To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Projekcja filmowa i spotkanie autorskie z Maciejem Gawlikowskim i Mirosławem Lewandowskim    -   18/12/2012
"Pod prąd" i "Gaz na ulicach"
W środę 9 stycznia 2013 roku w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie będzie można uczestniczyć w projekcji filmu dokumentalnego "Pod prąd", opowiadającego historię KPN - Konfederacji Polskiej Niepodległej, najstarszej w PRL i bloku wschodnim partii jawnie i konsekwentnie antykomunistycznej. Po seansie zaplanowano dyskusję na temat filmu i spotkanie promujące książkę "Gaz na ulicach ", dwutomową monografię stanu wojennego w Krakowie i Małopolsce, napisaną przez Macieja Gawlikowskiego (jednocześnie reżysera prezentowanego wcześniej filmu) i Mirosława Lewandowskiego. W spotkaniu wezmą udział autorzy tej niezwykłej publikacji, wybranej ostatnio przez czytelników najlepszą publikacją w konkursie na "Książkę Historyczną roku 2012".

Ogloszenie

Po latach "półkownikowania" film Macieja Gawlikowskiego "Pod prąd" (prod. Film Open Group, 2009) doczekał się niedawno nareszcie premiery w TVP.
Jest to film dokumentalny opowiadający o historii Konfederacji Polski Niepodległej – pierwszej jawnej antykomunistycznej partii politycznej założonej w bloku sowieckim.
Od momentu powstania w 1979 roku, KPN była celem zmasowanych ataków Służby Bezpieczeństwa PRL oraz medialnej nagonki. Przywódcy partii spędzili długie lata w więzieniach, podobny los spotkał wielu jej działaczy i sympatyków. Szczególne miejsce w historii, zawdzięcza KPN jasnemu postawieniu sprawy niepodległości Polski, głoszeniu tego radykalnego celu i jednocześnie stworzeniu realistycznego programu dojścia do niego.
Prawie godzinny film jest zbudowany z relacji uczestników i świadków historii, wzbogaconych ogromną ilością materiałów archiwalnych, w tym większości dotychczas niepublikowanych.
Wypowiadają się w nim przede wszystkim członkowie KPN: Leszek Moczulski, Dariusz Wójcik, Krzysztof Król, Mirosław Lewandowski, Maria Moczulska, Teresa Baranowska, Romuald Szeremietiew (w KPN aż do rozłamu w 1985 roku, a w czasie rządu Olszewskiego wiceminister i p.o. ministra Obrony Narodowej). Spoza KPN Aleksander Hall (Komitet Obywatelski), Jan Lityński (KSS „KOR”), Krzysztof Wyszkowski (doradca premiera Olszewskiego), Tomasz Tywonek (rzecznik ministra Antoniego Macierewicza). A także historyk Antoni Dudek.

Zdaniem reżysera - Macieja Gawlikowskiego emisja filmu ma bezpośredni związek z wyróżnieniem jakie zdobyła niedawno jego książka (napisana wspólnie z Mirosławem Lewandowskim) "Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981–1982″". Pozycja ta zdobyła nagrodę czytelników w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” .

Oto fragmenty jednej z recenzji tej pasjonującej książki, którą w specjalnej cenie tylko 50 zł (za 2 tomy) będzie można nabyć podczas tarnowskiego spotkania z autorami:

Dawno już tak niewielu nie napisało tak wiele o tak wielu, spośród których znaliśmy do tej pory tak niewielu.
Ta parafraza słynnych słów Winstona Churchilla nasunęła mi się w chwili, w której zamykałem po lekturze obszerne dzieło Mirosława Lewandowskiego i Macieja Gawlikowskiego pt. „Gaz na ulicach”, stanowiące kontynuację wydanej przez nich dwa lata temu książki „Prześladowani, wyszydzani, zapomniani … Niepokonani. ROPCiO i KPN w Krakowie 1977 – 1981”.

Podtytuł precyzuje zamiar, z jakim obaj autorzy przystąpili do iście benedyktyńskiej pracy: „KPN w Krakowie – Stan wojenny – 1981-1982” i tłumaczy zarazem wyjście poza opis działań partii. Można więc bez najmniejszej wątpliwości stwierdzić, że książka stanowi wszechstronny opis wszystkiego, co działo się pod Wawelem oraz w obozach internowania i w aresztach w innych częściach kraju w okresie zaledwie jednego, ale jakże gorącego roku.

