To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Najnowsza premiera "Solskiego" piórem Krystyny Drozd    -   02/10/2012
Jednoręki ze Spokane
Szesnastą edycję odbywającego się w Tarnowie festiwalu komedii TALIA rozpoczęła już tradycyjnie premiera najnowszego spektaklu w wykonaniu gospodarzy imprezy, czyli artystów rodzimego Teatru im. Ludwika Solskiego. Reżyser Zbigniew Brzoza wziął z nimi na warsztat sztukę Martina McDonagh`a „Jednoręki ze Spokane” („A Behanding in Spokane”) w przekładzie Klaudyny Rozhin. Premierę widziała Krystyna Drozd a recenzją z tego spektaklu dzieli się z inTARnautami ...

Ogloszenie
>

W niewielkim hoteliku zaledwie czwórka osobników ogarniętych ideą fixe, w egzemplifikacji której jednako istotne bycie potrzebnym i chęć czynienia czegoś wyróżniającego z bezimiennego, magmowego tłumu.

Nieważne czy to stanowy, amerykański czy prowincjonalny, galicyjski hotelik, wszak pod każdą szerokością geograficzną dojrzali i zagubieni, psychicznie okaleczeni podobnie uzewnętrzniają swe stany i wzbudzają odczucia: sprzeciwu, zdziwienia, przychylności, aprobaty , irytacji, obojętności. Słowny wulgaryzm i trupiczne obrazy brutalizmu są nie tylko sceniczną rzeczywistością, co krok przecież doświadczamy mieszania się tragedii z absurdem, bezwzględności z podnieceniem i radością, wścibskości z samotnością… napotykamy marzących o bohaterstwie psychopatycznych recepcjonistów; zagubionych, groźnych, histerycznych Carmichael’ów; wspinające się po drzewach ksenofobiczne mamuśki; dziwaków sprzedających szaleńcze, narkotyczne sny i jawy ….

Tarnowska inscenizacja "Jednorękiego ze Spokane" jest spektaklem dla widza o wyrafinowanym poczuciu smaku. Widza preferującego współczesną, nie moralizującą psychologię dramatu, w którym normalność i patologia zapisana jest wersami pastiszu , parodii , groteski, czarnego humoru. Niewątpliwie w spektaklu odnajdziemy namiastkę spojrzenia Lyncha, Tarantino, braci Coen . Ale najcenniejsza wartość tkwi w dobrym aktorstwie Zofii Zoń, Tomasza Wiśniewskiego, Kamila Urbana i występującego gościnnie Łukasza Stawarczyka , współbrzmiącym z niepowtarzalnie wysublimowanymi kadrami filmowymi tarnowskich uliczek i kamienic oraz muzyką Tomasza Bergmanna.
Krystyna Drozd

Martin McDonagh „Jednoręki ze Spokane” - „A Behanding in Spokane”
przekład – Klaudyna Rozhin
reżyseria - Zbigniew Brzoza
premiera – 28 września 2012 (XVI TALIA) , Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, January 19, 2022 20:50:52
IP     : 54.161.2.204
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html