To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Reiner Trio na Zamku w Dębnie    -   13/7/2012
Przypominamy: 15 lipca o godz. 17:00 na Zamku w Dębnie odbędzie się drugi koncert z cyklu „Muzyka lata”. Tym razem wystąpi Reiner Trio; w programie utwory F. Chopina, H. Wieniawskiego i F. Mendelssohna. Na koncert zaprasza Pałac Młodzieży.

Ogloszenie

REINER TRIO wystąpi w składzie:
Roman REINER – skrzypce
Barbara ŁYPIK-SOBANIEC – wiolonczela
Sławomir CIERPIK – fortepian

W programie:
-Fryderyk Chopin – Polonaise Brillante op. 3 na wiolonczelę i fortepian.
-Henryk Wieniawski – 3 utwory na skrzypce i fortepian
- Obertas op. 19 nr 1
- Legenda op. 17
- Kujawiak
-Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe d-moll op. 49
1. Molto allegro agitato
2. Andante con moto tranquillo
3. Scherzo. Leggiero e vivace
4. Finale. Allegro assai appassionato

Roman REINER – skrzypek. Urodzony w Krakowie. Tu przechodził wszystkie szczeble edukacji muzycznej, kończąc w 1979 Akademię Muzyczną w klasie prof. Eugenii Umińskiej, otrzymując dyplom tej uczelni z wyróżnieniem. Już w latach szkolnych uczestniczył wielokrotnie w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Młodych Skrzypków, zajmując wysokie lokaty.
W 1974 został współlaureatem I nagrody i złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Młodzieżowych pod patronatem Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim.
Jest laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jahnkego (Poznań 1976), VI Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Kameralnej (III nagroda) w Łodzi (1977), Włocławskiego Kwietnia Muzycznego (1978).
W 1979 otrzymał specjalną nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest dwukrotnym półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Curci w Neapolu (1979 i 1981). Uczestniczył wielokrotnie w szeregu krajowych i zagranicznych festiwali muzycznych (Czechy, Niemcy, Dania, Belgia). Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej (m.in. jako solista zespołu Capellae Cracoviensis), Polskiego Radia, Niemieckiego Radia, głównego programu telewizji niemieckiej (ZDF), II programu TV niemieckiej. W 1991 r. został zaproszony do udziału w Krakowskim Sympozjum KBWE na temat dziedzictwa kultury.
W 1995 firma nagraniowa „Stebo” wydała 2 kasety z jego nagraniami, zaś w 1996 r. Fundacja Judaica w Krakowie wydała płytę CD (wznowiona w 2004 r. przez wydawnictwo „Austeria”). Na płycie tej znajduje się jedno z nielicznych w fonografii światowej nagrań Suity Johna Williamsa na skrzypce i fortepian (jednocześnie polskie prawykonanie). Kompozycja ta powstała na bazie muzyki do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Płyta CD nagrana przez Roman Reinera i Sławomira Cierpika „Ulubione miniatury” została nadzwyczaj wysoko oceniona przez legendarnego skrzypka, prof. Romana Totenberga.
Roman Reiner koncertuje wspólnie z wybitnymi artystami polskimi. Dysponuje szerokim repertuarem (utwory solowe, kameralne, koncerty na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry, miniatury). Jego koncerty cieszą się uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności.
Od kilku lat występuje często w duecie ze swoją córką, wybitną absolwentką z jego klasy skrzypiec (2006 – dyplom z wyróżnieniem), Agnieszką Reiner.
W 1995 założył trio wraz z pianistą Sławomirem Cierpikiem i wiolonczelistką Barbarą Łypik-Sobaniec. Z zespołem tym brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak m.in. Festiwal Flandryjski w Belgii czy „Muzyka w Starym Krakowie”. Podczas Festiwalu „Schalom” w Lipsku w 1999 r. Trio wystąpiło z koncertem w Domu Feliksa Mendelssohna, wykonując m.in. Trio fortepianowe d–moll tego kompozytora. Ponownie zespół uczestniczył w tym samym festiwalu w 2001 r. oraz w 2003 r. W listopadzie 2000 r. Reiner Trio koncertowało w Brukseli na zaproszenie tamtejszego Goethe-Institut w specjalnym koncercie dla urzędników UE.
Jako pedagog krakowskiej Akademii Muzycznej od 1979 Roman Reiner wychował w swojej klasie skrzypiec wielu dyplomantów. Obecnie wykłada w tej uczelni jako tytularny profesor sztuk muzycznych (2000) na stanowisku profesora nadzwyczajnego (od 2001).

