To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Puellae Orantes nagrały nowy, zupełnie wyjątkowy album z 15 muzycznymi wersjami modlitwy "Ave Maria". Będzie kolejny "Fryderyk" ? (recenzja)    -   02/9/2012
Ave Maria. Nowy album Puellae Orantes !
Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” wydał ósmą płytę CD pt. „Ave Maria”. Jego prezentacja dla tarnowskich mediów odbyła się kilka dni temu w Teatrze im. L.Solskiego. W albumie znalazło się 15 najpiękniejszych utworów „Ave Maria”. Prawdopodobnie to pierwszy taki na rynku muzycznym zbiór wyłącznie śpiewanych wersji tej najbardziej znanej maryjnej modlitwy. Repertuar jest przekrojowy, od chorału gregoriańskiego poprzez renesans, romantyzm, neoromantyzm aż po muzykę współczesną. Niektóre z utworów zostały napisane specjalnie dla tarnowskiego chóru. Po pierwszych odsłuchaniach płyty nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z dziełem wyjątkowo dopracowanym, subtelnym i pięknym.

Ogloszenie

Posłuchaj, co o kulisach pomysłu na płytę, współpracy z zaproszonymi do udziału w przedsięwzięciu artystami oraz okolicznościach realizacji albumu i planie jego promocji, mówili na konferencji prasowej ks. Władysław Pachota i Aleksandra Topor :Na płycie znajdują się m.in. najsłynniejsze i najbardziej znane dzieła skomponowane przez: J.S. Bacha/ Ch. Gounoda i F. Schuberta, zaaranżowane specjalnie dla chóru. Płyta „Ave Maria” zawiera również utwory skomponowane specjalnie na zamówienie chóru „Puellae Orantes” przez polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Pawła Sydora, Miłosza Bembinowa, a także opracowanie utworu Michała Lorenca – wybitnego kompozytora muzyki filmowej. Repertuar dobierany był wyjątkowo starannie, dzięki czemu powstał krążek o ciepłym, lirycznym charakterze. Projekt ten realizowany był we współpracy z kwartetem smyczkowym „AIRIS” i harfistką Elżbietą Baklarz. Partie solowe wykonuje Aleksandra Topor, na co dzień ucząca chórzystki tarnowskie śpiewu.

Płyta została nagrana w czerwcu br. we wnętrzach zamku w Nowym Wiśniczu. Wydawcą albumu jest wydawnictwo „Musica Sacra Edition”, którego dyrektorem jest kompozytor – Paweł Łukaszewski.
Płytę „Ave Maria” poleca RMF Classic, które objęło patronatem powyższe wydawnictwo.

Jak zapewniali podczas konferencji prasowej ks. Władysław Pachota - opiekun Chóru oraz Aleksandra Topor, album „Ave Maria” będzie szeroko promowany. Pierwszy koncert odbędzie się 6 września w Sali Balowej Zamku w Nowym Wiśniczu. Będzie to koncert dla zaproszonych gości. Wezmą w nim udział wybitni polscy kompozytorzy: Michał Lorenc, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Łukasz Farcinkiewicz, Marcel Chyrzyński, a także kompozytor pochodzenia filipińskiego, który przyleci na koncert z Kanady – Luie Madrid Calleja. Są to wszyscy kompozytorzy, którzy pracowali nad materiałem muzycznym płyty „Ave Maria”.
Paweł Sydor zapowiedział swoją obecność podczas koncertu w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, który odbędzie się 15 września o godz. 19.30. Na ten koncert opiekunowie Chóru i same dziewczęta serdecznie zapraszają wszystkich Tarnowian.
Ponadto koncerty promujące płytę odbędą się:
22 września o godz. 19.30 w Kościele Zbawiciela w Warszawie
13 października o godz. 19.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie
14 października o godz. 19.00 w Bazylice Św. Mikołaja w Bochni
19, 20 i 21 października we Francji (Burgundia), na zaproszenie Centrum Kultury im. Marcela Corneloupa Maison du Beuvray.
Wszystkie koncerty zostały objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ponadto koncerty objęli patronatami: Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż i Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała.

Próba redakcyjnej recenzji.
Przepiękna płyta. Taka oto prosta konstatacja przechodzi mi przez myśl ... piętnaście razy, czyli w trakcie każdej z przerw między utworami i po wybrzmieniu ostatniej na tym krążku, niemniej od innych przejmującej, kompozycji Michała Lorenca. Podczas każdego kolejnego odsłuchania tego albumu coś nowego mnie zaskakuje lub zachwyca.
Mamy tu do czynienia nie tylko z popisowymi wykonaniami, w kilku miejscach ocierającymi się o najlepiej chyba pojętą brawurę (na przykład podczas interpretacji niezwykle ciekawego, ale i pełnego muzycznych pułapek, utworu Pawła Sydora). Dziewczęta potwierdzają na "Ave Maria" swoją najwyższą klasę. A prowadzący Chór (piękne partie solowe pani Oli Topor) znakomity warsztat i pełną fachowość.
Zresztą wszystko tutaj zdaje się być nieprzypadkowe i perfekcyjnie przeprowadzone - począwszy od rewelacyjnego i prawdopodobnie pionierskiego pomysłu na płytę złożoną z samych jedynie muzycznych "zdrowasiek", przez drobiazgową, dogłębną selekcję utworów i trafione zaproszenia do współpracy dla nietuzinkowych kompozytorów oraz wybitnych instrumentalistek, poprzez chronologiczny układ kompozycji, dopracowane w każdym szczególe edytorskim i informacyjnym wydawnictwo, aż po projekt subtelnej okładki, tak sugestywnej właśnie przez swoją domyślaną koncepcyjnie prostotę. Zerkające bowiem na nas z okładki polne kwiaty z "łąk umajonych" dodatkowo podkreślają z jakiej to pięknej, wielowiekowej tradycji maryjnej i w ogóle religijnej duchowości wyrastamy. Nie tylko jako Polacy ...
Na tej płycie naprawdę trudno doszukać się jakiegokolwiek fałszu. Są za to szczerość, czystość i prawda.

Coś mi się wydaje, że to może być kolejny "Fryderyk" dla Puellae Orantes. Byłby o tyle cenny i zasłużony, że - w odróżnieniu od prestiżowej nagrody uzyskanej w tym roku przez tarnowski Chór za płytę >> Łukaszewski & Bembinow "Kolędy i pastorałki" << - to jest praktycznie autorska płyta tarnowianek i księdza Pachoty, którego obecność w roli dyrygenta stanowi nota bene jedyny, poza listą kompozytorów, męski akcent w tym wyjątkowo kobiecym (nawet jak na chór niewiast) projekcie.
PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 24, 2024 23:01:05
IP     : 44.221.73.157
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html