Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Ocalić od zapomnienia   -   25/11/2004
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęło cykl spotkań poświęconych sławnym mieszkańcom Powiśla Dąbrowskiego. Bohaterem pierwszego z nich był Jan Wnęk - rzeźbiarz, konstruktor i wynalazca. Inauguracja cyklu "Ocalić od zapomnienia" połączona została z uroczystym przekazaniem urny z ziemią z miejsca urodzenia Jana Wnęka - Radgoszczy - Kaczówki.

Ogloszenie

Oprócz członków i przyjaciół Stowarzyszenia Civitas Christiana w spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Radgoszczy, szefowie miejscowego koła PSL i Gminnej Spółdzielni oraz potomek bohatera Roman Wnęk. Na tę okazję uczennice Gimnazjum nr 2, zaprzyjaźnionego ze Stowarzyszeniem, przygotowały wiersze. Gościom czas uprzyjemniała Kapela Józefa Jaje z Radgoszczy.

Spotkanie było okazją do przypomnienia życiorysu Jana Wnęka, który przedstawił prezes Civitas Christiana Edward Urbańczyk. Nazywany Ikarem z Powiśla Jan Wnęk urodził się w 1828 roku, był analfabetą i samoukiem. Pracował w Odporyszowie, gdzie wykonał dach i kopułę miejscowego kościoła oraz około 300 rzeźb do kaplic przykościelnych. Jak głosi legenda, pozowali mu do nich mieszkańcy wsi.

Jan Wnęk został również zapamiętany jako wynalazca i konstruktor. Był autorem czterokołowego pojazdu napędzanego siłą mięśni. Uważany jest również za prekursora lotnictwa, skonstruował maszynę latającą i w latach 1866-69 dokonywał na niej lotów. Jeden z nich zakończył się upadkiem i śmiercią Jana Wnęka w wyniku doniesionych obrażeń.

By upamiętnić postać Ikara z Powiśla Civitas Christiana przygotowało poświęconą mu stałą wystawę, gdzie zgromadzono informacje o Janie Wnęku, pamiątki z nim związane, fotografie. Oprócz tego w siedzibie Stowarzyszenia oglądać można ekspozycje związane z rocznicami wybuchu drugiej wojny światowej i świętem odzyskania przez Polskę niepodległości. Odwiedziło je już okoł 2 tys. osób, głównie uczniów szkół z terenu Powiśla Dąbrowskiego. Dla nich zgromadzone tu pamiątki to żywa lekcja historii. (baja)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947