To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Nieco lepszy kontrakt dla szpitala   -   06/12/2004
Szpital Powiatowy w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał więcej pieniędzy na przyszłoroczną działalność niż w roku 2004. Nie podpisano jednak kontraktu na funkcjonowanie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego, ponieważ zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawki są zdaniem dyrekcji niewystarczające na utrzymanie placówki.

Ogloszenie
>

- Jeśli chodzi o wydatki bieżące, to staramy się bilansować koszty i przychody. Można powiedzieć, że podejmowane w tym celu działania uwieńczone zostały sukcesem. Natomiast nadal są problemy ze spłaceniem zadłużenia z ubiegłych lat, których w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie szybko uregulować - mówi dyrektor Teresa Kopczyńska.

W przyszłym roku szpital otrzyma na działalność trochę większą kwotę niż dysponował w tym roku. Nie jest to jednak równoznaczne z poprawą sytuacji finansowej placówki, ponieważ zmienione zostały zasady punktacji. Zdaniem dyrekcji ocenić nowy system można będzie po pierwszym kwartale 2005 roku.

- Można powiedzieć, że obecne zasady punktacji rozwiązują w pewien sposób problem nadwykonań. Zaniżona została punktacja tych procedur, które są najczęściej wykonywane w szpitalach powiatowych. W efekcie, w ramach tej samej kwoty, będziemy musieli przyjąć większą liczbę pacjentów. Obliczyliśmy, że przez około półtora miesiąca szpital będzie musiał pracować za darmo - podkreśla dyrektor Kopczyńska.

Największym problemem jest obecnie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, na który nie ma podpisanej umowy. Stawka 57 zł za dzień, proponowana przez NFZ, jest niewystarczająca na utrzymanie zakładu w przypadku ubogiego terenu, jakim jest Powiśle Dąbrowskie. Częściowo placówka jest bowiem finansowana przez swoich pacjentów, którzy przekazują 70 proc. swojej renty czy emerytury.

- Na naszym terenie średnia emerytura lub renta to około 400-500 złotych. Gdyby stawka NFZ wynosiła 68 złotych ZOL udałoby się utrzymać. Wyjściem byłoby również zwiększenie liczby łóżek z 35 do 53, ale na to także fundusz nie wyraża zgody. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wsparcie samorządów gminnych z terenu powiatu, do których zwróciliśmy się o pomoc - mówi Teresa Kopczyńska.

Zakład Opiekuńczo - Leczniczy, który powstał kilka lat temu, miał być jednym ze sposobów na poprawę sytuacji szpitala. Jednak ciągle zmieniające się zasady finansowania spowodowały, że przynosi on kilkanaście tysięcy złotych straty miesięcznie. Teraz, jeżeli samorządy nie wesprą jego działalności, będzie musiał zostać zlikwidowany. Na dotychczasowych zasadach będzie działał do lutego przyszłego roku. (baja)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, May 27, 2022 15:50:14
IP     : 34.204.174.110
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html