Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zofia Stryjeńska w BWA    -   10/5/2012
Z tarnowskiej kolekcji
W piątek, 11 maja o godz. 18:30 w Galerii Miejskiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Zofii Stryjeńskiej – złoży się na nią unikatowa kolekcja obrazów przekazana miastu przez księdza Alojzego Franciszka Nosala. Wystawa będzie częścią programu tegorocznej I Doby Dla Kultury (31.05-1.06) związanej z obchodami Światowego Dnia Rozwoju Kultury (31.05); celem inicjatywy jest promocja tarnowskich instytucji kultury oraz tarnowskiego dziedzictwa kultury, w tym kolekcji dzieł sztuki. Muzyka na temat: Malwina Kołodziejczyk + DJ dudek. Z kolei 13 maja (niedziela) o godz. 15:00 po wystawie oprowadzać będzie opiekujący się nią pracownik Wydziału Kultury UMT, Marek Popiel.

Ogloszenie
>

Wystawa prezentować będzie wszystkie 33 obrazy z kolekcji, uzupełnione zbiorem pocztówek z reprodukcjami obrazów Zofii Stryjeńskiej. Prace z tarnowskiej kolekcji podzielone są na cztery tematy: „Postaci”, „Tematyka biblijna”, „Wieś polska” oraz „Stroje i tańce ludowe”. Kolekcja ostatni raz prezentowana była w Tarnowie w 1992 roku, później w 2005 roku na pokazie zamkniętym.

Zofia Stryjeńska (ur. 1891 w Krakowie, zm. 1976 w Genewie) – reprezentantka sztuki artdéco, zajmowała się malarstwem, grafiką, ilustracją, scenografią. Była najbardziej znaną i najwybitniejszą polską artystką okresy dwudziestolecia międzywojennego, obok Tamary Łempickiej. Obrazy jej autorstwa – charakteryzujące się żywą kompozycją i szeroką paletą barw – chwalone przez krytyków i uwielbiane przez Polaków weszły do powszechnego obiegu poprzez reprodukcje na plakatach, kartach pocztowych czy… pudełkach czekoladek. A sama Stryjeńska - ceniona i nagradzana, odważna i ekscentryczna –pozostała jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki I połowy XX wieku.

Reprodukcja: Zofia Stryjeńska „Wiejska zagroda”, tempera/płótno, 68x87cm, ok. 1960, kolekcja Miasta Tarnowa, depozyt w Muzeum Okręgowym w Tarnowie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947