To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Relacja piąta   -   08/12/2004
Ponownie meldujemy się na festiwalowej Tratwie, gdzie dzieje się naprawdę bardzo dużo bowiem impreza wkroczyła w decydująca fazę przygotowań. Niestety, nie wszystko idzie nam jak z płatka. Od niedzieli leży złożony grypą dyrektor artystyczny Festiwalu Jerzy Świtek, a na dodatek nr 1 całego przedsięwzięcia i główny strażnik Tratwy, ks. Artur Ważny wyjechał na kilkudniowe rekolekcje i wraca dopiero jutro.

Ogloszenie

Tak więc wszystko na głowie trzeciego z trójki festiwalowych bossów, szefa sztabu organizacyjnego Ryszarda Zaprzałki oraz niezastąpionej siostry Ani Godek z wydziału duszpasterstwa młodzieży kurii diecezjalnej. Ale, jak na razie cały mechanizm organizacyjny działa sprawnie. Pora najwyższa przedstawić szczegółowy program Festiwalu. Zaczynamy oczywiście od omówienia przygotowanych nań filmów. A zestaw jest naprawdę interesujący i pomyślany tak, aby każdy znalazł coś wartościowego dla siebie. Ponieważ jednak filmów jest w tygodniowym programie imprezy aż ponad dwadzieścia podzieliliśmy ich prezentację na trzy części. I tak dzisiaj prezentujemy zestaw filmów przygotowanych na tzw. seanse szkolne, pokazywane przed południem. Wszystkie one będą powtarzane na seansach wieczornych.

Seanse szkolne
Podczas IV Festiwalu Filmowego „ Vitae Walor” 10- 16 grudnia 2004
Tarnów, kino „ Marzenie”


PAN OD MUZYKI ( reż. Christophe Barratier, Francja- Szwajcaria, 2004)- 1 godz. 35 min.
Tuż po wojnie 1947 roku, Clement Mathieu ( Gerard Jugnot), bezrobotny nauczyciel muzyki, przybywa na prowincję, gdzie otrzymuje posadę w internacie dla „ trudnej młodzieży”. Tu spotyka się z wrogością podopiecznych, ale najtrudniej mu zaakceptować ostrą dyscyplinę narzucaną przez dyrektora. Postanawia zatem zmienić reguły rządzące szkołą, wprowadzając wychowanków w czarodziejski świat muzyki...
Mądry, wzruszający film będący pochwała cierpliwej pracy nad rozwijaniem talentów i mówiący o odpowiedzialności za losy najmłodszych, często bezradnych i zagubionych „ Pan od muzyki” oceniany jest jako francuski odpowiednik „ Stowarzyszenia Umarłych Poetów”. W tym roku reprezentuje Francję w walce o Oscara.
10 grudnia 2004 ( piątek), godz. 9. 00

NIEBO ( reż. Tom Tykwer, Włochy- Niemcy- USA, 2002)- 1 godz. 35 min.
Turyn, Włochy. Czworo przypadkowych ludzi ginie w nieudanej próbie zamachu. Philippa ( Cate Blanchett), nauczycielka angielskiego, nie stawia oporu podczas aresztowania. Niczemu nie zaprzecza- jest zdruzgotana konsekwencjami swojego czynu. Jej celem był ktoś zupełnie inny- dealer narkotyków, który ma na sumieniu życie jej męża i wielu jej uczniów. Policja uparcie doszukuje się w tragicznym wydarzeniu znamion aktu terrorystycznego o motywach politycznych. Jedynie młody policjant Filippo ( Giovanni Ribisi) wierzy słowom Philippe. Wymyśla plan uwolnienia dziewczyny, co jest zadaniem karkołomnym, gdyż Philipsa jest pilnie strzeżona ona przez policję...
Film stawia pytanie: ile jesteśmy w stanie poświecić dla miłości?
„ Niebo” to ostatni wspólny scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, który miał być początkiem kolejnej, po „Trzech kolorach”, trylogii:„ Niebo”, „ Piekło”, „ Czyściec”. Śmierć reżysera przerwała tę współpracę. Powstał film wyraźnie w klimacie „ Dekalogu” i „ Podwójnego życia Weroniki”, głęboki, intrygujący, skłaniający do refleksji.
13 grudnia 2004 ( poniedziałek), godz. 9. 00

