To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Biała: uczcili poległych harcerzy    -   25/7/2012
Wieści z gminy Tarnów
Każdego roku w trzecią niedzielę lipca samorząd Gminy Tarnów organizuje w Białej uroczystości rocznicowe poświecone  wydarzeniom, które rozegrały się w tej miejscowości w lipcu 1944 roku. Dnia 22 lipca licznie przybyli gości i mieszkańcy Białej uczcili pamięć trzech harcerzy z plutony „Szarych Szeregów” z Mościc poległych w walce z Niemcami.

Ogloszenie

W nocy z 24/25 lipca 1944 roku, na prowizorycznym lotnisku koło miejscowości Wał – Ruda, wylądował angielski samolot. Przylecieć nim miał między innymi Jan Nowak Jeziorański - ostatni kurier naczelnego dowództwa do Komendy Głównej AK i przywiezione zostały: radiostacja, broń oraz dokumenty. Natomiast w drogę powrotną do bazy we Włoszech samolot zabrał zdobyte przez wywiad Armii Krajowej części najtajniejszej niemieckiej broni – rakiet balistycznych V2, za pomocą których ostrzeliwano Londyn. Do zabezpieczenia przywiezionego przez samolot ładunku został wyznaczony IV pluton „Szarych Szeregów” z Mościc pod dowództwem plutonowego podchorążego Stefana Kasprzyka ps. "Dzik".

W skład plutonu wchodzili: kapral podchorąży Zdzisław Szymanowski „Mietek”, kapral podchorąży Władysław Sokół „Partenau”, kapral podchorąży Jerzy Olszewski „Pająk”, kapral podchorąży Jerzy Szymański „Byczek”, kapral podchorąży Mieczysław Tenerowicz „Orzeł”, starszy strzelec Edward Lewicki „Janota”, starszy strzelec Stanisław Klich „Madejski”, strzelec Antoni Lewicki „Tygrys”, strzelec Tadeusz Łabno „Małecki”.

Pluton nigdy nie zgłosił się po ładunek, ponieważ w międzyczasie żołnierzom wydano inny rozkaz - polecono ochraniać konspiracyjne zebranie w Białej, zagrożone przez zbliżający się niemiecki oddział. Dnia 29 lipca pluton ruszył do akcji w nieznanym i nierozpoznanym terenie. W rezultacie harcerze zostali ostrzelani z broni maszynowej. Pierwszy trafiony został Władysław Sokół "Partenau", jako drugi zginął Mieczysław Tenerowicz "Orzeł", natomiast dowódca plutonu Stefan Kasprzyk „Dzik”- ciężko ranny – został przewieziony na cmentarz w Klikowej i tam dobity. Ponadto w walce zostali ranni: kapral podchorąży Zdzisław Szymanowski „Mietek” i strzelec Tadeusz Łabno „Małecki”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 Mszą św. odprawioną w kaplicy w Białej, w czasie której poruszającą homilię o patriotyzmie wygłosił ks. Andrzej Bakalarz. Po zakończeniu Mszy nastąpił uroczysty przemarsz uczestników pod pomnik upamiętniający poległych harcerzy, gdzie najpierw kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Adam Ryba przypomniał okoliczności tamtych tragicznych wydarzeń, a następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białej pod kierunkiem Anny Niedojadło zaprezentowały etiudę teatralną zatytułowaną „Dzieci polskie’ Oryginalny scenariusz autorstwa tarnowskiego dziennikarza Mirosława Poświatowskiego jak zwykle budził głębokie refleksje a gra młodych aktorów spotkała się z bardzo owacyjnym przyjęciem. Po etiudzie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Jak co roku, w uroczystościach wziął udział jeden z bohaterów tamtych wydarzeń,Zdzisław Szymanowski – ranny w walce żołnierz czwartego plutonu, a także partyzant legendarnego już batalionu „Barbara” Armii Krajowej. Samorząd Gminy Tarnów reprezentowali: wójt Grzegorz Kozioł, przewodnicząca Rady Gminy Wieslawa Mitera, radni; Tadeusz Kurtyka, Roman Szary, Stanisław Sarad, Henryk Solak i Eugeniusz Wojtarowicz, oraz sołtys miejscowości Biała, Brygida Brożek.
W uroczystościach wziął także udział poseł Józef Rojek, a ponadto obecni byli kombatanci, członkowie organizacji i stowarzyszeń niepodległościowych, dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Tarnów, harcerze z tarnowskiego hufca i przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Tarnowie.

Przypominając te tragiczne wydarzenia, wójt Grzegorz Kozioł powiedział: ”Mamy wspaniałą historię, także tę najnowszą. Możemy czerpać z niej pełnymi garściami i w ten sposób umacniać naszą narodową tożsamość. Obok kombatantów tamtej wojny, są tutaj także harcerze, którzy kontynuują tradycje „Szarych Szeregów”. Jako reprezentant gospodarza tego miejsca – samorządu Gminy Tarnów pragnę zapewnić, że zrobimy wszystko, aby pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli była w nas żywa na zawsze. Bo podtrzymywanie pamięci jest obowiązkiem nas wszystkich. Pamięć nie jest czymś danym raz na zawsze, trzeba ją pielęgnować. Dlatego od naszej pracy zależy, czy przetrwa w następnych pokoleniach i młodzi Polacy będą z niej brać to co najlepsze -  umiłowanie ojczyzny, wolności i pokoju”.

Uroczystości w Białej organizowane są w centrum miejscowości pod pomnikiem, na którym wyryto napis „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Szarych Szeregów Hufca Mościce poległych w walce dnia 29 VII 1944 Stefana Kasprzyka „Dzika” lat-24Władysława Sokoła „Partenau” lat-21 Mieczysława Tenerowicza „Orła” lat-19”. Historię tego pomnika przypomniała w tym roku Maria Żychowska, inicjatorka jego powstania i autorka licznych książek poświęconych historii tarnowskiego harcerstwa, która także złożyła samorządowi Gminy Tarnów podziękowanie za opiekę nad tym miejscem pamięci i organizowane tutaj uroczystości.

Podczas niedzielnej Mszy świętej została także poświęcona figura Św. Franciszka, którą w imieniu gminnego samorządu wójt Grzegorz Kozioł przekazał mieszkańcom Białej. Święty, który znajdzie miejsce w Kaplicy, został wyrzeźbiony w drewnie podczas ubiegłorocznego pleneru rzeźbiarskiego, zorganizowanego było Centrum Animacji Kulturalnej. Jak powiedział ksiądz Andrzej Bakalarz: -Ponieważ większość mieszkańców Białej przez pokolenia ciężko pracowała na roli, święty Franciszek - wielki miłośnik przyrody –najlepiej pasuje do tej miejscowości.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 22:03:42
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html