Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Będzie można przysiąść już oficjalnie   -   03/12/2004
To już dziś. O godzinie 15.00 na ulicy Wałowej nastąpi przekazanie miastu przez Jacka Kucabę rzeźb trójki poetów - Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy, które zasiadły już na "Ławce poetów" niepodal banku BPH. Na uroczystosć zaproszono m.in. bliskich uhonorowanych rzeźbami postaci. Zaplanowano też krótki spektakl. A wieczorem w Teatrze - wielki okolicznościowy koncert.

Ogloszenie

"Ławka poetów" zainstalowana została już kilka dni temu i wzbudza od tej pory niegasnącą ciekawość przechodniów. Przy rzeźbie każdego z poetów jest skrzynka na książki, do której klucze znajdą chętni w pobliskiej pizzerii. "Ławka" ma też być zatem "wypożyczalnią pod chmurką". Wczoraj ideę tę promowali w I programie telewizji pomysłodawca - artysta rzeźbiarz Jacek Kucaba oraz prezydent Tarnowa Mieczysław Bień.
Pomysł zaintrygował wielu ludzi kultury. Do Tarnowa przyjechali m.in,. żona Z.Herberta - Katarzyna Dzieduszycka -Herbert i siostra - Halina Herbert - Żebrowska, a także przyjaciółka Agnieszki Osieckiej - Magda Umer oraz zespół pod dyrekcją Jerzego Satanowskiego.

O godz. 15 rozpocznie się część oficjalna, a więc odsłonięcie "Ławki". Tarnowscy aktorzy przygotowali krótki spektakl. W rolę poetów wcielają się: Ewa Romaniak, Robert Żurek i Mariusz Szaforz. W dialogach - zdradza sekret scenarzysta - Mariusz Szaforz - nie pojawi się ani jedno słówko o polityce. I nas i publiczność rozgrzeje poezja.

Dyrektor Wydziału Kultury w tarnowskim magistracie - Agnieszka Kawa zaprasza natomiast do księgarni "Oświatowa", gdzie będzie można kupić m. in. tomiki poezji, a z-ca dyrektora teatru Grażyna Nowak poleca, zaplanowane na godz. 17 - w teatrze - spotkanie z żoną i siostrą Herberta. Godzinę później rozpocznie się tutaj koncert "List śpiewający Agnieszki". Piosenki Osieckiej zaśpiewa Magda Umer, przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Wojciech Borkowski. Wystąpią także laureaci festiwalu piosenki aktorskiej i konkursu na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej organizowanego przez fundację "Okularnicy". W trzeciej części wystąpi Magdalena Kumorek, Piotr Dziubek - fortepian, akordeon oraz Robert Szydło-kontrabas, a także zespół Jerzego Satanowskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 18)Dodaj komentarz
(03-12-2004) Jozef :
a za to mielibysmy np pare kilomterow wyremontowanych drog :|

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2004) Szamil :
Rzezba wyglada ok - ale ten murek - czerwony, bladoburaczkowy - pasuje tam rownei bardzo jak np siding. Szkoda psuje efekt

