To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   PSL o sprzedaży szpitala w Tuchowie, ustawie emerytalnej i Karcie Nauczyciela aktualizacja   -   23/5/2012
Szpital w Tuchowie na sprzedaż
Polskie Stronnictwo Ludowe jest przeciwne sprzedaży nieruchomości Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. dotychczasowemu dzierżawcy „w trybie bezprzetargowym”. Nad takim, proponowanym przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie rozwiązaniem, powiatowi radni głosować będą na dzisiejszej (23 maja) sesji. Poseł Andrzej Sztorc, który jest zwolennikiem prywatyzacji, ale na przejrzystych zasadach, jest zdziwiony faktem, że do pierwszej w Polsce sprzedaży szpitala ma dojść właśnie z woli PiS, które to ugrupowanie głośno protestowało w Sejmie przeciwko ustawowym zmianom dopuszczającym takie rozwiązania. I w całej sprawie doszukuje się „drugiego dna”. Podczas wczorajszej konferencji prasowej, A. Sztorc mówił także o ustawie, wydłużającej wiek emerytalny do 67 roku życia. Ze słów posła wynikało, że społeczeństwo polskie, domagające się referendum w tej sprawie, było wprawdzie dość dojrzałe, by wybierać parlamentarzystów, ale jest nie dość dojrzałe, by wypowiadać się na temat tego, jak wyglądać ma nasza emerytalna przyszłość. Przy okazji konferencji prasowej A. Sztorca pytałem również, czy PSL poprze wniosek Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec Minister Edukacji Narodowej, Krystyny Szumilas, który ma być głosowany podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu. Odpowiadając na to pytanie, poseł mówił m.in. o konieczności zmian w Karcie Nauczyciela. AKTUALIZACJA - z ostatniej chwili: jak się dowiedzieliśmy, tematem Szpitala w Tuchowie radni zajmą się na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego. Natomiast ostre oświadczenie w tej sprawie wydał poseł PiS Michał Wojtkiewicz.

Ogloszenie

Szpital wTuchowie
W porządku obrad zapowiadanej przez nas, dzisiejszej (23 maja) sesji Rady Powiatu Tarnowskiego, która rozpoczęła się o godz. 11-tej, znajdujemy następujące punkty:
5. Przedstawienie przez Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o. o. w Tuchowie wizji dalszego funkcjonowania tuchowskiego szpitala po ewentualnym nabyciu nieruchomości, oznaczonych jako działki nr 1818/2, 1818/3 położonych w Tuchowie, stanowiących własność Powiatu Tarnowskiego.
6. Podjęcie uchwały w sprawie przyznania na rzecz dzierżawcy Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. z siedzibą w Tuchowie pierwszeństwa w nabyciu budynków użytkowych położonych na stanowiącej własność Powiatu Tarnowskiego nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1818/2, 1818/3 w Tuchowie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości, zabudowanych budynkami użytkowymi, stanowiących własność Powiatu Tarnowskiego, oznaczonych jako działki nr 1818/2, 1818/3 położonych w Tuchowie.
I głównie tej kwestii dotyczyła wczorajsza konferencja prasowa w tarnowskim PSL, z udziałem posła Andrzeja Sztorca, prezesa Zarządu Grodzkiego PSL w Tarnowie Tadeusza Falandysza, radnego powiatowego Józefa Lazarowicza i byłego radnego Marka Padło.
Poseł Andrzej Sztorc wyraził zdziwienie, że do pierwszej w Polsce prywatyzacji szpitala dochodzi właśnie z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, w porozumieniu z Platformą Obywatelską, stanowiącą przecież przeciwnika politycznego – i to w sytuacji, gdy to właśnie PiS w Sejmie głośno protestował przeciwko rozwiązaniom, umożliwiającym prywatyzację placówek służby zdrowia. I choć PSL jest za prywatyzacją Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o. w Tuchowie, to jednak nie zgadza się, by nabył je dotychczasowy dzierżawca w wywołującym wiele kontrowersji trybie bezprzetargowym.
-Byłem świadkiem wielogodzinnych debat w Sejmie przy okazji prac nad zmianami ustawowymi, które umożliwiałyby w służbie zdrowia tworzenie spółek z udziałem majątku powiatów, widziałem histeryczne wystąpienia protestujących posłów PiS-u – i w tym kontekście sprzedaż tuchowskiego szpitala przez starostę z PiS-u, przewodniczącego rady z PiS-u, burmistrza z PiS-u, posła Wojtkiewicza z PiS-u – jest szokiem. A sprzedaż bez przetargu jest kuriozum, którego nijak nie da się wytłumaczyć - mówił A. Sztorc.
Poseł zwracał też uwagę, że placówka ta jest przez Powiat oddłużona, spółka dobrze prosperuje, a Starostwo ma z tego tytułu około 40 tys. zł miesięcznie. Tymczasem nieruchomości mają być sprzedane za sumę około 5 mln zł, co oznacza, że za 10 lat „spółka będzie mieć ten szpital za darmo”. Przy okazji A. Sztorc przypomniał, że w przeszłości już Starostwo Powiatowe w Tarnowie oddało Starostwu w Bochni budynek za 2,5 mln zł, a „majątek sprzedaje się tylko raz”.
-A przecież Starostwa nikt nie zwolni z obowiązku zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców. Czyżby chodziło o to, że czas bieży, zbliżają się kolejne wybory i na wypadek „twardego lądowania” trzeba sobie zabezpieczyć miejsca pracy? - pytał poseł, który wspomniał również o różnych niejasnościach związanych z tą prywatyzacją, „tajemnicy”i „pośpiechu”, wobec czego procesowi temu powinny przyjrzeć się „różne służby”. A. Sztorc zamierza w tej sprawie złożyć interpelację do Premiera.
Przy okazji poseł wspomniał także o innych koncepcjach, takich jak np. niegdysiejsza, jego zdaniem bardzo korzystna dla mieszkańców powiatu, koncepcja połączenia placówki w Tuchowie ze Szpitalem Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie. Takie rozwiązanie nic by Powiatu Tarnowskiego nie kosztowało, a przychylnie patrzył na nie Marszałek Województwa Małopolskiego, obiecując środki, m.in. na wsparcie opieki paliatywnej, albowiem zostawianie w szpitalach osób starszych przez rodziny, staje się coraz poważniejszym problemem.

