To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Kasa na tarnowskie inwestycje   -   07/12/2004
W poprzedniej kadencji samorządu udało się pozyskać pieniądze z zewnątrz praktycznie tylko na realizację jednej poważnej inwestycji. Była nią budowa pierwszego odcinka bulwarów na Wątokiem. Obecny samorząd czyni starania o dalsze wsparcie finansowe i zakończenie tego zadania oraz na wykonanie innych inwestycji. O planach inwestycyjnych Tarnowa i poszukiwaniach źródeł sfinansowania ich pisze w TEMI Ryszard Lis.

Ogloszenie
>

Najważniejsza inwestycja miejska, wsparta pieniędzmi z europejskiego Funduszu ISPA, powinna się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Chodzi o rozbudowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, które mają kosztować 32 mln euro i pieniądze zostały już przyznane. Miasto musi dołożyć sporo, bo realizacja całego zadania kosztować będzie 180 mln zł. - Negocjacje i zabiegi zmierzające do uzyskania tej pomocy trwały blisko dwa lata, były trudne i skomplikowane – podkreśla wiceprezydent Andrzej Sasak - Prowadzili je wiceprezydent Andrzej Jeleń oraz dyrektorzy Tarnowskich Wodociągów: Alfred Ważny i Tadeusz Rzepecki. Nasz wniosek i projekt, wsparty przez samorządy gmin Wierzchosławice, Tarnów i Skrzyszów, zmierzający do rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, grupowej oczyszczalni ścieków oraz częściowo gospodarki odpadami, zyskał uznanie zarządu funduszu ISPA. W zimie przeprowadzimy przetargi, a wiosną rozpoczną się prace, które potrwają dwa lata. Dzięki obecnie pozyskanym pieniądzom z Unii Europejskiej sieć wodno-kanalizacyjna w Tarnowie zostanie zmodernizowana i rozbudowana. Skanalizowana zostanie cała południowa część Tarnowa, od torów kolejowych do Góry św. Marcina, a także dzielnica Klikowa, zbuduje się instalację utylizacji odpadów z Grupowej Oczyszczalni Ścieków, dokończy stację uzdatniania wody w Zbylitowskiej Górze. Część pieniędzy przeznaczona zostanie na zmodernizowanie wysypiska śmieci. Sąsiadujące z Tarnowem gminy także załatwią kompleksowo sprawy odprowadzania ścieków na swoim terenie. Ścieki oczyszczać będzie tarnowska GOŚ, do której wprowadzi się także nieczystości z gminy Wojnicz.

Ale nie będą to jedyne pieniądze które władze Tarnowa pozyskały spoza budżetu. Złożone zostały trzy projekty do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego na lata 2004-6, który jest w gestii Marszałka Województwa Małopolskiego. Jeden zyskał już finansowe wsparcie w wysokości 9,5 mln zł, a dotyczy projektu przebudowy ulic Krzyskiej i Piaskowe. Całość prac, które rozpoczną się wiosną przyszłego roku kosztować będzie 12,5 mln zł. 3 mln zł na realizację tego zadania musi się więc znaleźć w budżecie miasta. Pozostałe dwa wnioski dotyczą wprowadzenia informatycznego zarządzania oświatą, na co potrzeba 2,5 mln zł oraz generalnego remontu Pałacu Młodzieży, którego koszt określono na 10,5 mln zł.

Dodatkowe pieniądze pozyskano także ze Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Przeznaczone zostaną na dofinansowanie budowy obiektu przychodni pulmonologicznej i rehabilitacyjnej Specjalistycznej Przychodni ZOZ. Kosztem 4.2 mln zł powstanie ona przy ul. Mostowej. Z ZPRR otrzymano na ten cel 3,5 ml zł, resztę musi dodać budżet miasta, PFRON i ZOZ. Z pieniędzy pozyskanych z ZPRR (10,5 mln zł) przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, już wiosną przyszłego roku, zacznie się budować obiekt Instytutu Politechnicznego.

Władze Tarnowa złożyły również kilka innych wniosków o wsparcie z zewnątrz miejskich inwestycji. W Ministerstwie Kultury leży projekt przystosowania pawilonu przy ul Romanowicza dla potrzeb szkoły muzycznej. Inwestycja kosztować ma 4,3 mln zł. wniosek na 3 mln zł. W Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad czeka wniosek na 3 mln zł dotyczący budowy ronda przy ulicach Okrężna – Lwowska, a Agencji Rozwoju Przemysłu miasto i Klaster Przemysłowy „Plastikowa Dolina” złożyły wspólny wniosek do tyczący wsparcia powstania Regionalnego Parku Przemysłowego, opiewa ona na kilkadziesiąt milionów złotych. Pieniądze uzyskane z Agencji przeznaczone zostałyby na rozbudowę infrastruktury technicznej tych terenów przyszłego parku i przygotowanie ich pod nowe inwestycje. - Pewne nadzieje wiążemy także z rozpoczynającym się właśnie tzw. programem norweskim – mówi Andrzej Sasak - Z Norwegią mamy dobre kontakty, chcemy je wykorzystać i pozyskać wsparcie na rewaloryzację zabytkowej części miasta, rozwój kultury i oświaty.

Ryszard Lis
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 23:21:09
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html