Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Lech Wałęsa i „Bolkowanie” historii    -   24/5/2012
W obronie prawdy
Właśnie ruszył kolejny proces, w sprawie wytoczonej przez Lecha Wałęsę Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Rozprawa odbędzie się dziś, 24 maja. Pod listem – protestem przeciwko zakłamywaniu biografii byłego prezydenta RP, a tym samym przeciwko zakłamywaniu historii, podpisało się już ponad 700 osób ze świata kultury, mediów, działaczy opozycji demokratycznej w czasach PRL, duchownych i działaczy społecznych oraz ludzi nauki (m.in. ponad 200 profesorów i doktorów habilitowanych). Sygnatariusze tego listu podpisują się m.in. pod stwierdzeniem, że Lech Wałęsa był w latach 70-tych Tajnym Współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Bolek, donosił na kolegów i brał za to pieniądze. W obronie prawdy – oraz w obronie K. Wyszkowskiego, wystąpić możesz również i Ty!

Ogloszenie
>

A oto treść oświadczenia:
”Od 20 lat mamy do czynienia z wciąż ponawianymi próbami zakłamywania biografii Lecha Wałęsy, a w konsekwencji również i polskiej historii. W tym destrukcyjnym dziele, niestety, uczestniczą również sądy. Wydają one wyroki sprzeczne z udokumentowaną wiedzą historyczną. Ofiarą tak pojętej „prawdy sądowej” stał się m.in. Krzysztof Wyszkowski.
Chcąc przerwać ten proces destrukcji polskiego życia publicznego, my, niżej podpisani – po zapoznaniu się z opracowaniami badawczymi oraz zawartymi w nich dokumentami historycznymi, których prawdziwość nie została podważona przez żadne poważne publikacje naukowe –stwierdzamy, iż według aktualnego stanu wiedzy:
1. Lech Wałęsa był w latach 70. (rejestracja czynna obejmuje okres 1970-1976) tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o ps.„Bolek”;
2. Donosił na kolegów i brał za to pieniądze;
3. W okresie urzędowania Lecha Wałęsy jako Prezydenta RP,wypożyczył on podstawowe dokumenty dotyczące swojej osoby, z których najważniejsze zaginęły i nigdy nie zostały zwrócone do archiwum.
W obronie prawdy historycznej oraz wolności słowa apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o dołączenie się do naszego oświadczenia.”


Protest ma charakter otwarty. Wszystkich, którzy pragną złożyć swój podpis pod oświadczeniem zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres:
listwobroniewyszkowskiego@gmail.com - z podaniem imienia, nazwiska, miasta i profesji -
lub do odwiedzenia strony:
http://www.petycje.pl/petycja/8674/petycja_w_obronie_krzysztofa_wyszkowskiego.html

Listę pierwszych sygnatariuszy Listu znajdziecie Państwo m.in. tutaj:
http://wpolityce.pl/wydarzenia/29075-wazne-ponad-700-podpisow-w-obronie-krzysztofa-wyszkowskiego-bohatera-wolnych-zwiazkow-zawodowych-i-solidarnosci

