Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dużo słów, mało konkretów   -   29/11/2004
Kilka dni temu w podniosłej scenerii tarnowskiego Ratusza władze Miasta i PKN ORLEN złożyły podpisy pod dokumentem, który inicjuje projekt „Partnerstwo dla edukacji miasta Tarnowa”. Realizowany będzie w ramach UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Do dziś jednak niewiele wiemy na temat ewentualnych pożytków płynących z realizacji projektu, w ramach którego opracowana ma zostać teraz "strategia edukacyjna Tarnowa". Znany jest tylko budżet projektu - około 70 tysięcy złotych, z czego ponad 50 tys. zł przekaże Orlen a kilkanaście tysięcy złotych Miasto.

Ogloszenie

Daj Boże, by do Tarnowa trafiły konkretne środki, które w dodatku z pożytkiem zostałyby wykorzystane. To dobrze, że władze samorządowe nieco się rozglądają, szukają zewnętrznych źródeł, wykorzystują nadarzające się sposobności, nie oglądając się na wiecznych malkontentów. Fajnie, że różne środowiska zgrupują się wokół wspólnych celów. Wcale jednak nie jestem pewien, czy działania te przyniosą wymierne efekty i czy nie stanie się jak w przysłowiu - „góra urodziła mysz.” Powątpiewam tak dlatego, gdyż na moje konkretne pytanie: „jakie konkretne efekty” przyniesie kolejna strategia, nie potrafił konkretnie odpowiedzieć nikt.

Na konferencji usłyszałem same slogany: „żebyśmy umieli odpowiadać na wezwania, żyć w XXI wieku i uczyć się przez całe życie.” W dokumencie zapraszającym na konferencję prasową nie brakło stwierdzeń w rodzaju: „przeprowadzony zostanie audyt potencjału społecznego, a następnie zostaną zidentyfikowane środowiska i liderzy gotowi podjąć aktywne działania na rzecz”; „rozpocznie się proces budowania społecznego konsensusu wokół lokalnych priorytetów”, a „w wyniku tych działań zostaną wyznaczone cele i zadania”. W podobnym duchu utrzymany został wieńczący podpisanie porozumienia komunikat. O „widocznych już efektach strategii w Płocku” powiedziała pani B. „Już dziś Tarnów jest przodującym w Polsce ośrodkiem oświatowym, co wynika z danych pokazanych przez zastępcę prezydenta Tarnowa” - ktoś dodał. Taki stan rzeczy jest zatem „doskonałym punktem wyjścia do dalszych reform”, dorzucił pan S. Co więcej, „w czasie spotkania padło wiele ciekawych głosów, które świadczą o poparciu zebranych dla działań reformatorskich i dobrze rokują na przyszłość”. Rokowania owe podsumował ksiądz S., stwierdzając odkrywczo, że „nie ma edukacji, bez wychowania”. Ale idźmy dalej - „tezę tą poparł pan przewodniczący...” Zatem „pojawią się nowe możliwości”, a „w erze internetu nie może się to odbyć bez nowych technologii.” Przy okazji pojawiła się „potrzeba internetowego wsparcia zarządzania oświatą i platformy komunikacyjnej dla rodziców i szkół”. Na koniec natchnionymi słowy spłynęła pani S., dyrektor gimnazjum, stwierdzając iż „strategia każdej szkoły winna wpisywać się w strategię miasta, a ta z kolei w strategię edukacyjną kraju, a nawet w Strategię Lizbońską.”

Brzmi to wszystko bardzo nieświeżo i zarazem znajomo. Otóż uczestniczyłem kiedyś w pracach nad „strategią zrównoważonego rozwoju” pewnej gminy i nawet z ramienia gminy za prace te odpowiadałem. Całość zabawy finansowana była w znacznej części z środków UE (jeszcze przedakcesyjnych), w części z gminnych, wyasygnowanych specjalnie na ten cel. W procesie tym uczestniczyło radośnie „szerokie spektrum przedstawicieli społecznych”, którzy „zbudowali konsensus”, stwierdzając m.in., że turystyczna gmina musi rozwijać się turystycznie. Owo stwierdzenie ciągnęło się przez stron wiele i nie pociągnęło za sobą nic. Po jakimś czasie strategia okazała się bezwartościową kupą makulatury, która straciła na ważności i nijak nie przekłada się na rzeczywistość. Ktoś pieniądze dał, ktoś wziął – upraszczając: unijne środki przeznaczone były dla „koordynatorów” czyli instytucji nadzorującej, de facto opracowującej strategię. I obawiam się, czy aby tym razem nie będzie podobnie - dokument okaże się bezwartościowym, biurokratycznym zapisem pobożnych życzeń i odkrywczych spostrzeżeń, po czym „społeczne grupy robocze” z zadowoleniem uścisną sobie rączki, a wszystko pozostanie po staremu...