Na temat prywatyzacji „Tuchowa” wypowiadał się również radny Józef Lazarowicz, podkreślając, że PSL jest za prywatyzacją, ale „na uczciwych zasadach”, które nie wzbudzałyby żadnych kontrowersji. Z kolei zdaniem Marka Padło, w tle tej prywatyzacji „być może” pobrzmiewa potrzeba ratowania budżetu powiatu, problemy finansowe Starostwa, „który jak wszyscy wiemy ma bardzo rozbudowaną administrację”. M. Padło argumentował również, że wycena majątku szpitala prawdopodobnie dotyczyła jedynie nieruchomości, a na wartość ma tu przecież wpływ takżę popyt i podaż na usługi medyczne, co ma duże znaczenie w sytuacji, gdy w okolicy nie ma podobnej, konkurencyjnej placówki.
Do tego tematu będziemy jeszcze wracali.
AKTUALIZACJA - z ostatniej chwili: jak się dowiedzieliśmy, tematem Szpitala w Tuchowie radni zajmą się na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego.


Posłuchaj wypowiedzi posła PSL Andrzej Sztorca na temat prywatyzacji szpitala w Tuchowie :AKTUALIZACJA - z ostatniej chwili: Oświadczenie posła PiS Michała Wojtkiewicza:
Oświadczenie w sprawie sprzedaży Szpitala w Tuchowie
W związku z pojawiającymi się informacjami, że mam coś wspólnego ze sprzedażą majątku tuchowskiego szpitala w trybie bezprzetargowym, a takie sugestie pojawiły się m.in. na konferencji posła PSL Andrzeja Sztorca, oświadczam:
1. Nic do tej pory nie wiedziałem o planach władz Starostwa Powiatowego w Tarnowie w kwestii sprzedaży gruntów i obiektów szpitalnych, nikt mnie o niczym nie informował i nie zasięgał mojej opinii w tej kwestii.
2. Jestem zdecydowanie przeciwny prywatyzacji służby zdrowia, podobnie jak moje ugrupowanie – Prawo i Sprawiedliwość. Nigdy nie popierałem i nie będę popierał rozwiązań, które w krótszej czy dłuższej perspektywie mogą zagrozić temu, że Mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego będą pozbawieni należytej opieki zdrowotnej.
3. Proszę Radnych, którzy mandaty uzyskali z list Prawa i Sprawiedliwości, aby dokładnie przemyśleli swoją decyzję, zanim zagłosują nad zbyciem majątku publicznego, czy właściwie zabezpieczony jest społeczny interes, do czego zobowiązuje Was, Drodzy Przyjaciele, etyka i zasady przyjęte w partii przez Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Pragnę nadmienić, że o sprzedaży majątku nie może decydować jedna osoba czy też grupa radnych bez konsultacji społecznych.

