Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Plener malarski na Zamku w Dębnie    -   08/5/2012
Tradycja zamkowych plenerów...
7 maja rozpoczął się w Muzeum Zamek w Dębnie trzydniowy integracyjny plener malarski „DĘBNO 2012”. Jest to już piąty tego typu plener, który organizowany jest dla dal podtrzymania tradycji pleneru sprzed lat, kiedy to w 1923 roku Jan Jastrzębski, ówczesny właściciel Dębna zaprosił studentów z krakowskiej ASP wraz z ich opiekunem profesorem Stanisławem Kamockim. Na zamku w Dębnie przebywała wtedy grupa 29 studentów, a ich obecność udokumentowana jest dzięki zachowanym z tego czasu fotografiom jak i ciekawym artykułom zamieszczonym w wychodzącym wówczas Informacyjnym Kurierze Codziennym. Pamiątki te znajdują się w muzealnym archiwum dzięki przekazowi, którego dokonała przed laty jedna z uczestniczek tego pleneru, znana i ceniona malarka Hanna Rudzka - Cybisowa. Podsumowaniem tego artystycznego wydarzenia będzie wystawa zaprezentowana na Zamku w Dębnie, od 20 maja do 15 czerwca br.

Ogloszenie

Współcześnie organizatorami tego przedsięwzięcia są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Zamek w Dębnie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”, a partnerami: Starostwo Powiatowe w Brzesku i Dębińskie Centrum Kultury. Honorowy patronat nad Plenerem sprawują Starosta Powiatu Brzeskiego i Wójt Gminy Dębno.
Początkowo do udziału w plenerze zapraszana była młodzież z Liceum Plastycznego i Warsztatów Terapii Zajęciowej, ale bardzo szybko do tej grupy dołączyła także młodzież ze szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Dębno i od dwóch już lat także młodzież z krakowskiej ASP.

Malowniczo położone Dębno, wraz z bogatymi i unikatowymi zabytkami architektury i przyrody jest doskonałym miejscem na takie plenery. Młodzież chętnie maluje średniowieczny zamek, czasem jego różne zakamarki i ciekawe wnętrza jak również pochodzący z tego samego okresu kościół p.w. św. Małgorzaty, neogotycką kaplicę Jastrzębskich, oraz przydrożne kapliczki i figurki. Podczas ostatniego pleneru dużym „powodzeniem” cieszył się wiekowy już posąg św. Jana Nepomucena usytuowany w parku okalającym Zamek.
Podsumowaniem tego artystycznego wydarzenia będzie wystawa zaprezentowana na Zamku w Dębnie, od 20 maja do 15 czerwca br. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość pozostawienia wszystkich prac na własność Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie.
Podczas wernisażu wystawy (20 maja ) odbędzie się wręczenie nagród i wyróżnień za najciekawsze prace, które wybierze profesjonalne jury. Wernisaż dodatkowo wzbogaci koncert „Jan Kochanowski – muzyka i poezja” przygotowany przez Zespoł Camerata Cracovia. Utwory poetyckie wykona aktor – Krzysztof Globisz z towarzyszeniem muzyka grajcego na lutni – Ireneusza Trybulca.

Zamiarem organizatorów jest zorganizowanie również w 2013 roku takiego pleneru i wystawy mającej z okazji jubileuszu 90-lecia „Pierwszego Pleneru - Dębno 1923”. Planuje się z tej okazji wystawę retrospektywną pokazującą wszystkie najciekawsze prace z minionych lat.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947