Krzysztof Wyszkowski, ur. 10 XI 1947 w Mrągowie.
Pracę podjął w wieku niespełna lat 16 od stanowiska gońca, a następnie robotnika w Miejskim Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego w Olsztynie. W l. 60. i 70. m.in. operator spychacza, konwojent towarów, urzędnik biurowy, ajent stacji benzynowej, organizator koncertów rockowych i dyskotek, operator wózków widłowych. Od 1975 w Gdańsku, organizator kanału przerzutu wydawnictw patriotycznych z Zachodu, m.in. z Instytutu Literackiego w Paryżu. Od 1977 współpracownik KSS KOR, w IV 1978 współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, autor Deklaracji WZZ W. 1978–1980 wydawca podziemny, m.in. pierwszych krajowych przedruków "Dzienników" Witolda Gombrowicza, sygnował książki i pisma jako wydawnictwo KLIN, Europa, Podziemne Warsztaty Wydawnicze, Oficyna Narodowa. Wielokrotnie zatrzymywany i represjonowany przez SB.
W VIII 1980 uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej , organizator wydawnictw strajkowych, pomysłodawca tytułu „Solidarność” dla strajkowego biuletynu informacyjnego; w 1981 sekretarz redakcji „Tygodnika Solidarność”. 13 XII 1981 internowany w Strzebielinku (uczestnik głodówki), uciekł ze szpitala w VIII 1982. Dnia 22 VII 1983 aresztowany, zwolniony na mocy amnestii. Publicysta prasy podziemnej m.in. „Tygodnika Wojennego”. W 1984 współinicjator m.in. z Marcinem Królem powstania Grupy Publicystów Politycznych, następnie Klubu Myśli Politycznej Dziekania. W V i VIII 1988 uczestnik strajków w SG, w 1989 naoczny obserwator i krytyk rozmów Okrągłego Stołu – gdyż jego zdaniem obok sprawujących dotychczas władzę komunistów nie zasiedli prawdziwi reprezentanci społeczeństwa, ale dobrani przez dotychczasowy reżim ludzie. 
W 1989 r. odmówił podjęcia pracy w Tygodniku Solidarność kierowanym przez Tadeusza Mazowieckiego, wszedł do TS, kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego, jako kierownik działu politycznego.  1990–1992 w KLD. 1991 doradca premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, nast. dyr. gdańskiego oddziału Krajowej Agencji Wydawniczej.  1992 doradca premiera Jana Olszewskiego, nast. pracownik Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch. 1994 członek zarządu spółki „Srebrna”. 1997 pracownik Komisji Likwidacyjnej RSW. Od 2000 niezależny publicysta, od 2008 w redakcji Gazety Polskiej.
Od 25 X 1976 rozpracowywany przez Wydział III KW MO w Gdańsku w ramach SOR krypt. Kanał, nr rejestracyjny 20785; 7 IV 1987 – 5 X 1989 przez Inspektorat 2 WUSW w Gdańsku w ramach SOR krypt. Londyn, nr rejestracyjny 56042. 

K. Wyszkowski publicznie oskarżył Lecha Wałęsę o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 70., a przedstawicieli "Solidarności" o przywłaszczenie pieniędzy otrzymanych we Francji na początku lat 80. od francuskich związkowców. Lech Wałęsa wytoczył mu w 2005 proces o naruszenie dóbr osobistych za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”. Krzysztof Wyszkowski przegrał ten proces w pierwszej instancji. Jak czytamy na wikipedii, sąd nie dopuścił przedstawionych przez Wyszkowskiego dowodów opierając się na dotychczasowym postępowaniu lustracyjnym, które odciążało Wałęsę. Sąd apelacyjny zwrócił sprawę do pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. 31 sierpnia 2010 Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że od czasu wydania oświadczenia lustracyjnego przez IPN wiele się w tej sprawie zmieniło, odnaleziono nowe dokumenty, a Krzysztof Wyszkowski zachował należytą staranność w wykazaniu, że Wałęsa mógł być tajnym współpracownikiem. Ponadto nie rozstrzygając tego, czy Wałęsa tajnym współpracownikiem był, czy nim nie był, sąd zaznaczył, że jako osoba publiczna i historyczna były prezydent musi liczyć się z różnymi opiniami i badaniami historyków na swój temat. Lech Wałęsa został obciążony kosztami procesu w wysokości 2900 zł i sąd oddalił jego pozew[6]. Rozpatrując odwołanie Lecha Wałęsy Sąd Apelacyjny w Gdańsku 24 marca 2011, zobowiązał Krzysztofa Wyszkowskiego do przeprosin Lecha Wałęsy i odwołania swojego dotychczasowego stanowiska w sprawie agenturalności Lecha Wałęsy. Jednocześnie sąd oddalił apelację w zakresie wpłacenia przez Wyszkowskiego 40 tys. zł na cele charytatywne (wikipedia).
Na mocy tego wyroku, wbrew faktom i dokumentom, K. Wyszkowski miałby przeprosić L. Wałęsę w audycjach TVP i TVN.
W dni dzisiejszym, 24 maja o godz. 10:30 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbędzie się kolejna rozprawa.
Zapraszamy na: http://www.wyszkowski.com.pl/

Redakcja naszego portalu dołącza do sygnatariuszy przywołanego wyżej protestu - oświadczenia w obronie Krzysztofa Wyszkowskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl