To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Parlamentarzyści PiS w obronie miejsc pracy w regionie tarnowskim    -   30/8/2012
Pytają premiera w sprawie FMT i ZRUG
Nadal gorąco wokół bulwersującej opinię publiczną sprawy nie wznawiającej ciągle działalności Fabryki Maszyn Tarnów. Z pytaniem dotyczącym likwidacji FMT i innych upadających firm w regionie tarnowskim (m.in. ZRUG) oraz braku działań rządu w obronie miejsc pracy wystąpiła grupa małopolskich posłów Prawa i Sprawiedliwości: Beata Szydło, Edward Czesak, Włodzimierz Bernacki i Michał Wojtkiewicz. Adresatem pytań był Premier Donald Tusk. Tymczasem wciąż maja się toczyć rozmowy mające na celu uratowanie miejsc pracy w FMT. Rolę jednego z mediatorów wziął na siebie m.in. prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

Ogloszenie
>

W komunikacie jaki otrzymaliśmy dzisiaj, podpisanym przez Beatę Szydło – poseł RP, wiceprezes PiS, przewodnicząca PiS w Małopolsce oraz Edwarda Czesaka – posła RP, prezesa PiS w okręgu tarnowskim czytamy:

W dniu 10. 08. 2012 r. pracownicy Fabryki Maszyn Tarnów przychodząc do pracy nie zostali wpuszczeni do zakładu. 240 osobowa załoga do dziś pełni dyżury przed bramą Fabryki. Formalnie wciąż są w pracy. Wiedzą jednak, że brytyjski właściciel wycofuje się z Tarnowa. Załoga wysłała listy do Premiera Tuska, Prokuratora Seremeta, Ministrów: Budzanowskiego oraz Gowina z prośbą o pomoc. Nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Dlatego posłowie PiS podjęli w tej sprawie interwencję:
„Czy rząd podejmie działania, ale nie takie, ażeby udzielać zasiłków zwalnianym pracownikom, lecz takie, żeby utrzymać miejsca pracy, które są w fabryce i w firmach zależnych?”- pytała poseł Beata Szydło. Poseł Edward Czesak zwrócił uwagę, że wśród firm zagrożonych likwidacją i utratą miejsc pracy w Tarnowie jest także Zakład Remontowy Urządzeń Gazowniczych w Pogórskiej Woli będący częścią PGNiG: „Jakie realne korzyści zostaną osiągnięte w wyniku reorganizacji, która w ocenie pracowników ZRUG Pogórska Wola doprowadzi do likwidacji potencjału firmy, utraty miejsc przez pracowników, fachowców w branży gazowniczej?”

Z upoważnienia Premiera odpowiedzi udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska. Minister przyznała, że sytuacja na rynku pracy w Polsce pogarsza się. Poinformowała, że od początku roku w Małopolsce zwolniono ponad 1000 osób w ramach zwolnień grupowych.„Oczywiście, jeśli chodzi o rząd, już od lat funkcjonuje cały system działań pomocowych i osłonowych dla ludzi, którzy są objęci zwolnieniami (…) W gospodarce rynkowej nie da się podtrzymać firm, które nie rokują przetrwania, i bardzo często po prostu trzeba przygotować ludzi do nowych działań i do funkcjonowania na nowych rynkach pracy.” Minister wyraziła przekonanie, że „ludzie, którzy są specjalistami, bez problemu znajdą pracę, ponieważ mimo wysokiego bezrobocia polskiemu rynkowi nadal brakuje specjalistów ze średnim, zasadniczym i wyższym wykształceniem technicznym. A więc ludzie z tej branży na pewno nie będą bezrobotnymi”…

W sprawie PGNiG Minister lakonicznie stwierdziła, „PGNiG jest spółką akcyjną, która funkcjonuje na wolnym rynku pracy, i to ona podejmuje decyzje, co do tego, jak się będzie kształtowało w niej zatrudnienie, co będzie robiła, co utrzymuje, co likwiduje.”
Poseł Edward Czesak zwrócił się z prośbą o pisemną odpowiedź.

Fabryka Maszyn Tarnów to kolejna upadająca firma w Tarnowie. Tarnów, byłe miasto wojewódzkie zwija się, a rządzący milczą albo po najmniejszej linii oporu rzucają ludziom parę groszy na doraźną pomoc socjalną, która przecież nie rozwiązuje żadnego problemu. Nie tego oczekujemy od państwa. Trzeba podjąć wysiłek, aby takie zakłady ratować, a nie wyrażać beztroskie przekonanie, ze ludzie ci na pewno znajdą pracę. Tam są kompetencje, są maszyny, jest załoga gotowa pracować i są potencjalni odbiorcy usług
- konstatują posłowie PiS.

Przypomnijmy, w sprawie Fabryki Maszyn Tarnów, która nagle z dniem 10 sierpnia zawiesiła produkcję i działalność, odbyło się już w ostatnich dniach kilka spotkań z zainteresowanymi stronami. Chęć pomocy rozgoryczonym pracownikom wyrażali 16 sierpnia na spotkaniu w Starostwie Powiatowym m.in. starosta, prezydent miasta oraz tarnowscy parlamentarzyści (na zdjęciu fragment tego spotkania).
W ubiegłym tygodniu w Sali Lustrzanej odbyło się natomiast spotkanie wierzycieli Fabryki Maszyn Tarnów (FMT) z prezesem niemieckiej firmy GDW Hermannem Weilerem, który ma być zainteresowany odkupieniem firmy i przywróceniem produkcji w fabryce. W zorganizowaniu spotkania pomagał Urząd Miasta Tarnowa, a prezydent miasta poprowadził dyskusję.
Celem spotkania - jak relacjonuje Biuro Prasowe UMT - było zainicjowanie dialogu zainteresowanych stron. Dyskusja dotyczyła próby rozwiązania trudnej sytuacji firmy. Rozmawiano m.in. na temat możliwości spłaty wierzytelności oraz zmiany właściciela i dalszej współpracy FMT z dotychczasowymi partnerami biznesowymi FMT. W spotkaniu uczestniczył też pełnomocnik firmy i przedstawiciel związków zawodowych.
Jak podkreślił prezes Weiler, firma GDW od lat współpracuje z Zakładami Mechanicznymi oraz Fabryką Maszyn Tarnów. – Nasza kooperacja trwa od ponad 20 lat. Nie chcemy tego zaprzepaścić. Jeżeli dojdzie do porozumienia z wierzycielami i obecnym właścicielem, zamierzamy zainwestować w tarnowski zakład i przywrócić produkcję – podkreślał Weiler.
< – Sytuacja firmy jest jednak trudna i wciąż możliwy jest najgorszy scenariusz a nawet wrogie kroki podejmowane przez zbyt niecierpliwych wierzycieli. Efektem spotkania była jednak deklaracja woli partnerów fabryki co do współpracy i możliwości częściowych, pozaukładowych umorzeń należności. Z nadzieją patrzę na zawiązane podczas spotkania bezpośrednie kontakty pomiędzy GDW a obecnymi na sali firmami – mówi prezydent Ryszard Ścigała, który ma pozostawać w bezpośrednim kontakcie z angielskim zarządem FMT.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:20:51
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html