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 22)Dodaj komentarz
(29-11-2004) taaaaaaa dam :
leeeeeja wode...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) Do POŚWIATOWSKIEGO :
No Panie, może w końcu jakies ostre pióro w zmurszałym dziennikarskim Tarnowie. Bez wazeliny i ubrązawiania gównianych postaci. rzymam kciuki sam trzymjąc w w ręku wieczne pióro.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Żadne konkretne środki nie trafią. Ten program nie temu służy, o czym mówił pan Prezydent na Radzie Miasta. Na pytanie po co to, odparł, że 50 tys daje ONZtowi Orlen, 15 tys daje miasto. ONZ da te pieniadze komu bedzie chciał i te pieniądze mają być przeznaczone nie - wg p.Prezydenta- na wynagrodzenie nawet ludzi, którzy bedą mędrkować nad "rozwojem oświaty" w Tarnowie tylko na "organizację pracy". Pytanie - co to oznacza? Kawę i ciastka? Xero? Wycieczki po szkołach? (po co?) Podsumowując - wystarczy napisać ONZ. I wszystko jasne. Mega biurorkracja, która przepompuje torche pieniedzy z naszych kieszeni do kieszeni szczwanych lisków. Nic nowego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) W.Popiela :
Dołączam się do gratulacji. Rzadko kiedy teksty naszych mediów są strawne, a ten jest więcej niż strawny. Jest smakowity! Brawo!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) NieSzczwanyKundel :
O co chodi? Przeciez jasna sprawa: montaż finansowy, pozyskiwnaie środków, fundusze europejskie, środki pozabudżetowe, dotacje celowe. Rzygac się chce. Zero realizacji potrzeb, nieskończoność realizacji interesików kolesi z małymi interesami. [jakkolwiek to brzmi]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) kosynier :
Brawo Poswiatowski!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) Obserwer :
Za ok. pięć Prezydenckich Pensji ma zostać zrealizowany Program Edukacyjny 120 tys. miasta???!!! Toż to dość niezła sumka do wzięcia dla tego kto wyda z siebie kilkaset stron kolejnego wielkopomnego dzieła (bla, ble), a nie żeby coś faktycznie zrealizować! Pozdrowienia dla p. Janusza Wiśniewskiego - obecnie Orlen. ps.Tak trzymać Panie Poświatowski!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-11-2004) NY :
ILU SYNÓW ZYJE Z UNDP? Syn sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana otrzymywał pieniądze od firmy zamieszanej w skandal z oenzetowskim programem "Ropa za Żywność" kilka lat dłużej, niż do tej pory sądzono. Amerykańskie media i politycy wzywają do dymisji Annana. Związki Kojo Annana ze szwajcarską firmą konsultingową Cotecna, która nadzorowała kontrakty w ramach ONZ-owskiego programu "Ropa za Żywność", były znane od dawna. Jednak do tej pory szefowie ONZ utrzymywali, że Cotecna zaczęła pracować dla międzynarodowej organizacji w 1998 roku, w tym samym miesiącu, w którym Kojo Annan odszedł ze szwajcarskiej firmy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) ~ hmmm :
Panie M. Poświatowski innymi slowy bral pan czynny i swiadomy udzial w marnotrawieniu srodkow "pewnej gminy" i do tego z "jej ramienia" i jak widac na zalaczonym powyzej obrazku jest Pan chyba z tego dumy. Tak na mearginesie - jako prawy obywatel oczywiscie zglosil Pan komu trzeba ze srodki gminne sa marnotrawione i oczywiscie kazda zlotowke ktora Pan zmarnowal zwrocil Pan "pewnej gminie" ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) M. Poświatowski :
Co miałem i komu zgłosić? Że gmina realizuje zatwierdzony przez radnych projekt? Wszelkie postanowienia są sprawdzane np przez RIO. Do prac oddelegowany zostałem przez przełożonego. A że strategia funta kłaków nie warta - to okazało się po jakimś czasie. Nie, nie jestem dumny. Daliśmy się nabrać wszyscy. Bo pięknie się twórcze rzeczy pisze - tylko trzeba mieć za co je realizować. W świecie nie brak głupstw odbywających się w majestacie prawa. Nie znam pana, panie hmmm, ale takiego komentarza mógłybm się spodziewać tylko ze strony... urzędnika

