To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czeski ambasador i wiceminister obrony z wizytą w Tarnowie    -   18/5/2012
Miasto upamiętnia Drużyny Czeskie
W najbliższą niedzielę, 20 maja, w Tarnowie, przebywać będą oficjalni goście zza granicy - Ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter oraz wiceminister obrony narodowej tego kraju, Michael Hrbat – poinformował magistrat. Okazją do wizyty jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom Czeskich Drużyn 1914–1915 poległym na ziemi tarnowskiej. Tablica mieścić się będzie w budynku Zespołu Szkół Stowarzyszenia „Siódemka”.

Ogloszenie

Przypomnijmy, po wybuchu wojny w 1914 roku, po odezwie naczelnego wodza armii rosyjskiej wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza do Polaków i Czechów, nabrały na sile przejawy lojalności i prądy słowianofilskie, co doprowadziło do wytworzenia w armii rosyjskiej jednostki czeskiej. Powstała w Kijowie 28 sierpnia 1914 jako Drużyna Czeska. Składała się, przede wszystkim, z młodych rodaków, urzędników, nauczycieli oraz działaczy Sokoła. Drużyna przejęła wzory z Sokoła, braterstwo, tykanie i dyscyplinę dobrowolną. Drużyna Czeska złożyła uroczystą przysięgę w Kijowie 11 października 1914 r. Według starego kalendarza rosyjskiego było to w dniu imienin patrona ziemi czeskiej św. Wacława 28-go września. Celem głównym Drużyny Czeskiej była walka o niepodległości Czech.

Od 18 listopada 1914 r. sztab Drużyny Czeskiej miał siedzibę w Tarnowie w koszarach pułku obrony krajowej. Jednostki Drużyny Czeskiej były przydzielone po plutonach dowódcom pułków i dywizji 3-ciej armii rosyjskiej do pełnienia działań wywiadowczych, brania jeńców i pozyskiwania cennych informacji. Ochotnicy byli w lepszym położeniu, ponieważ w większości znali języki narodów monarchii austro-węgierskiej i organizację jej armii. Za wspaniałe spełnienie zadań bojowych wielu z nich otrzymało wysokie odznaczenia rosyjskie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl