To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce – odsłonięcie pomnika    -   27/7/2012
Zaproszenie do Sanktuarium bł. Karoliny
Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Przestępstw – Przejście działające przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, 16 letniej dziewczyny  zamordowanej przez rosyjskiego żołnierza - ofiary Pierwszej Wojny światowej, jest od kilku lat gospodarzem centralnych uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce. 29 lipca w Zabawie odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika „Przejście” oraz konferencja „Wypadek drogowy – konsekwencje uczestnictwa, pomoc ofiarom”. Konferencja, organizowana pod patronatem honorowym Prokuratora Generalnego RP Andrzeja Seremeta i Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, rozpoczyna się w hotelu Zabawa o godz. 10:00. O 12:00 w Sanktuarium mszę świętą odprawi ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, zaś o 13:00 zaplanowano odsłonięcie pomnika. Z kolei w dniu dzisiejszym rozpoczynają się warsztaty terapeutyczne...

Ogloszenie
>

Stowarzyszenie działając we współpracy z jednostkami władzy samorządowej i państwowej a zwłaszcza prokuratury i sądów oraz merytorycznie wspierani przez Instytut Transportu Samochodowego i psychologów, dzięki życzliwości sponsorów i indywidualnych ofiarodawców wybudowało pierwszy w Polsce i Europie pomnik poświęcony nie tylko upamiętnieniu  ofiar wypadków komunikacyjnych ale także pełniący funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonaniu bram w formie poszarpanych krzyży które symbolizują kolejne etapy doświadczenia psychologicznego po  otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby.
Pomnik jest odpowiedzią na potrzebę powołania przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli. Jego budowa stanowi pierwszy etap realizacji całej idei, jaką jest powstanie Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej w Zabawie.    
Pomnik „Przejście” to monument o wielkości 40m na 7m wykonany z żelbetonu przez firmę budowlaną pana Edwarda Solaka i kierownika budowy inż. Stanisława Kutę według projektu artysty rzeźbiarza dra hab. Jacka Kucaby, przy opracowaniu architektonicznym architektów Piotra Dobrowolskiego i Andrzeja Sanaka. Rzeźba jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie. Na  wewnętrznych ścianach pomnika znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające w sposób imienny konkretne osoby, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Cały czas istnieje możliwość upamiętnienia bliskiej osoby przy pomocy takiego właśnie krzyżyka; procedura ma charakter bezpłatny, chętni mogą składać dobrowolne datki.
Wokół pomnika zbierane są krzyże przydrożne upamiętniające miejsce wypadku drogowego. Zachęcamy do przywożenia takich krzyży – przy pomniku będą one uszanowane i złożone w godnym miejscu – piszą organizatorzy uroczystości.

W Sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest też Księga Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, przy której codziennie pali się świeca. Każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych zapisanych w księdze. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do umieszczania w Księdze Pamięci Kart Pamięci ze zdjęciami bliskich osób, która zginęły.
Istnieje także możliwość otrzymania znaczka do przypięcia. Jest na nim wygrawerowany pomnik i miejsce na wpisanie imienia osoby, która zginęła w wypadku.
Przygotowywana Aleja Pamięci Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, obok drzew sadzonych każdego roku z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar wypadków drogowych są wychodzące z ziemi krzyże, na których znajdą się informacje ile osób uległo wypadkom i zginęło w danym roku Integralną częścią uroczystości poświęcenia Pomnika będzie konferencja Wypadek Drogowy – Konsekwencje Uczestnictwa, Pomoc Ofiarom  organizowana przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie. Na konferencji będą przedstawione referaty problemowe dotyczące wypadków drogowych i sposobów oraz metod pomocy ofiarom wypadków i ich rodzinom, wzorowane na doświadczeniach zachodnich.
Patronat nad uroczystościami objęli: Pan Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet i Pani Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Równocześnie w dniach 27-29 lipca odbędą się pierwsze z serii warsztatów terapeutycznych organizowanych przez stowarzyszenie „Przejście” w ramach projektu „Nie  jesteś sam - centrum pomocy dla ofiar wypadków komunikacyjnych i przemocy oraz ich rodzin w Zabawie” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty skierowane są do ofiar wypadków drogowych i przemocy oraz ich rodzin. Będą one prowadzone przez specjalistów – psychologa oraz księdza – i mają charakter bezpłatny.

 Więcej informacji na stronie www.przejscie.com.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 23:14:07
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html