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) M. Poświatowski :
A tak na marginesie, przyjmując Pana retorykę, hmmm... ja nie wstydzę się swojego nazwiska.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) gandolf :
Do hmmm...a, rolą dziennikarzy jest bycie, obserwowanie i opisywanie tego co widzieli, choćby było to znęcanie się lub zabijanie człowieka. Tak robił p.Milewicz i tak zrobił p.Poświatowski.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) kosynier :
Panie Poświatowski - jednej rzeczy tylko Pan nie powiedział jaka była reakcja "pewnych" osób na Pana wyjawienie "sprawy" na forum. To nie wstyd nie napisac swojego nazwiska, przyczyna bywa porzaiczna - ukłądy towarzysko- rodzinne panujące w układach decyzyjnych, co jest bardzo nagminne w takim maisteczku a to może potem zaszkodzić w realizacji innych planów, które mogą przynieść bardzo dużo dobrego lecz mogą być nie dopuszczone do realizacji - bo się zaszkodziło jakiejś osóbce, która przypadkowo okazuje się być córką, synem prominenta lub decydenta, który wbrew zdrowym zasadom i tak zablokuje "tą" inicjatywę...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) kopan :
Jak mam żyć w tym 21-wieku i to jeszcze uczyć się przez całe życie. Roboty nie ma. --- kształcę się ---- i dalej roboty nie ma, bo jest odpowiednia robota do kwalifikacji dla co piątego fachowca. Co to za strategia wykształcić i niech spyla stąd gdzie pieprz rośnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) M.Wietrzyk :
Bo wykształcenie powinno być PAŃSKĄ strategią a nie strategią władz. Pan sobie wybiera szkoły i uczelenie i to pan ponosi tego konsekwencje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) a :
Zaraz Tarnów będzie w telewizji cala Polska / a nawet świat / będzie ogladała i po co narzekać na Kawa czy Herbata , włąsnei Ławka Poetów bedzie .To dla złosliwych i przeciwnych na wszystko

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) kopan :
No to ja swoje zdanie powiedziałem p Wietrzyk bo to moja sprawa jak pan twierdzisz. -----Ale o czym o jakiej strategi gadali ONI jak to moja sprawa. Warunki kształcenia a przedewszystkim ilości potrzebnych osób z danym wykształceniem ocenia państwo i w tych ilościach kształci. Tylko że to ma być państwo przez duże P PAŃSTWO a nie róbta co chceta łby se pourywajta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) M.Wietrzyk :
Co państwo ma robić? Kształcić? Nic podobnego. Bo niby jak? Ma siłą zapędzać ludzi na dany kierunek? Ma dopłacać do studiów na danym kierunku - jak państwo ma tego dokonać? Państwo w ogóle nie powinno się tym zajmować. Ludzie sami będą wybierali kierunki które dadzą im dobrą pracę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Zabawne, gdy 1 minister napisał prawdę o UNIObełkocie i porównał go słusznie do komunistycznych idiotyzmów rekamowych to... na wniosek towarzysza Balickiego ( z SdPL zdaje się), towarzysz Belka wyrzucił go z rządu. http://info.onet.pl/1018295,11 ,item.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) kopan :
Na kiego grzyba państwu dbającemu o rozwój np. 10 milionów ludzi z dyplomami jak gospodarka i inne dziedziny życia potrzebują łącznie 1 milion ludzi z dyplomami. chmm już wiem to walka z bezrobociem 9 milionów rzeczywiście bezrobotnych , nie rejestrowanych tylko kształconych. Wskaźniki bezrobocia !!!! to rzeczywisty cel masowego kształcenia. Ponoć wskaźnik bezrobocia powyżej 20% grozi wybuchem społecznym. To wyjaśnia wszystko. Obłuda, Fałsz, działanie na szkodę narodu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-12-2004) M.Wietrzyk :
Chcecie wiedzieć jak z zaścianka stać się potęgą? Oto sposób: http://biznes.interia.pl/new s?inf=568428 Da się! Link ten dedykuję Jakubowi Kwaśnemu i innym socjalistom.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-12-2004) M.Wietrzyk :
I jeszcze coś dla pana Kwaśnego http://info.onet.pl/ 1022521,12,item.html I gdzie są te miliardy euro?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947