Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Ławka poetów tuż, tuż ...   -   23/11/2004
Przy ul. Wałowej, już za kilka dni, stanie oryginalna rzeźba "Ławka poetów" zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza- dr. Jacka Kucabę. "Ławka" przedstawia: Jana Brzechwę, Zbigniewa Herberta i Agnieszkę Osiecką. Związane z tymi postaciami osoby, cieszące się zresztą sławą, wezmą udział w odsłonięciu oryginalnego pomnika. Tarnowska "Ławka" to równocześnie ... skrytka na książki.

Ogloszenie
>

Dosiadając się do poetów będzie można przeczytać fragment wiersza, w ciszy, zwyczajnie, tak dla relaksu, po książeczkę sięgną też dorośli, by przeczytać wiersz dziecku lub komuś, z kim wybraliśmy się na spacer. Rzeźby w podobnym charakterze znane są za granicą i w kilku naszych miastach, tarnowską "Ławkę" wyróżnia interesujące ujęcie tematu, realistyczne twarze kojarzą się z konkretnymi osobami. Rzeźba, projektowana do określonego miejsca, znakomicie wpisze się w klimat i architekturę ulicy Wałowej.

Jak pamiętamy-rzeźba jest darem Jacka Kucaby dla miasta. Gdy ludzie słyszą słowo dar - niedowierzają - mówi artysta. To zdumiewające. Szokuje mnie pytanie - dlaczego. Odpowiadam - z miłości do miasta. To wzbudza jeszcze większą podejrzliwość. Czyżby w ludziach nie było już krzty pasji społecznikowskiej? Czyżby nie rozumieli, że każdy, na miarę swoich możliwości i talentu, powinien coś w życiu zrobić dla swojego miasta?

"Ławka poetów" jest częścią autorskiego programu Jacka Kucaby - promocji i edukacji kulturalnej pod nazwą "Szkoła latania". Drugim ogniwem tego programu jest trwający właśnie ogólnopolski Festiwal Bajek i Baśni "Bajśnia" a trzecią "Targ słów". Bardzo nad tym ubolewam, że imprezy, o których głośno już w Tarnowie, nie są należycie reklamowane w naszym kraju. Traci się okazję do wyjątkowej promocji miasta.

Koszty związane z odlewem rzeźby pokrył Urząd Miasta. Uroczystość odbędzie się 3 grudnia, w piątkowe popołudnie. Przy "Ławce" wystawiony zostanie spektakl oparty na fragmentach twórczości trzech autorów. Miłośnicy tej poezji mogą liczyć na promocję książek i spotkanie z małżonką Herberta-Katarzyną Dzieduszycką-Herbert. Wieczór z poetami zakończy uroczysty koncert piosenek Agnieszki Osieckiej. Swoją obecność zapowiedziały-Magda Umer i Agata Passent. Przed tarnowianami wystąpią laureaci wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Towarzyszyć im będzie orkiestra Jerzego Satanowskiego.

Dzień wcześniej Jacka Kucabę i prezydenta Tarnowa Mieczysława Bienia zaprosili do studia realizatorzy programu "Kawa czy herbata". Tekst i zdj. (kis)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(23-11-2004) poem :
To ta sama małżonka która obsmarowywała Herberta w Wyborczej?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-11-2004) j.pol :
Tekst jest niezrozumiały. Przydałoby się wyjaśnienie dlaczego rzeźba jest darem i równocześnie koszty związane z jej odlewem pokrywa Urząd. Darem jest forma gipsowa a Urząd pokrywa cały koszt programu "Szkoła latania" i do tego koszt odlewu rzeźby? Intrygujące zestawienie Lesman (ps. Jan Brzechwa), Herbert, Osiecka. Herbert outsider społeczno-literacki i dwoje ulubieńców władzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-11-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Wkrótce, z uwagi na zaangażowane publiczne pieniądze, wypowiemy się na ten temat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947