To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Posłowie PiS jeszcze raz o odmowie udostępnienia sali przez rektora PWSZ w Tarnowie. Piszą list otwarty do rektora i interpelują w ministerstwie    -   02/8/2012
PWSZ już rządowa, a nie państwowa ?
Na środowej konferencji w biurze okręgowym PIS dowiedzieliśmy się, że poseł Michał Wojtkiewicz napisał List Otwarty do Rektora PWSZ w Tarnowie dotyczący lipcowej odmowy odpłatnego wynajęcia sali na spotkanie społeczności lokalnej z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Zdaniem posła, było to działanie sprzeczne z zasadami otwartości, pluralizmu i misją szkoły wyższej, której szczególnie uczelnia państwowa powinna pozostać wierna. Odwołując się do argumentacji rektora PWSZ prof. Stanisława Komornickiego, zaznaczającego, że uczelnia użycza sali obecnym politykom obozu rządzącego, tak jak chętnie gościła J.Kaczyńskiego gdy ten był ... premierem, poseł prof. Włodzimierz Bernacki nazywa postawę rektora "skrajnie serwilistyczną wobec władzy". Posłowie PiS są taką postawą zszokowani. Takie zachowania nie tylko nie budują prestiżu szkoły, ale bardzo wyraźnie szkodzą wizerunkowi PWSZ, która staje się zamkniętą na dyskusję instytucją rządową - alarmują posłowie PiS.

Posłuchaj fragmentów konferencji prasowej - wypowiedzi posła M.Wotkiewicza i W.Bernackiego :

Ogloszenie
>

W Liście Otwartym posła Wojtkiewicza do Rektora prof. dr hab. Stanisława Komornickiego czytamy m.in. :
Jako były przewodniczący konwentu PWSZ w Tarnowie zawsze byłem i jestem za tym, by uczelnia nie miała wizerunku monolitycznego gmachu wykreowanego przez media, w którym siedzą obrońcy status quo nauki i politycznej poprawności. W rzeczywistości nauka jest znacznie bardziej elastyczna, bo nauka to nie jest status quo, lecz rewolucja. Społeczność, w tym również studenci, przywita nawet intelektualnych obrazoburców, jeśli tylko będą mieli cokolwiek do zaoferowania.
Wydawać by się mogło, że szkoła zawodowa aspirująca do miana akademii otwiera szeroko drzwi m.in. każdemu politykowi, stwarza mu warunki do wypowiedzenia nieskrępowanej myśli, poglądów. Po co? Odpowiedź jest prosta: po to, by młody człowiek czerpał wiedzę o rzeczywistości, szukał prawdy korzystając z wielu źródeł i formułował samodzielne wnioski. Ta umiejętność jest najbardziej cenioną właśnie przez świat nauki. Misja uczelni sprowadza się m.in. do wykształcenia u młodego człowieka nawyku patrzenia, słuchania i wyciągania własnych wniosków. Tak by się wydawało.
Rektor PWSZ w Tarnowie odmówił wypożyczenia auli politykowi. Jakaż to lekcja dla mieszkańców Tarnowa? Ano taka, że wszystko, co powiedziano dotąd studentom na temat demokracji, niezależności uczelni, odwadze i autorytecie naukowców, wolności słowa jest kłamstwem. Pan Rektor odmawiając gościnności w murach uczelni politykowi zaryglował drzwi także przed ludźmi, których zapewniano, zwłaszcza przed rekrutacją, że wyższa szkoła służy miastu.
Ten mały gest Pana Rektora obalił gadaninę o rzekomej „europejskości” władz uczelni, bo gołym okiem widać, że mamy do czynienia ze standardami wschodnimi i poprawnością polityczną" -

napisał oburzony poseł Wojtkiewicz.

Poseł Włodzimierz Bernacki jest tak samo zaskoczony decyzją rektora Komornickiego jak Wojtkiewicz. - Na Uniwersytecie Jagielońskim, gdzie pracuję, taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia - dowodził profesor Bernacki podczas wczorajszej konferencji prasowej. Jednak w związku z odnotowanym w Tarnowie faktem, poseł poinformował o wystosowaniu do ministerstwa edukacji specjalnej interpelacji. - Kluczowe jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy ministerstwo w jakikolwiek sposób inspirowało czy wręcz instruowało w tej sprawie podległe sobie placówki i czy pochwala praktyki stosowane przez władze tarnowskiej uczelni - mówił wczoraj poseł PiS.
Jednocześnie obaj parlamentarzyści zaznaczyli, że nie będą się domagać wyciągania jakichkolwiek konsekwencji służbowych wobec rektora - jak podejrzewają - zastraszonego ogólną sytuacją panującą wokół państwowego szkolnictwa wyższego po ostatnich uregulowaniach prawnych, m.in. w zakresie finansowania uczelni. Posłowie chcą natomiast uzyskać informację, co Pani Minister sądzi o decyzji rektora Komornickiego i czy zaleca podejmowanie podobnych decyzji w innych państwowych szkołach wyższych. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:09:23
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html