To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizuje doświadczenie - wyjątkowy cykl zdarzeń kulturalno-edukacyjnych BWA na tarnowskim Dworcu    -   05/9/2012
Rusza projekt Zapnij płaszcz
Sztuka i koleje - to brzmi jak wywrotna konstrukcja. A jednak obecność tarnowskiego BWA w budynku odnowionego dworca PKP dowodzi, że na styku tych dwóch dziedzin może iskrzyć. W końcu koleje i sztukę łączy całkiem sporo: dawanie możliwości rozszerzania wiedzy, doświadczenia, poznawania nowych światów. „Zapnij płaszcz", zaplanowane na tarnowskim Dworcu od września do listopada przedsięwzięcie jest cyklem spotkań i działań, które mają przyglądać się tej bliskości terytoriów artystycznych i kolejarskich. Projekt rusza już w czwartek 13 września ...

Ogloszenie

W komunikacie prasowym BWA, informującym o przedsięwzięciu, czytamy :
Punktem wyjścia do „Zapnij płaszcz" jest sam budynek tarnowskiego dworca. Dworzec to szczególny rodzaj przestrzeni - takiej, w której zbiega się wiele celów-punktów i która wykształciła system szczególnych reguł. Przebywanie w niej poddawane jest czasowemu rygorowi rozkładu jazdy. Dodatkowo to przestrzeń wspólna, a jednocześnie taka, w której każdy przebywa przede wszystkim dla siebie.
Dworzec jako punkt zbiegu i antropologiczna figura zbieżnego, ale indywidualnego doświadczenia, generuje nowe zjawiska społeczne, coś, co określilibyśmy jako „czasową grupę społeczną". W Wielkiej Brytanii wykształcił się specjalistyczny termin na osoby, które spędzają czas na dworcu, tworząc „chwilową wspólnotę" - to „anorak men" - ludzie w szczelnie zapiętych przeciwdeszczowych płaszczach. Ich obecność na dworcu ma pretekst - to rozkład jazdy. Anorak meni stoją z harmonogramem przyjazdów i odjazdów na peronach i sprawdzają, czy wszystko przebiega razem z planem. Dodatkowo dysponują dużą wiedzą o technikaliach związanych z funkcjonowaniem dworca - modelach lokomotyw, kierunkach wjazdu etc.
W polskich warunkach anorak meni nie tworzą zwartej grupy. Ale ten typ dworcowego doświadczenia potraktować można jako model do postawienia kilku pytań, które wyznaczają pole pytań-problemów dla cyklu spotkań:
- jak zawiązuje się mała wspólnota subkulturowa? Jak wspólnota strukturyzuje działanie i postrzeganie świata?
- jaką rolę odgrywa tarnowski dworzec dla jego mieszkańców?
- w jaki sposób subkulturowość może być wykorzystywana w sztuce?
Wokół tych pytań będą poruszać się artyści, badacze, performerzy zaproszeni do Tarnowa. Te pytania są również wątkami, które przewinęły się w praktyce filmowej - w ramach „Zapnij płaszcz" pokazane zostaną filmy podnoszące temat czasowych wspólnot - anorak menów, ale też np. subkultury modsów. Równolegle z cyklem spotkań i cyklem filmowym prowadzony będzie projekt badawczy. W ramach grup badawczych będziemy zbierać tarnowskie dworcowe historie. „Zapnij płaszcz" zakończy się warsztatami designerskimi i wystawą prezentującą te prace. Gdzie? Na dworcu, w BWA.
Aby dołączyć do projektu badawczego, wystarczy przyjść na pierwsze spotkanie – 13 września, albo wysłać mail: dymon@gm.tarnow.pl / Jolanta Dymon - koordynatorka projektu.