ZABAWY Z BRONIĄ ( reż. Michael Moore, Kanada- USA- Niemcy, 2002)- 2 godz.
W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbinie High School w USA zginęło 12 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?
Dokument Michaela Moore’ a „ Zabawy z bronią” stawia pytanie, traktowane przez twórców jako slogan reklamowy: „Czy Amerykanie są świrami na punkcie broni, czy tylko świrami?”. Ten film wstrząsnął Ameryką i wywołał wielkie poruszenie wszędzie, gdzie było pokazywany. Podobnie jak najnowsze dzieło reżysera, „ Fahrenheit 9/ 11”, nagrodzone „ Złotą Palmą” w Cannes i wywołujące liczne kontrowersje. W świetle pojawiających się ostatnio w Polsce głosów o większą dostępność broni „ Zabawy z bronią” to utwór aktualny również w naszym kraju.
14 grudnia 2004 ( wtorek), godz. 9. 00 i 12.00

KOYAANISQATSI ( reż. Godfrey Reggio, USA, 1983)- 1 godz. 27 min.
„ Koyaanisqatsi” to określenie z języka Indian Hopi, które oznacza „ zgiełk”, „ zwariowane życie”, „ brak równowagi”. Dokument Godfreya REggio, jeden z najgłośniejszych obrazów na świecie w swoim gatunku, pokazuje współczesny świat w niezwykłych, poruszających obrazach. Reżyser z dystansu spogląda na naszą cywilizację. Pokazuje niezwykłość i piękno monumentalnej przyrody oraz skutki działalności człowieka. Zapierające dech obrazy, pełna napięcia muzyka Philipa Glassai przemyślany montaż zderzonych ze sobą obrazów sprawia, ze wrażenia, jakie film wywołuje pozostaje na długo w pamięci. Zachęcony sukcesem reżyser nakręcił dwie dalsze części swojego filmu: „ Powaqqtsi” i „ Naqoyqatsi”.
15 grudnia 2004 ( środa), godz. 9. 00

POWRÓT ( Andrzej Zwiagincew, Rosja, 2003)- 1 godz. 45 min.
Dwaj bracia mieszkają z matką i babką w małym miasteczku gdzieś w Rosji. Pewnego dnia, po 12 latach nieobecności, w ich domu pojawia się ojciec ( Konstanty Ławronenko), do tej [pory znany im tylko ze zdjęcia. Starszy z barci, Andrzej ( Władimir Garin) przyjmuje ojca z radością i patrzy na niego z podziwem. Natomiast Iwan ( Iwan Dobronrawow) buntuje się przeciwko nieznanemu mężczyźnie, który od pierwszej chwili wykorzystuje swój rodzicielski autorytet. Już nastopnego dnia po przyjeździe ojciec zabiera synów na wycieczkę- mają razem wędkować. W czasie podróży mężczyzna zmienia jednak plany i wraz z chłopcami jedzie na dziwną, bezludną wyspę, cel tej podróży jednak starannie ukrywając... To, co od pierwszej od ostatniej chwili ujmuje w filmie Andrzeja Zwiagincewa to prostota. Bo Powrót opowiada prosta historię w pozbawiony taniego efekciarstwa sposób. Wrażenie natomiast pozostawia piorunujące. Film Zwiagincewa mówi o miłości, potrzebie autorytetu i wolności. Z całą pewnością jest to dzieło niepokojące, skłaniające do refleksji. Przy czym symbolika, którą posługuje się reżyser nie jest nachalna, nie wymaga określonego klucza interpretacyjnego. Każdy może odczytać Powrót na swój własny sposób. Natomiast filmowe oko reżysera- debiutanta, jego wyczucie plastyki obrazu, rytmu opowiadania, umiejętność zaskakiwania widza, trzymania go w napięciu oraz znakomite prowadzenia aktorów ( szczególnie dziecięcych) sprawiają, ze Powrót to film, który nawiązuje do największych osiągnięć kinematografii rosyjskiej i który po prostu świetnie się ogląda. Zdobywca Grand Prix- „Złotego Lwa” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
16 grudnia 2004 ( czwartek), godz. 9. 00

Bilety w cenie 5 zł dla młodzieży szkolnej i grup zorganizowanych można rezerwować w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży, Tarnów, ul. Legionów 30, tel. 63 17 390, fax 63 17 399, e- mail: wydzmlod@diecezja.tarnow.pl

Pełny program festiwalu znajdziesz TUTAJ. A szczegółowe omówienia kolejnych festiwalowych filmów już jutro.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, December 7, 2022 16:17:39
IP     : 44.210.77.106
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html