Barbara ŁYPIK-SOBANIEC – wiolonczelistka. Urodzona w Krakowie. Tu rozpoczęła swą edukację muzyczną, kończąc w 1995 krakowską Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli prof. Witolda Hermana i otrzymując dyplom tej uczelni z wyróżnieniem. W ramach programu dyplomowego wykonała m. in. I Koncert wiolonczelowy Grażyny Bacewicz z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Przez okres studiów była członkiem Kwartetu Reprezentacyjnego Akademii Muzycznej.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach muzycznych, m.in. na Międzynarodowej Akademii Pommersfelden (gdzie dokonała nagrań dla Bayerische Rundfunk) oraz jako stypendystka Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Pracowała pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów. Byli wśród nich m.in.: A. Moravec, D. Zsigmondy, S. Vegh, A. Chumachenko, Z. Ruzickova. W ramach Festiwalu Mozartowskiego w Pradze wystąpiła obok takich muzyków jak Ch. Rosen i B. Pergamenschikow. Ma na swoim koncie prawykonania Kwartetu na Wielkanoc Z. Bujarskiego oraz odnalezionego kwartetu I. J. Paderewskiego (oba wykonania zostały zarejestrowane przez Polskie Radio).
Koncertowała w różnych miastach m.in. biorąc udział w Koncercie Roku w Warszawie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla wyróżniających się studentów uczelni artystycznych, a także w ramach festiwali: Mozartowskiego (Wrocław 1991), im. Ady Sari (Nowy Sącz 1991) czy Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie (Kraków 1993, 1999).
Jest laureatką XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (II miejsce). We wrześniu 2000 została laureatką II nagrody (w kategorii solistów) IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. Od 1995 jest członkiem tria fortepianowego, które tworzy wspólnie z wybitnymi muzykami krakowskimi: Romanem Reinerem (skrzypce) oraz Sławomirem Cierpikiem (fortepian), prowadząc aktywną działalność koncertową i fonograficzną.
W styczniu 2010 otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej po pomyślnie przeprowadzonym przewodzie kwalifikacyjnym. Obecnie jest adiunktem w katedrze wiolonczeli krakowskiej Akademii Muzycznej.

Sławomir CIERPIK – pianista. Urodzony w Dębicy, gdzie rozpoczął edukację muzyczną. Naukę kontynuował w Liceum Muzycznym w Krakowie. W 1992 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd-Dormus, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach doskonalił swoje umiejętności na kursach muzycznych: Mistrzowskim Kursie Pianistycznym w Dusznikach w 1992 u prof. Ryszarda Baksta, Mistrzowskim Kursie Muzyki Kameralnej w Wiedniu w 1993 u Wiener Schubert Trio, Międzynarodowym Kursie Muzyki Kameralnej w Weikersheim (Niemcy) w 1993, kursie zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Poznaniu w 1994, poświęconym rzadko wykonywanym sonatom na skrzypce i fortepian, a także w innych kursach organizowanych przez tę uczelnię w następnych latach.
Brał udział w konkursach i przesłuchaniach pianistycznych zarówno dla uczniów szkół podstawowych jak i średnich, zdobywając wyróżnienia w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie. W 1992 wraz z triem fortepianowym otrzymał II nagrodę na XI Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. W tym samym roku uzyskał II miejsce na Konkursie – Sympozjum w Krakowie poświęconym twórczości kameralnej W. A. Mozarta. Uzyskał również nagrodę dla najlepszego zespołu biorącego udział w Kursie Muzyki Kameralnej w Weikersheim.
Koncertował w różnych miastach Polski oraz w Austrii, Belgii, Danii, Niemczech i we Włoszech. Brał udział w Koncercie Roku” w Warszawie w 1992, zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla wyróżniających się studentów uczelni artystycznych. Jest laureatem złotej odznaki w konkursie „Primus Inter Pares" ufundowanej przez Prezydenta miasta Krakowa. Współpracował z wybitnymi artystami, w tym z Kają Danczowską i Konstantym Andrzejem Kulką. 
Od 1995 jest członkiem znanego krakowskiego zespołu kameralnego Reiner Trio, z którym brał udział w licznych koncertach i prestiżowych festiwalach.
Od 2009 posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 11:05:25
IP          : 3.139.240.142
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html