Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej    -   17/5/2012
W kresowym salonie
Agencja INTER-ART zaprasza 19 maja o godz. 19:00 do Sali Lustrzanej w Tarnowie (ul. Wałowa 10) na kolejny koncert w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. W programie, zatytułowanym „W kresowym salonie”, usłyszymy utwory Ogińskiego, Chopina, Niewiadomskiego, Paderewskiego i Zarębskiego.

Ogloszenie

PROGRAM

Michał Kleofas Ogiński (1765-1833)
Polonez G – dur na trzy ręce
Polonez G – dur na cztery ręce

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Wariacje D-dur na temat pieśni T.Moorea wg. włoskich melodii ludowych

Stanisław Niewiadomski (1857-1936)
Ballada na temat pieśni „Kozak” Stanisława Moniuszki

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Album Tatrzańskie op. 12, zeszyt II
nr 4 Allegro maestoso
nr 5 Allegretto
nr 6 Allegro ma non troppo

Juliusz Zarębski (1854-1885)
À travers Pologne op. 23
nr 7 Dumka
nr 3 Mazurek
nr 5 Kołomyjka
nr 6 Krakowiak

Polonaise triomphale op. 11

Paryska prasa w roku 1880 pisała: „Chopin umarł – niech żyje Zarębski!”. Jednak zaledwie pięć lat później sytuacja zmienia się diametralnie. Pokonany przez gruźlicę Juliusz Zarębski umiera w rodzinnym Żytomierzu w wieku zaledwie 31 lat. Przerwana zostaje wspaniała kariera kompozytorska i pianistyczna tego ulubionego i cenionego ucznia Franciszka Liszta, mrok zapomnienia na długie lata kryje nieliczne pozostawione przez niego dzieła. Tymczasem muzyka Zarębskiego wykraczała daleko poza swoją epokę, świadcząc o tym, że jej twórca był z pewnością najciekawszą osobowością wśród polskich kompozytorów drugiej połowy XIX wieku. Dorobek Juliusza Zarębskiego oraz innych polskich kompozytorów związanych z dawnymi kresami Rzeczypospolitej wciąż czeka jeszcze na swoje ponowne odkrycie. Dlatego też program obejmuje oprócz Zarębskiego także muzykę urodzonego na Podolu Ignacego Paderewskiego. Dopełniają go popularne wówczas na ziemiach polskich kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, przeznaczone na duet fortepianowy. Pozwoli to słuchaczom przenieść się w atmosferę prawdziwego kresowego salonu muzycznego z przełomu XIX i XX wieku. Warto dodać, że w październiku 2011 roku projekt ten prezentowany był na Ukrainie, w ramach realizowanego przez Instytut Polski w Kijowie programu kulturalnego MSZ promującego Prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

O wykonawcach:
Antoni Brożek - ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Władysławy Markiewiczówny. Następnie studiował w Royal Northern College of Music w Manchester u prof. Ryszarda Baksta. W latach 1980 – 1981 był na rocznym stażu w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w klasie prof. Zinaidy A. Ignatiewej. Laureat międzynarodowych konkursów fortepianowych w Budapeszcie i w Moskwie. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w Polsce oraz w wielu krajach Europy. Od 1978 roku zapraszany był ponad stukrotnie na Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia), w charakterze kameralisty – wykładowcy.  Dokonał szeregu nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Anglii (Sonaty fortepianowe S. Prokofiewa dla BBC) i Holandii. Antoni Brożek jest wykładowcą, doktorem w Akademii Muzycznej w Katowicach i solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Piotr Oczkowski – historyk i popularyzator muzyki, pianista. Studiował historię i teorię muzyki w Krakowie oraz grę na fortepianie pod kierunkiem Marii Ogilbianki – uczennicy Alfreda Cortot i Henryka Sztompki. Przez wiele lat współpracował z wybitną polską pianistką Haliną Czerny-Stefańską. Był m.in. asystentem w prowadzonych przez nią klasach mistrzowskich na Międzynarodowych Kursach Pianistycznych w Dusznikach. Jako redaktor muzyczny uczestniczył w przygotowaniu nagrań wszystkich Nokturnów i Mazurków F. Chopina oraz wyboru kompozycji I.J. Paderewskiego, dokonanych przez artystkę dla japońskiej wytwórni Pony Canyon. W swoim dorobku ma udział w charakterze prelegenta i pianisty-kameralisty w dziesiątkach koncertów u boku najwybitniejszych artystów polskich oraz zagranicznych. Jest autorem programów i audycji realizowanych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia a także redaktorem szeregu publikacji książkowych z zakresu historii polskiej kultury muzycznej przełomu XIX i XX wieku oraz metodyki gry fortepianowej. Zasiada w jury konkursów pianistycznych, przewodniczył m.in. jury III Konkursu Zespołów Kameralnych im. I.J. Paderewskiego w Żytomierzu (Ukraina). Prowadzi wiele cenionych przez publiczność i krytykę projektów popularyzujących muzykę, a także autorskie programy edukacji muzycznej dla dzieci i młodzieży. Jest współinicjatorem i dyrektorem  Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego (XII edycja w 2011 roku).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947