Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Interpelacje Roberta Wardzały    -   08/5/2012
Prosto z Sejmu...
Do naszej redakcji napłynęły ostatnie interpelacje radnego PO Roberta Wardzały. Jak dotąd o swojej działalności poselskiej informowali nas jedynie niektórzy posłowie PiS i Solidarnej Polski. Podobnie jak parlamentarzyści ugrupowań opozycyjnych, R. Wardzała interpelował m.in. w sprawie autostrady A4, reorganizacji sądów, ale też i nieuczciwych praktyk marketingowych... Szczegóły poniżej.

Ogloszenie

Autostrada A4 - terminy
Jak czytamy w nadesłanej informacji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała roszczenia czasowe wykonawcy odcinka węzeł Szarów - węzeł Brzesko autostrady A4 i wyznaczyła nowy termin zakończenia prac na tym odcinku na wrzesień br. - wynika z odpowiedzi ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej na interpelację R. Wardzały w sprawie terminów realizacji prac na autostradzie A4 na odcinku Szarów - Tarnów.
Ministerstwo informuje ponadto o skierowaniu wobec wykonawców, którzy nie dotrzymali terminów umów wykonania prac, roszczenia z tego tytułu, a w szczególności naliczyło kary umowne. GDDKiA szczegółowo wskazała charakter uchybień i ich powody podając m.in., że powodem problemów przy budowie odcinka węzeł Brzesko - węzeł Krzyż była m.in. zbyt mała liczba pracowników i samochodów ciężarowych na placu budowy, co - jak można wnioskować - wynikało z kłopotów finansowych wykonawcy. W efekcie nowy termin ukończenia prac na tym odcinku wyznaczono na 6 stycznia 2013 roku. GDDKiA rozpatruje natomiast zgłoszone przez wykonawców także innych odcinków, na których mamy do czynienia z opóźnieniem, roszczenia finansowe i kwotowe uzasadniane przez nich m.in. zwiększeniem zakresu prac i nieprzewidywalnymi warunkami klimatycznymi.

Sądy - reorganizacja
Zniesienie Sądów Rejonowych w Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej przewiduje z dniem 1 lipca 2012 roku Ministerstwo Sprawiedliwości - taką odpowiedź R. Wardzała otrzymał ma swoją interpelację w sprawie reorganizacji sądownictwa. Grzegorz Wałejko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości zapewnia równocześnie, że nie spowoduje to większych zmian w strukturze zatrudnienia", a obywatele nie uznają uszczerbku w ich konstytucyjnym prawie do sądu.

Nieuczciwe praktyki marketingowe - zawieranie i przedłużanie umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych drogą telefoniczną
Próby zawierania na odległość nowych umów i przedłużania umów dotychczasowych na świadczenie usług telekomunikacyjnych mogą w niektórych przypadkach być uznane za nieuczciwe praktyki rynkowe - uważa Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W odpowiedzi na interpelację R. Wardzały w sprawie telefonicznych ofert składanych przez przedstawicieli operatorów telefonicznych wskazuje się, że tego rodzaju znamiona mogą mieć wszelkie oferty, których efektem jest wprowadzenie w błąd konsumenta. W praktyce oznacza to podawanie informacji nie tylko nieprawdziwych, ale także niepełnych, których efektem jest podejmowanie przez konsumenta decyzji, której inaczej by nie podjął. W szczególności konsument, któremu składa się telefoniczną ofertę powinien otrzymać informację o m.in. prawie odstąpienia od umowy dostarczonej przez kuriera w ciągu 10 dni, miejscu i sposobie składani reklamacji, prawie wypowiedzenia umowy. Kurier nie ma natomiast prawa wywierania presji na konsumenta w sprawie podpisania umowy zaraz po jej dostarczeniu.

Żywność typu fast food w sklepikach szkolnych
Kolejną interwencję Państwowego Inspektora Sanitarnego do Wojewódzkich Kuratorów Oświaty w sprawie zwrócenia uwagi na rodzaj asortymentu oferowanego w sklepikach szkolnych rozważa Ministerstwo Zdrowia - taki jest efekt interpelacji R. Wardzały w sprawie rozważenia zakazu sprzedaży w sklepikach szkolnych żywności typu fast food. Ministerstwo wskazuje w niej na brak prawnych możliwości wprowadzenia tego typu rozwiązania, ale nie wyklucza interwencji Państwowej Inspekcji Zdrowia.
”Problem wskazany w interpelacji pozwoliłem sobie podnieść w związku z raportem Najwyższej Izby Kontroli, który wyraźnie wskazuje na rosnący problem otyłości wśród uczniów. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy wskazano sprzedaż w sklepikach szkolnych żywności tytu fast food. Ministerstwo Zdrowia mimo braku formalno-prawnych możliwości dla prowadzenia zakazu handlu taką żywnością zauważa, że kwestia asortymentu tychże sklepów może być regulowana w umowach zawieranych między dyrekcją szkół a dzierżawcami pomieszczeń wynajmowanych na działalność handlową” - pisze poseł.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(08-05-2012) paweł :
Poproszę o interwencję w kolejnej sprawie - szokujących działań wydziału edukacji tarnowskiego Urzędu Miasta. To, co w ostatnich tygodniach zrobiono z konkursami na dyrektorów tarnowskich szkół , a także plany nieupublicznienia tarnowskich przedszkoli i likwidacji ich części nie może pozostać bez echa. Panie Robercie, proszę się tym zainteresować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) ja :
oki, jak znajde chwilka czasu bo komentowanie spedłaja durzo czasu mi zajmóje a jesztrze doradzam prawniczo w rurznyh miejscah. nara

