Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Prezes URE zgodził sie podwyżkę taryf proponowanych przez PGNiG (film)    -   16/3/2012
Od kwietnia gaz droższy o 10 %
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe, wyższe taryfy dla PGNiG. Rachunki konsumentów wzrosną o średnio 7-10 proc. Odbiorcy przemysłowi zapłacą jeszcze więcej. Postępowanie URE trwało ponad 4 miesiące. Sprzeciw regulatora budziła przede wszystkim wysokość wnioskowanej podwyżki. - Skutki podwyżki dla największej grupy odbiorców, czyli ponad 6 mln gospodarstw domowych, będą zróżnicowane w zależności od tego, ile dany odbiorca zużywa gazu - mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Ogloszenie
>

Zobacz/posłuchaj wypowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki:

Pobierz wtyczkę Flash Player


Średnio rachunki wzrosną od 7 do 10 proc. Relatywnie najsłabiej podwyżkę odczują konsumenci, którzy używają gazu do gotowania.
- Dla tzw. kuchenkowiczów przyrost względny wyniesie ok. 7 proc. W kategoriach bezwzględnych portfel odbiorców zostanie uszczuplony o niecałe 2 zł miesięcznie. W przypadku odbiorców, którzy dodatkowo podgrzewają wodę do celów sanitarnych przy użyciu gazu, ten skutek jest na poziomie 8-10 zł miesięcznie, czyli ok. 9 proc. Jeśli chodzi o osoby, które ogrzewają gazem swoje gospodarstwa domowe, podwyżka jest na poziomie 10,6 proc. Ich rachunki wzrosną ok. 35-40 zł - wyjaśnia Marek Woszczyk.
Jak podkreśla prezes URE, nowe taryfy będą bardziej odczuwalne przez odbiorców przemysłowych.
- Przemysł zapłaci więcej. Odbiorców przemysłowych mamy ok. 200 tys. Tu kalkulacje są indywidualne. Im więcej dany odbiorca zużywa gazu, tym większe będą dla niego konsekwencje podwyżki - Marek Woszczyk.
W uzasadnieniu decyzji URE podaje, że głównym powodem wzrostu cen surowca jest ubiegłoroczne osłabienie złotego wobec euro i dolara, co skutkuje wyższymi kosztami zakupu gazu z zagranicy.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wniosek o zmianę stawek złożyło pod koniec października. Spółka chciała, by nowe taryfy weszły w życie 1 stycznia 2012. W trakcie postępowania URE dziewięciokrotnie wzywało PGNiG do złożenia korekty wysokości wnioskowanej podwyżki.
- Przedsiębiorstwo działa w warunkach regulowanych, a moim prawnym obowiązkiem jest sprawdzić, czy cena, którą proponuje do zatwierdzenia została skalkulowana na podstawie kosztów uzasadnionych, czyli kosztów niezbędnych i tylko takich - podkreśla prezes URE. Przedłużające się postępowanie z pewnością odbije się na wynikach finansowych PGNiG w pierwszych miesiącach roku. Spółka wielokrotnie podkreślała, że wstrzymanie decyzji oznacza kilkumilionowe straty dla spółki każdego dnia.
- Ten proces wymaga czasu. Przedsiębiorca oczywiście ma prawo do pokrycia kosztów swojej działalności, ale musi się też liczyć z ryzykiem prowadzenia tej działalności gospodarczej. Nie może oczekiwać, że to ryzyko jest w całości przenoszone na odbiorcę - argumentuje Marek Woszczyk.
Podwyżki mogą wejść w życie najszybciej za 2 tygodnie. PGNiG zapowiedziało, że zaczną obowiązywać 31 marca. Decyzją URE okres obowiązywania skończy się 31 grudnia 2011 roku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(16-03-2012) franek :
Dziekujemy ci Donaldzie za to,że nie zrobiłes 30% podwyżki.Jestes bardzo Fajny chłop.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-03-2012) Yogibaboo :
bierzmy przykład z Ukrainy tam jedna pani bodajże premier podpisala fatalny kontrakt gazowy z Rosją i siedzi w celi.A u nas minister rządu RP podpisuje równie fatalny kontrakt gazowy z Rosją i ma się dobrze, zero konsekwencji wobec jego osoby.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2012) aneczka :
hura niech żyje PO - niech wszystko jeszcze podrożeje - chcieliście to macie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2012) FREE MAN :
Nie moge pojac jednego-na calym swiecie ceny gazu naturalnego spadly i to bardzo drastycznie a tu jakis kartofel wyraza zgode na podwzke biednej instytucji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.Malo tego gaz na ogrzewanie wzrosnie ok 10%-czy ogrzewanie nie jest wazniejsze od gotowania

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2012) cc :
a pamiętacie kampanijną pioseneczkę wyborczą ".... jeszcze będzie cudownie , jeszcze będzie przepięknie . ..." raj coraz bliżej :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2012) TTT :
Nowy biurowiec i przepiękny garaż a to wszystko musi kosztować do tego trzynastki ,czternastki, barbórki sponsoring dla sportowców, darowizny na przeróżne fundacje etc etc i mamy kolejna podwyżkę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl