To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: PAP
  
   Kilka ton martwych ryb u ujścia Białej do Dunajca    -   04/5/2012
Katastrofa ekologiczna w Białej
Tarnowscy wędkarze, pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW) znaleźli nawet pięć ton śniętych ryb w Białej w rejonie Mościc, w pobliżu oczyszczalni ścieków. Wędkarze zaalarmowali służby ochrony środowiska, służby sanitarne, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Państwową Straż Rybacką i policję. Nie wiadomo co było powodem skażenia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska sprawdza próbki ścieków z Zakładów Azotowych oraz z Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Wyniki mają być znane dopiero za tydzień.

Ogloszenie


Wizję lokalną na miejscu przeprowadzili prezes tarnowskiego okręgu PZW Ignacy Piskorski z ekologiem Mateuszem Przebiędą. - Było gęsto od ryb na dnie. Po prostu katastrofa ekologiczna. Wszystko co żyło, sztuki 4-, 5-kilogramowe - klenie, świnki, jazie, płocie - niektóre podczas tarła, zginęło. Nie wyobrażamy sobie, jakie konsekwencje poniesiemy. Przez 10 lat będziemy musieli odbudowywać to, co zostało zniszczone - powiedział prezes tarnowskiego okręgu PZW Ignacy Piskorski. Straty szacowane są na co najmniej kilkaset tysięcy złotych.
Przyczyny śnięcia ryb i źródło ewentualnego zatrucia rzeki nie są jeszcze znane. Pracownicy tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki, wyniki będą znane w przyszłym tygodniu. Zakres badań jest szeroki, ponieważ na tym odcinku rzeki znajdują się wyloty ścieków z grupowej oczyszczalni ścieków w Tarnowie i centralnej oczyszczalni dla Zakładów Azotowych. Badane są również ścieki; chociaż nie stwierdzono zaburzeń w pracy tych oczyszczalni.
- Nie można na razie stwierdzić, jaka była przyczyna śnięcia ryb. Wykonano pomiary tlenu, zawartość substancji rozpuszczonych w wodzie oraz kwasowość wody. Te wskaźniki nie odbiegały zasadniczo od średnich notowanych w podobnym okresie poprzedniego roku - powiedziała dyrektor delegatury Krystyna Gołębiowska.
Jak podkreślają ekolodzy, śnięcie ryb wystąpiło na dolnym odcinku rzeki, która pełni ważne funkcje przyrodnicze. Powyżej miejsca, gdzie odnotowano martwe ryby, jest realizowany projekt "Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Biała Tarnowska". Ich zdaniem, skażenie bez wątpienia wpłynęło negatywnie również na inne organizmy wodne, w tym chronione gatunki zwierząt, takie jak skójka gruboskorupowa i kumak górski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, August 19, 2022 21:24:00
IP     : 34.236.192.4
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html