Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Millennium.InTARnet.pl zaprasza   -   13/12/2004
Od piątku w kinie Millennium oglądać można głośny, kontrowersyjny film "Upadek" o ostatnich 10 dniach życia Adolfa Hitlera. Film oparty został na wspomnieniach ostatniej sekretarki Hitlera, Traudl Junge, oraz książce znanego niemieckiego historyka Joachima Festa. Mamy jedno podwójne zaproszenie na wieczorną projekcję we wtorek.

Ogloszenie

UPADEK

Niemcy, 2004,
15 lat,

Untergang, Der (Niemcy, 2004)
Dramat wojenny , czas 150 min.
Reżyseria: Oliver Hirschbiegel
Scenariusz: Bernd Eichinger, na podstawie książki "Inside Hitler's Bunker": Joachim Fest, na podstawie książki "Z Hitlerem do końca": Traudl Junge, Melissa Müller.

Pod względem warsztatowym jest to prawdziwy majstersztyk, nic zatem dziwnego, że zachodni sąsiedzi zgłosili dzieło Olivera Hirschbiegela do Oscara. Reżyser pokazując ostatnie 12 dni z życia Hitlera zachowuje jedność czasu, miejsca i akcji. Wojna, poza nielicznymi scenami z ulic Berlina, toczy się poza kadrem, tymczasem w bunkrze rozgrywa się wręcz antyczny dramat. Hitler i jego kamaryla mając już poczucie tragicznego finału postanawiają (z nielicznymi wyjątkami) wyjść na spotkanie z przeznaczeniem z podniesionym czołem. Zwłaszcza generałowie, którzy grają bohaterów ostatniej akcji z brawurą Arnolda Schwarzeneggera. Goebbelsowa mordująca swe dzieci przypomina Medeę z dramatu Eurypidesa. Sam führer też pokazany jest tu inaczej niż w dotychczasowych filmach, od „Dyktatora” Chaplina poczynając. Zanim pojawi się po raz pierwszy w kadrze, dowiemy się od jego adiutanta, że właśnie karmi psa. Nie zdziwi nas potem, że po ludzku traktuje sekretarkę, a kiedy żegna się ze Speerem, na jednym jego policzku pokaże się półłza. To nie jest wrzeszcząca marionetka, jaką znamy z ekranów, lecz człowiek owładnięty szaloną ideą, która doprowadziła do ostatecznej klęski i jego, i naród. Film jest świetnie zagrany, a największą kreację stworzył Bruno Ganz w roli głównej. Doskonała jest Juliane Kohler jako Eva Braun i Coranna Harfouch jako Magda Goebbels. Jednocześnie trzeba „Upadkowi” zarzucić, że heroizuje postacie, które na to żadną miarą nie zasługują. Ma też zapewne rację sławny niemiecki reżyser Wim Wenders, który twierdzi, że film bagatelizuje zło Trzeciej Rzeszy. Namawiam jednak czytelników: zobaczcie i wydajcie własny sąd.
Zdzisław Pietrasik POLITYKA

Podwójne zaproszenie na seans filmu w Millennium we wtorek 14 XII o godz. 20.30 otrzyma osoba, która poda datę samobójczej śmierci Hitlera i prześle nam ją na adres: redakcja@intarnet.pl do wtorku 14 grudnia do godziny 14.00. Losowania dokonamy tuż po zamknieciu przyjmowania odpowiedzi a rozstrzygnięcie podamy w tym miejscu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947