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2004) Winetou :
Wspaniała impreza, duzo ludzisków telewizja i fajna sceneria tak trzymac M.Bień nawet w telewizji było wczoraj na cały świat.Powiedzialem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2004) stond :
Bylymy w telewizyjum? Co pon godos? To my som jus amerykany wielgachne i jus nik nom nie bedzie godol, ze tu wiocha kiej nas soltys byl w telewizyji. Hej!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2004) L`OlciA :
haha spoooko wkoncu usiade Hrbertowi na kolanach!!!!! :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2004) fdls :
Ten pierwszy komentarz, niejaki Jozef, niech każdy przeczyta i zobaczy jak wygląda prawdziwy polski wiejski burak!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2004) fdls :
chodzilo mi oczywiscie o tego goscia co sie podpisal jako "Jozef".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2004) Marta :
Rzeczywiście sprawa odbiła się echem w mieście i poza nim. Czytam jednak że Gazeta Krakowska napisała: "Przeciw zestawieniu tej trójki protestują tarnowscy działacze UPR. Podkreślają, że podczas gdy Herbert był prześladowany przez PRL-owskie władze, pozostałej dwójce w czasach komunizmu żyło się całkiem dobrze. - Zawsze znajdą się tacy, którzy przy okazji chcą zaistnieć - ripostuje J. Kucaba". Dziwna ta riposta. Ani nie krytykowali sztuki rzeźbiarskiej, ani nie pomstowali na słabość poezji autorów a jedynie mówili o doborze osób a J.Kucaba taki zdenerwowany. A przecież jeśli ktoś zaistniał przy tej ławce to właśnie on i to kosztem naszych 60 000 które wydało miasto na realizację jego pomysłu. Za 60 000 nie można mieć chyba wyremontowanych paru kilomentrów dróg ale mówienie, że kto zabiera głos w jakieś sprawie robi to po to by zaistnieć, gdy samemu zaistniało się o wiele bardziej przez to samo jest chyba jakimś rodzajem zawiści. Nie pasuje to do artysty i do poezji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Teraz wypada apelować do zbieraczy metali kolorowych - by oszczędzili to miejsce! =) A wracając do wypowiedzi Pana Kucaby o naszych spostrzeżeniach, co prawda equi donati non inspitiuntur, ale wg relacji mediów dar ten kosztował obdarowanych podatników w sumie 60 tysięcy, a na dodatek nemo iudex idoneus in causa sua propria. Mniejsza o to, czy nasz głos można by nazwać protestem czy raczej opinią w sprawie. Nie odmawiałbym też– i nie nazywałbym tego zawiścią - praw Artysty do splendoru za efekty Jego pracy. Poświęcił temu sporo czasu i komuś wykonanie może się podobać, komuś nie - de gustibus non est disputandum. Stawianie jednak zarzutu, że partia komentuje publiczne wydarzenie na terenie miasta jest dziwne. Jeśliby Pan Kucaba ustawił za własne pieniądze własne rzeźby we własnym ogrodzie - byłaby to jego sprawa i nic by nikomu do tego nie było, a gdyby się wtrącał i Mu coś chciał narzucić - pierwsi byśmy protestowali. Cenimy bowiem bardzo wolność własną i innych. Inna sytuacja ma miejsce obecnie. Za - jak podają media - 60 tys pieniędzy podatników (o prywatnych sponsorach nikt nie wspominał, może chcieli być anonimowi, ale nie słyszałem nawet o anoninowych), wytwory wyobraźni Pana Kucaby są wystawione w ważnym miejscu publicznym. Przez ten fakt, będą kształtować opinie uczniów i innych osób. Skoro tak, to jeśli jakiekolwiek życie intelektualne ma mieć w Tarnowie miejsce dyskusja działa ożywczo i trudno nie zabierać głosu, zwłaszcza wobec takiego doboru postaci. My nie musieliśmy "zaistnieć" ponieważ do spraw publicznych odnosimy się od dawna, od kilkunastu lat. Jak Pani Marta zauważyła, zaistniał ogólnopolsko Pan Kucaba. Zdaje się, że kolejne rzeźby finansowane przez podatników - niekoniecznie z udziałem ich woli, bo wówczas zrobiona byłaby zbiórka publiczna; skoro tak się wszystkim podoba dali by chyba pieniądze, jakieś marne 60 000, bez oporów... - już są w planach. I wypada tylko podziwiać zaradność Artysty i hojność Władz rozdających nie swoje pieniądze. Tarnów "zdobiły" już sporządzone pod okiem Pana Kucaby w Pałacu Młodzieży (który podatnicy wspierają chcąc-niechcąc kwotą ponad 1 000 000 zł) różne przesłania typu "Wy i zysk", ostatnio także o diecie itp. Pomijając już wyzysk i inne ambitne i zaangażowane społecznie sprawy i fakt publicznego wystawiania pomysłów, to - choćby jako podatnicy wspierający te zabawy - mamy chyba drobne prawo odnieść się do tego, co dzieje się z naszymi pieniędzmi? Chyba że mamy tylko płakać i płacić - a artyści, władze i goście będą wznosić toasty typu "zdrowie wasze w gardła nasze!". Inaczej pojmujemy troskę o dobro wspólne, w tym troskę o wydawanie publicznych pieniędzy. Póki mamy wolność słowa korzystamy z okazji, jeśli będzie to zabronione, zejdziemy do podziemia. =)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-12-2004) brawo :
Evviva larte" chciałoby się powiedzieć.Więcej takich wydarzeń w Tarnowie .Zarezerwujcie miejsce dla Stachury,Brandstaettera,Tuwima ,Gałczyńskiego,Staffa,Leśmiana ,Jasnorzewskiej,Poświatowskiej,Asnyka i cała Wałowa stanie się jedną wielką Krainą Poezji :D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-12-2004) szuu :
Właśnie jeśli chcąc nie chcąc było to finansowane przez szarą masę tarnowan ,czemu nie postawiono pomnika Brandstaetterowi najmocniej związanego z naszym grodem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-12-2004) Mar.... :
Co za moda jakaś w tym Tarnowie na stawianie pomników. Te pieniądze zamiast na takie bzdury, powinny być lepiej zagospodarowane np. na szpitale , czy na zrobienie z prawdziwego zarzenia dróg w Tarnowie, bo jeździ się po nich jak w dużej wsi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-12-2004) gandolf :
Jak to napisał Dziennik Polski "Tarnowianie już polubili i ulicę i poetów." Można tylko zapytać, których to Tarnowian miał na myśli autor, bo Ci, których ja znam, są albo oburzeni bezsensownym wydaniem kilkudziesięciu tysięcy, albo im ta sprawa całkowicie "wisi". Może chodziło mu o rodzinę zainteresowanych w sprawie tego pomnika?? Ale czy jest to podstawą pisania "Tarnowianie", kiedy bardziej odpowiednie byłoby "część Tarnowian", "grupa Tarnowian", "garstka Tarnowian".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-12-2004) przemiły :
panie Popiela aleś pan mądry z łaciny, ciekawe czy w rzeczywistości też pan tak strzelasz łacińskimi sentencjami, czyli tylko mądrego w internecie udajesz (mając przed oczami słownik łaciński), mimo wszystko: ne udawajus mądrus kiedyś popierdolus. serdecznie pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-12-2004) Edek :
A ja wymyśliłem nowe hasło reklamowe dla naszego Tarnowa, a raczej dla części mieszkańców, którzy potrafią na WSZYSTKO narzekać. Uwaga, ekhm, podaję hasło: "TARNÓW - MIASTO LUDZI ZAWISTNYCH", ewentualnie: "TARNÓW - MALKONTENCI TO MY".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-12-2004) 1967 :
no tak tradycyjnie UPieRdki musiały się dowalić do czegoś, a okay tradycyjnie im wtóruje, a tyle się tu pisało kiedyś o odpolitycznieniu mediów. ŻENADA!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-12-2004) Loom :
do 1967: przestań bełkotać i powiedz o co ci chodzi. Kto wtóruje, komu i co ma do tego od - czy u - politycznienie mediów? Przecież to są komentarze ! żenadą są takie wypowiedzi jak twoja. mniejsza o sens - lpiernik , wiatrak wszystko jedno, żeby tylko coś powiedzieć i dowaić komuś, kogo się nie lubi. Puknij ty się a porządnie !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-12-2004) m@rcin :
Brawo Przemiły i Loom !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl