To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uroczystość odsłonięcia zaplanowano w Gromniku 19 czerwca o godzinie 10:00    -   12/6/2013
Powstał Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej
Z inicjatywy przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego, Zbigniewa Karcińskiego oraz Starostwa Powiatowego w Tarnowie i Wójta Gminy Gromnik, w Gromniku stanął pomnik memoratywny upamiętniający ofiary ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich II Rzeczpospolitej. Uroczystość jego odsłonięcia - w Parku przed Zespołem Szkół - wraz z bogatym programem artystycznym, który uświetni m.in. koncert Andrzeja Kołakowskiego, zaplanowano w środę 19 czerwca o godzinie 10:00. To ważne wydarzenie wpisuje się w program obchodów obchodzonej niedługo 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego w latach 40-tych XX w. przez OUN UPA na naszych rodakach zamieszkujących Kresy.

Ogloszenie
>

W latach 1943-45 na terenach województwa wołyńskiego oraz na obszarach województw Małopolski Wschodniej, z inicjatywy i za sprawą nacjonalistów ukraińskich z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), dopuszczono się masowych mordów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej. zamordowanie w okrutny sposób ponad 100 tysięcy bezbronnych Polaków (w tym dzieci, kobiet i starców), było planowym i bezwzględnym ludobójstwem. Kulminacją mordów był dzień 11 lipca 1943r., kiedy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 100 miejscowości pod hasłem "śmierć lachom".

Pomnik Rzezi Wołyńskiej 1943-45 w Gromniku upamiętnia męczeństwo Kresowian pomordowanych z zastosowaniem najokrutniejszych metod w sposób planowy i bezwzględny.

W centralnej części pomnika umieszczony został wizerunek modlącej się kobiety, nawiązujący do ludobójstwa na Polakach w czasie krwawej niedzieli, kiedy szowiniści ukraińscy otaczali polskie kościoły, mordując modlących się w nich wiernych.

Po prawej stronie - kontur wschodniej granicy II Rzeczpospolitej z zaznaczeniem obszaru dotkniętego eskalacją mordów dokonywanych przez OUN i UPA w latach 1943-45.
Postać kobiety oraz mapa tworzą spójną całość, nawiązując do symbolicznej pustki związanej z brakiem tysięcy Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej oraz wymazaniem z mapy wielu polskich osad, które zniknęły wraz z wymordowaniem mieszkających tam Polaków. U dołu pomnika wezwanie dla potomnych "Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie" - "Społeczeństwo Powiatu Tarnowskiego w 70. rocznicę ludobójstwa".

To pierwszy w regionie, nie licząc Kurhanu Kresowego na Starym Cmentarzu w Tarnowie, pomnik poświęcony pamięci ofiar jednego z najtragiczniejszych wydarzeń polskiej historii - hekatomby Kresowian.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika odbędzie się 19 czerwca (środa) o godzinie 10:00 w Parku przed Zespołem Szkół w Gromniku. Po przemówieniach dyrektora Szkoły i oficjalnych gości oraz ceremonii odsłonięcia, uczestnicy przejdą do budynku szkoły, aby uczestniczyć w programie artystycznym przygotowanym przez uczniów. Koncert uświetni występ barda niepodległości, Andrzeja Kołakowskiego (ze specjalnym kresowym programem).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl