To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejne badania profilaktyczne w „Łukaszu”    -   29/5/2012
Zdążyć przed rakiem
Szpital św. Łukasza w Tarnowie rozpoczyna kolejne bezpłatne badania diagnostyczne finansowane przez gminę miasta Tarnowa. Potrwają do listopada br. lub do wyczerpania limitu miejsc – przebadanych może zostać około 300 pacjentów.

Ogloszenie
>

W Polsce na choroby nowotworowe zapada co roku ponad 120 tysięcy osób, umiera ponad 80 tysięcy. Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem układu moczowego wśród mężczyzn w Polsce, pośród wszystkich nowotworów znajduje się na trzecim miejscu co do częstości występowania. Również w żadnym innym kraju europejskim nie ma tak dużego tempa wzrostu zachorowań i umieralności na raka jelita grubego, jak w Polsce.
Częstość występowania nowotworu gruczołu krokowego stale wzrasta, najczęściej dotyczy mężczyzn po 65 roku życia a największą liczbę zachorowań notuje się w grupie wiekowej 70 – 74 lata.

Posłuchaj wypowiedzi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie Anny Czech oraz prof. Leszka Kołodziejskiego, kierownika Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego :Za najważniejsze czynnik ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego uważa się:
- wiek
- rodzinne występowanie tego nowotworu
- nawyki żywieniowe (dieta wysokotłuszczowa, uboga w składniki roślinne sprzyja zachorowaniu)
W 2008 r. na raka jelita grubego zachorowało w naszym kraju 14,6 tys. osób, w tym 8 tys. mężczyzn i 6,6 tys. kobiet. Jednocześnie zmarło 10,4 tys. chorych, czyli śmiertelność z powodu tego typu raka wynosi aż 70 proc. Jeszcze w latach 60. XX w. śmiertelność z powodu raka jelita grubego była bardzo niska, a współczynnik umieralności był jednym z najniższych na naszym kontynencie. Dziś jest odwrotnie: mamy więcej zgonów z tego powodu niż w Europie zachodniej i północnej. Rak jelita grubego stał jednym z najczęściej występujących schorzeń nowotworowych. U mężczyzn częstszą przyczyną śmierci jest jedynie rak płuca (wywołuje on 17 tys. zgonów rocznie).
Z badań Instytutu Karolinska, przyznającego Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny wynika, że w Europie najczęściej na choroby nowotworowe umierają obywatele Polski, Rumunii, Słowacji i Estonii.

Szpital św. Łukasza w Tarnowie rozpoczyna w związku z tym bezpłatne badania diagnostyczne finansowane przez gminę miasta Tarnowa. „Program badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego oraz nowotworów jelita grubego” skierowany jest do osób zameldowanych w mieście Tarnowie:
- kobiet i mężczyzn (jelito grube) w przedziale wieku 40 - 65 lat życia
- mężczyzn (gruczoł krokowy) od 50 roku życia


Szczegółowe informacje oraz rejestracja telefoniczna pod nr tel. 14 631 58 59 od poniedziałku do piątku, w godz. od 7:30 – 14:00. W poprzednich latach badania okazały się sukcesem – pacjentów było wielu chętnych. Jednak w ub.r. program cieszył się słabym zainteresowanym pacjentów. W tym roku badania będą wykonywane do 30 listopada 2012 r. lub do wyczerpania limitu 300 miejsc. Do badania należy się zgłosić z dowodem osobistym w wyznaczonym terminie do Ośrodka Programów Profilaktycznych tut. Szpitala znajdującego się w pawilonie D – parter, pokój nr 59.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, August 19, 2022 21:08:58
IP     : 34.236.192.4
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html