy przeprowadzonej w środowy wieczór w KiK-u zamierzamy poświęcić niebawem więcej miejsca. A już w najbliższych godzinach konkurs (wskaż 13 postaci Wielkich Tarnowian na pocztówce) zagości na stronach naszego portalu. Bardzo jesteśmy ciekawi, ilu inTARnautom uda się poprawnie odgadnąć, kogo wybrał do swojej kompozycji Mateusz Kudrański. Przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 



© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947