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) do ja :
Widać, że zawiść, a może bardziej zwykła zazdrość, że ktoś ma chęci i działa robiąc jeszcze coś dla ludzi potrafi odebrać w niektórych miejmy nadzieję w skrajnych przypadkach nawet rozum.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) zółc :
łaski nie robi......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) ja :
uderz w stół a nożyce ... :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) zółc :
tak krawcowa kraje jak jej materii staje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) ja :
:-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) jasne :
dobrze dziala i niech ci co narzekaja do roboty sie wezma a swoj placz rozpaczy w konkretna pomoc dla ludzi zamienia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) zółc :
Dobrze działa.Bedzie sprawnie długi oddawał za kolegow z partii.Młody przystojny taki,motocyklista i zuch.Zawsze mnie ciekawiło jak speedway ma sie do globalnego ocieplenia?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-05-2012) MAFIOSO :
W sprawie budowy autostrady A4 Poseł RW POwinien spróbować sprawdzić, czy aby także i tym przypadku nie mieliśmy przypadkiem do czynienia z piramidą "biznesową", polegającą na sprzedawaniu usług. Jak wiadomo, polega to na tym, że przetarg wygrywa tzw. wykonawca „pierwotny”, który następnie „odsprzedaje” wykonawstwo kolejnemu, oczywiście za ułamek kwoty wyjściowej, zgarniając dla siebie na czysto kilkaset mln. (jeśli nie nawet kilku mld.) PLN, nie kiwnąc palcem w bucie, a łopatą na budowie w żadnym wypadku, ale dysponując kasą od zleceniodawcy (realnie - Rządu). Ten kolejny (drugi) „biznesmen” angażuje trzeciego „biznesmena”, który będzie musiał zobowiązać się „wykonać robotę” za część pozostałej do dyspozycji kwoty, gdyż ten drugi dla siebie rezerwuje na czysto odpowiednią sumkę, siłą rzeczy nieco mniejszą od sumki tego pierwszego. Proceder ten może być ew. powtórzony, w zależności od wysokości procenta odstępnego haraczu. Na końcu tej piramidki pojawia się wykonawca właściwy, właściciel tubylczej firmy, zwykle nie „biznesmen”, (ew, zagraniczniak), który ma ludzi do roboty, maszyny, ale równocześnie musi kupić materiały do wykonania drogi. W tym celu często musi zaciągać kredyty w banku, po czym okazuje się, że po pierwsze: za te pozostałe „do dyspozycji” (obiecane przez ostatniego w piramidzie „biznesmena-zleceniodawcy”) pieniądze nie bardzo da się solidnie wykonać robotę, a po drugie: od ostatniego „biznesmena” w tej piramidce nie bardzo może wydrzeć wszystkie należne pieniądze. W skrajnym przypadku zostają mu do spłacenia kredyty, oraz strajkujący robotnicy na autostradzie jeszcze „w budowie”, którzy nie dostali kilkumiesięcznych pensji. Na tym etapie „inwestycji” pojawia się interpelacja POsła, w wyniku której dowiadujemy się, że „Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała roszczenia czasowe wykonawcy”, (pierwotnego), oraz że uznaje jego/ich „roszczenia finansowe i kwotowe uzasadniane przez nich m.in. zwiększeniem zakresu prac i nieprzewidywalnymi warunkami klimatycznymi” (dodatkowa kasa dla „biznesmenów”). Równocześnie „GDDKiA szczegółowo wskazała charakter uchybień i ich powody podając m.in., że powodem problemów przy budowie odcinka (…) była m.in. zbyt mała liczba pracowników i samochodów ciężarowych na placu budowy, co - jak można wnioskować - wynikało z kłopotów finansowych wykonawcy.” Dodam od siebie, wykonawcy tego właściwego, ze sprzętem, ludźmi i kredytami do spłacenia. Aby ten proceder mógł wywianować wielu „biznesmenów”, koszt budowy autostrady w Polsce musi być niemalże największy w Europie, o ile nie w świecie (póki co, nie budujemy odcinków autostradowych w długich tunelach). Zatem Pan POseł powinien powyższe dokładnie sprawdzić, ale także to, do jakiegoż to wschodnio-bliskowschodniego lub zamorskiego kraju „wyemigrowały”, tak wydarte od polskiego podatnika (także europejskiego, bo po części z dotacji UE), pieniądze ww. „biznesmenów”.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947