Kalendarium projektu:

 Czwartek 13 września, g. 18:00, wstęp wolny
„Nerd, podróżnik, flaneur” - o tym, po co jest dworzec / Anna Theiss
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

 Czwartek 13 września, g. 20:00
„Trainspotting” - projekcja filmu Danny`ego Boyle`a /odbierz bezpłatny bilet w BWA/
CSM, ul. Traugutta 1

 Czwartek 20 września, g. 18:00, wstęp wolny
„Bring Your Own Story” - o tym, jak zbierać historię / Malwina Konopacka i Olga Szczepańska
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

 Czwartek 27 września, g. 20:00, wstęp wolny
„Wszystko, co kocham” - projekcja filmu Jacka Borcucha /odbierz bezpłatny bilet w BWA/
CSM, ul. Traugutta 1

 Czwartek 4 października, g. 20:00
„Kwadrofonia” - projekcja filmu Franca Roddama /odbierz bezpłatny bilet w BWA/
CSM, ul. Traugutta 1

 Sobota 6 października, g. 18:00, wstęp wolny
„Nowe subkultury młodzieży?” - o tym, jak się bada młodzież / Robert Zydel i Tomek Jędrkiewicz. Consumer Manager, Saatchi & Saatchi
Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

 Czwartek 11 października, g. 19:00
koncert zespołu Niwea / Wojciech Bąkowski i Dawid Szczęsny, wstęp wolny
Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

 Czwartek 25 października, g. 11:00 - 18:00
„Przynieś swoją opowieść na dworzec”, okienko otwarte
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

 Sobota 27 października, g. 13:00, wstęp wolny
warsztaty designerskie, Robert Pludra
BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

Noty biograficzne:
Anna Theiss - publicystka, animatorka, socjolog. Pisze o sztuce ("Wprost", "Exklusiv"), pracuje w szwajcarskiej fundacji Valsuani Art, jako kuratorka współpracuje z Instytutem Goethego. Prywatnie entuzjastka dworców i pociągów.

Malwina Konopacka - (1982), absolwentka ASP WWP, studiowała ilustracje w Berlinie oraz historię sztuki na UW. Mieszka w Warszawie. Współpracuje z www.dwutygodnik.com oraz wydawnictwem Lampa i Iskra Boża. Ilustrowała m.in. dla pisma Machina, Podróże, Gaga, Architektura, Elle, Kikimora. Współautorka projektu BYOStory. Pracuje jako ilustrator, grafik i projektant. Rysuje komiksy [złoto KTR 2011 za antologię M. Powalisz "Złote pszczoły"]

Olga Szczepańska - (1983) – studiowała Wzornictwo Przemysłowe na ASP w Warszawie i grafikę w ESAD w Porto w Portugalii, obecnie studiuje psychologię kliniczną na SWPS. Jest współautorem BYOStory. Pracuje jako art director w agencji reklamowej.

Tomek Jędrkiewicz - badaniami rynku i opinii zajmuje się od 1994 r. Specjalizuje się w etnografii oraz badaniach komunikacji i konsumpcji mediów. Członek Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Pracuje w T-Mobile.

Robert Zydel - Consumer Insight Director w Saatchi & Saatchi Think Tank. Zajmuje się zastosowaniem etnografii i antropologii w szeroko pojętym marketingu. Członek Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

Robert Pludra - Absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2011". Od roku 2011 pracuje na wydziale macierzystym. Początkowo jako asystent w Pracowni Projektowania Produktu prof. Jerzego Porębskiego, następnie jako asystent w Pracowni Podstaw Projektowania prof. Wojciecha Małolepszego. W lipcu 2011 otworzył przewód doktorski. Od 2012 członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Zajmuje się projektowaniem produktu, dizajnem społecznym, scenografią, wystawiennictwem i prowadzeniem warsztatów o tematyce projektowej. Jego pasją jest również gra na perkusji.

Niwea - grupa muzyczno-performerska tworzona przez Wojciecha Bąkowskiego i Dawida Szczęsnego. Ten pierwszy jest autorem tekstów i muzyki, drugi tworzy muzykę i dba o oprawę producencką. Bąkowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów pokolenia, zarówno w Polsce jak i zagranicą, w 2009 roku otrzymał główną nagrodę za całokształt twórczości w 4. edycji najważniejszego w Polsce wydarzenia w świecie młodej sztuki „Spojrzenia / Views”. Jest współtwórcą grupy artystycznej PENERSTWO. Dawid Szczęsny jest artystą dźwięku, który od 2005 roku wydaje w Polsce i zagranicą. W 2012 roku nakładem avant – jazzowej wytworni Porter Records (USA) ukazał się jego solowy album „The Luxated Symmetry”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, April 23, 2024 12:17:01
IP          : 18.224.149.242
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html