Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rzeźba nie zagrażała   -   20/11/2004
22 czerwca na tarnowskim Rynku wydarzył sie groźny wypadek. Element ustawionej tam metalowej rzeźby przestrzennej autorstwa Jacka Kucaby odpadł i przygniótł 16-letnią Olgę M. Z obrażeniami głowy i brzucha trafiła do szpitala. Wczoraj tarnowska prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie, postanowienie nie jest jednak prawomocne.

Ogloszenie

Prokuratura zleciła ekspertyzy biegłym rzeczoznawcom, oczekując odpowiedzi na pytanie - czy ciężka konstrukcja została wykonana i zmontowana przez artystę rzeźbiarza zgodnie ze sztuką i wymogami bezpieczeństwa?

- Z opinii biegłych wynika, że rzeźba przestrzenna pn. "Filtr" posiadała wiele mankamentów i uchybień. Do mocowania poszczególnych elementów użyto blachowkrętów zamiast śrub z nakrętkami lub spawów, przed zainstalowaniem nie zrobiono prób wytrzymałościowych itd. Rzeczoznawcy uznali wszak, że konstrukcja samonośna tego abstrakcyjnego dzieła nie stwarzała bezpośredniego zagrożenia dla oglądających. Była wystarczająco stabilna i wytrzymała. A fragment rzeźby składającej się z 11 elementów odpadł na skutek poluzowania blachowkrętów lub ich odkręcenia przez "osoby trzecie". Oględziny tuż po wypadku ujawniły, że kilka blachowkrętów było istotnie odkręconych. Nie ma w tym winy autora rzeźby, stąd postanowienie o umorzeniu postępowania prokuratorskiego - wyjaśnia Bożena Owsiak, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Przesłuchani przez prokuratora świadkowie potwierdzają przypuszczenia J. Kucaby, że stabilność całej konstrukcji mogła zostać wcześniej naruszona przez chłopców, którzy wspinali się i skakali po niej. Świadkowie wskazali kilku z nich. Nieletnich przesłuchano i przyznali się do głupiej zabawy, ale zaprzeczyli jakoby odkręcali wkręty.

Feralna rzeźba przyjechała do Tarnowa z Krakowa, gdzie była eksponowana przez kilka dni obok Barbakanu. 22 czerwca br. jeden z metalowych elementów "Filtru" o wadze kilkudziesięciu kilogramów odpadł i przygniótł 16-letnią Olgę. Przebywała wówczas wraz z koleżankami w środku przestrzennej rzeźby ustawionej obok tarnowskiego Ratusza. Dziewczynkę z obrażeniami głowy i brzucha (rozerwane jelito cienkie) odwieziono do szpitala.

Postępowanie prokuratorskie umorzono w tym przypadku. A we władzach miasta zapowiadają w przyszłości większą ostrożność przy wydawaniu zezwoleń na instalowanie podobnych konstrukcji w miejscach publicznych. (mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(20-11-2004) Andrzej :
Fatalne w skutkach zdarzenie!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-11-2004) gandolf :
Jak konar drzewa przygniótł niejaką Agnieszkę w Dalikowie na cmentarzu, to parafię chciano zlicytować. Jak jakaś kupa złomu robi to samo, to nic się nie stało. Niemen miał jednak rację śpiewając: Dziwny jest ten świat...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2004) Mea :
powinna byc tak skonstruowana zeby nikt nie mogl jej rozkrecić lub odpowiednip zabezpieczona...ogrodzona lub jakos inaczej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2004) głuptas :
No i doktorat jest,rzeźba zniknęła,wszystkiemu winne niezindentyfikowane chłoptasie,a kto skęcał śruby,kto wydałł zezwolenie na postawienie tej rzeżby.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-11-2004) Czikago :
Ta "rzeżba" poważnie zagrażała poczuciu dobrego smaku. NowoKołtuństwo zostało obalone przez wiatr. NATURA - TO JEST TO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-11-2004) Loom :
"A we władzach miasta zapowiadają w przyszłości większą ostrożność przy wydawaniu zezwoleń na instalowanie podobnych konstrukcji w miejscach publicznych." doskonale pamiętam jak na forum tarnowskim Pan Golec z magistrtru infomował, że rzeźba skadinąd zasłużpnego artysty stawała bez odpowiedniego zezwolenia. A tu się okazało, że zgoda była. Czyli co ? Teraz miasto zapłaci odszkodowanie z powództwa cywilnego . Extra.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947