Michał Wojtkiewicz
Poseł Prawa i Sprawiedliwości

Ustawa emerytalna
Przy okazji konferencji prasowej pojawił się również temat ustawy emerytalnej i wydłużenia wieku emerytalnego Polaków do 67 roku życia. Przypomnijmy, że około 2 mln Polaków podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tej sprawie, jednak wniosek ten został odrzucony – m.in. głosami PSL, w tym posła Andrzej Sztorca. Poseł przyrównał wyborców do dzieci, zapytanych czy chcieliby, by przedłużyć im wakacje. -Oczywiście w takiej sytuacji 99,9 procenta dzieci chciałoby przedłużenia wakacji - stwierdził A. Sztorc. Okazało się zatem – co podkreśliłem w zadanym przez siebie pytaniu – że zdaniem PSL Polacy są dość dojrzali, by wybierać posłów, ale nie dość dojrzali, by decydować o tym, kiedy mają przejść na emeryturę. W ocenie tarnowskiego lidera PSL, nie ma także mowy o „oddaniu” zabieranych przez państwo pieniędzy ludziom (czyli o odchodzeniu od obecnego, przymusowego i oszukańczego systemu emerytalnego), ponieważ „człowiek z natury nie jest zapobiegliwy i ludzie przejedliby te pieniądze, zamiast odłożyć je na starość” - wobec czego państwo dalej „musiałoby zabierać ich do przytułków”.
Poseł tłumaczył, że ustawa, zbierająca tak wiele krytycznych głosów, jest trudna do wytłumaczenia, ale „posłem nie zostaje się po to, by nie zajmować się nieprzyjemnymi rzeczami”. A. Sztorc mówił, że gdyby nie ta ustawa, poważne problemy z wypłatą emerytur zaczęłyby się już za 12 lat. -W XVIII wieku mądrzy ludzie wiedzieli, że Polska jest na krawędzi przepaści, a mimo to Sejm nie zdecydował się na reformy, co później przyniosło rozbiory - mówił. -W poczuciu odpowiedzialności za państwo należało tę ustawę uchwalić. (…) W kuluarach sami posłowie PiS mówili wyraźnie, że za tę ustawę należałoby nam dobrego drinka postawić, bo każdy rząd z tego tytułu miałby problemy. I gwarantuję państwu, że gdyby nawet zmieniła się koalicja rządząca, to nikt tej ustawy nie zmieni, bo stanowi ona niezbędne minimum.
Poseł poruszył także wątek emerytur mundurowych, określając jako „kuriozum” sytuację, w której człowiek 40-letni, człowiek z doświadczeniem, odchodzi na dobrą emeryturę i ma jeszcze prawo do pełnego zatrudnienia, odbierając przy tym etat młodym ludziom, którzy muszą na jego emeryturę zarobić. I podkreślał, że PSL długo debatowało nad tą reformą emerytalną, rozważając nawet głosowanie przeciw; ostatecznie nie wszystkie propozycje rządu Donalda Tuska znalazły podczas tych rozmów akceptację.
-Na niektóre rzeczy musieliśmy się zgodzić, bo nie da się obronić faktu, że tysiące ludzi jest ubezpieczonych w KRUS tylko dlatego, że nabyli hektar ziemi, a są oni np. warszawskimi taksówkarzami- mówił poseł.

A. Sztorc wspomniał też m.in. o emeryturach rolników, mówiąc o tym, że obecne prawo stanowi, iż gdy rolnik osiągnie wiek emerytalny, musi pozbyć się gospodarstwa. -A co z młodszą o 10 lat żoną, pracującą w tym gospodarstwie? - pytał. -Chcieliśmy to zmienić. Tymczasem PIS wykazało się hipokryzją nie popierając tych zmian „tylko i wyłącznie kierując się tą intencją, by PSL nie mogło sobie przypisać sukcesu”.
Poseł stwierdził także, że „wieś nie jest pasożytem” i przywołując problem majątku zwracanego Kościołowi, a zagrabionego przez PRL, wspomniał o poniesionych w tym czasie przez wieś ofiarach, o obowiązkowych składkach np. na odbudowę Warszawy, o oddawaniu kontyngentów żywności, podczas gdy ta sama żywność na „wolnym rynku”, miała ponad dwukrotnie wyższą cenę.

Posłuchaj wypowiedzi i pytania do posła PSL Andrzeja Sztorca w kwestii reformy emerytalnej :O Minister Edukacji i Karcie Nauczyciela
Korzystając z okazji, posła pytałem, czy podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu, PSL poprzez wniosek PiS o wotum nieufności wobec Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas. W odpowiedzi A. Sztorc stwierdził, iż nie widzi powodów do odwołania ministra, choć owszem, samorządy mają liczne edukacyjne problemy. -Jeżeli nie zmieni się Karty Nauczyciela, część samorządów będzie bankrutować - mówił poseł. -Uważam, że zmiana Karty Nauczyciela jest tylko kwestią czasu. Jeżeli odpowiedni projekt ustawy pojawi się w Sejmie – z pewnością przejdzie, ale na razie nikt nie ma odwagi takiego projektu złożyć. (…) Samorządowcy szykują taki projekt. (…). Gdyby nie ta Karta, część szkół, które dzisiaj upadają – dałoby się utrzymać. Dlaczego dziś ucieka się w likwidacje i oddaje placówki stowarzyszeniom? - bo tam nie obowiązuje karta nauczyciela.
A. Sztorc pytał też retorycznie: -Jak to się stało, że w ubiegłym roku w Województwie Małopolskim ubyło 3,5 tysiąca uczniów, a przybyło 8 tys. nauczycieli? Kto to zrobił? Ja? Ano, zrobiły to różne układy i układziki, strach przed kampanią wyborczą.

Posłuchaj, co poseł PSL Andrzej Sztorc sądzi o wniosku PiS o wotum nieufności wobec Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas oraz o Karcie Nauczyciela :M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, August 19, 2022 21:03:59
IP     : 34.236.192.4
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html