Lewandowski i Gawlikowski nie ograniczyli się do przedstawienia imponujących dokonań członków oraz kierownictwa Konfederacji Polski Niepodległej w tym czasie, chociaż z pewnością wystarczyłyby one na zapełnienie dwóch solidnych tomów (w sumie niemal 1000 stron), ale zarysowali szersze tło wydarzeń po 13 grudnia 1981 roku, skrzętnie odnotowując również działalność innych krakowskich organizacji antykomunistycznych.

„Gaz na ulicach” spełnia wszystkie wysokie kryteria, jakim muszą sprostać autorzy prac naukowych. Pomimo że żaden z nich nie jest zawodowym historykiem, znakomicie poradzili sobie zarówno z dotarciem do źródeł, jak również z takim ich opracowaniem, że książkę czyta się jak powieść kryminalną. Jej zaletą jest także potoczystość stylu, barwność języka oraz umiejętność zachowania obiektywizmu, co mogło nastręczać pewne trudności, ponieważ obaj autorzy byli czynnymi uczestnikami opisywanych wydarzeń, w których brali udział także ich ówcześni przyjaciele nie tylko z konfederackich szeregów. A ponieważ po latach dawne więzy często ulegają na skutek różnych uwarunkowań bądź zacieśnieniu, bądź – łagodnie mówiąc – rozluźnieniu, zachowanie dystansu oraz emocjonalnego chłodu zapewne nie było zbyt łatwe.

Najwięcej czasu spędzili autorzy w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej i na rozmowach z działaczami KPN oraz innych struktur opozycyjnych, z byłymi funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa i Wojskowej Służby Wewnętrznej, a także z członkami krakowskich władz administracyjnych i pezetpeerowskich. Chyba po raz pierwszy tak obszernie i dokładnie opisane zostały mechanizmy pracy operacyjnej SB w aresztach śledczych, szczególnie działalność tajnych współpracowników celnych, potrafiących wykorzystać naturalne odprężenie ludzi, którzy trafiając w takie miejsca pozwalali sobie niekiedy na zbyt daleko idącą szczerość w kontaktach z współosadzonymi.

(...)
Jak słusznie zauważył w recenzji wydawniczej profesor Tomasz Gąsowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorom udało się „odtworzyć klimat Krakowa roku 1982”, co „rzadko jest udziałem profesjonalnych historyków”.

Mimo że indeks osób zawiera gigantyczną liczbę nazwisk, celowo nie przytoczyłem wyżej ani jednego. Sam będąc czynnym uczestnikiem niektórych zdarzeń przedstawionych w „Gazie na ulicach” nie chcę bowiem zostać posadzony o stronniczość lub, co jeszcze gorsze, o arbitralność. Jestem jednak przekonany, że już wkrótce rozpocznie się ostra i oby rzeczowa dyskusja, w której udział wezmą pozytywni i negatywni bohaterowie tej książki. Mam do nich – jako sympatyk KPN z tamtego okresu – serdeczną prośbę o wzniesienie się ponad osobiste urazy, które tak bardzo dzielą dzisiaj byłych członków nie tylko tej partii.
Apeluję więc:
Drodzy kapeenowcy, książka Lewandowskiego i Gawlikowskiego jest wspaniałym dokumentem Waszej odwagi i bezkompromisowości, którymi imponowaliście wielu krakowianom po 13 grudnia 1981 roku, zawstydzając jednocześnie ówczesną tzw. „konstruktywną opozycję”, do dzisiaj nie mogącą Wam darować wyboru najprostszej drogi do niepodległości – nie dawajcie więc im także dzisiaj powodu do satysfakcji odczytywaniem „Gazu na ulicach” przez pryzmat aktualnych sporów i personalnych animozji, ale bądźcie dumni z tego co zrobiliście wówczas dla Polski, a co tak pięknie przekazują potomności autorzy.

Jerzy Bukowski (wpolityce.pl)


Spotkanie z Maciejem Gawlikowskim i Mirosławem Lewandowskim (poprzedzone projekcją filmu "Pod prąd") w Auli Starostwa Powiatowego Tarnowie, ul. Narutowicza 38
9 stycznia (środa) godz. 17:30. WSTĘP WOLNY

Organizatorami spotkania są: Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości, Kino Odkrywców Historii i portal inTARnet.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, February 28, 2024 23:04:44
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html