Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dlaczego nie umiemy być dumni z Tarnowa?   -   16/12/2004
W życzliwej jak zwykle atmosferze, "narzuconej" przez gospodarzy - Stanisławę Wiatr Partykę i Zbigniewa Guzy - o powodach do dumy i do wstydu Tarnowian rozmawiano wczoraj wieczorem w sali Klubu Inteligencji Katolickiej pod popularnym "Aniołem". Dziewiąte spotkanie patriotyczne przy świecach "Tobie Polsko" było kontynuacją wieczoru, który odbył się w listopadzie.

Ogloszenie

Miesiąc temu, gdy pytanie przewodnie spotkania brzmiało "Z czego Tarnów powinien się wstydzić ?" - paradoksalnie - najwięcej głosów, wyrażonych na kartkach w trakcie sondy przeprowadzonej na sali wśród ponad 80 uczestników, broniło miasta, wskazując raczej powody do dumy. Teraz pytanie odwrócono i okazało się, że ... jednak nie umiemy się chwalić. Z dużym trudem znajdowano powody do dumy. Obecny na sali publicysta Andrzej Król nawiązując do tego paradoksu, pytał : czy przypadkiem w takim razie nie powinniśmy się wstydzić tego, z czego jesteśmy najbardziej dumni (i vice versa) ?
Wypowiedzi w trakcie dyskusji pełne były bowiem żalu i goryczy. Mówiono o prowincjonalizmie Tarnowa, o upadku jego znaczenia, o zapominaniu o mieście przez jego byłych mieszkańców, o tym, że wciąż uciekają z miasta i regionu najlepsi, o zadowalaniu się byle czym, o nieporadności i zakłamaniu lokalnej władzy, o zaniku postaw patriotycznych ... Mottem wieczoru stało się zawołanie "Nie brak postaw, ale brak wzorców sprawia, że jest jak jest. Wzorce, na które patrzy młodzież są antypatriotyczne". W trakcie dyskusji wiele razy potwierdzano aktualnośc tych słów, martwiąc się, że młodzież uczona jest dziś głównie postaw egoistycznych, przedkładających raczej własną korzyść nad interes ogółu i kraju.

Ale powiało też optymizmem. A to za sprawą dwóch dziewcząt. Ola Pękala, tegoroczna maturzystka I LO, urzekła wszystkich zgromadzonych przemową, nagrodzoną przed kilku tygodniami głównym laurem w Golubiu Dobrzyniu podczas XXXIII Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego. Uczestnicy spotkania zgodnie orzekli, że wystąpienie Oli było ucztą soczystej polszczyzny i jasnej argumentacji za odkrywaną wciąż na nowo wartością patriotyzmu. Żałowano nawet, że ten oratorski popis nie został zarejestrowany ...
Młodsza, bo będąca jeszcze uczennicą szkoły podstawowej Dominika, najmłodsza uczestniczka spotkania, nie mniej zaskoczyła gości Wieczoru, zabierając mądry głos w dyskusji o powodach do dumy z Tarnowa.

Podczas spotkania ogłosiliśmy wyniki rozstrzygniętego właśnie na stronach naszego portalu konkursu on-line "Wielcy Tarnowianie", który zainspirowany został zabawą odbytą miesiąc temu na Sali KIK. Organizatorzy i fundatorzy nagród zapowiadają zresztą na styczeń jej drugą edycję. Mateusz Kudrański - zdolny grafik i autor poprzedniej karty - przygotowuje kolejną kartę pocztową z podobiznami innych jeszcze Wielkich Tarnowian. Znów będą nagrody dla tych, którzy podadzą najwięcej prawidłowych nazwisk. Konkurs odbędzie się zarówno na sali w Rynku 24 jak i on-line w portalu inTARnet.pl .
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(17-12-2004) wersor :
Ja tylko powiem, ze mam ta mozliwosc obcowania na codzien z ludzmi z roznych regionow jednej czwartej Polski, a dokladniej calej poludniowo wschodniej czesci naszego kraju. I jak kiedys zdarzylo mi sie z nimi rozmawiac na temat Tarnowa to jedynie slyszalem o tym ze mamy fajna droge( obwodnice) i kosciol ( nie wiem jak sie nazywa ale chodzi o ten murowany z cegly przy ul. Krakowskiej). To jedyne rzeczy, ktore wpadaja w oko ludziom, ktorzy na codzien nie mieszkaja w Tarnowie. To sa dosc obiektywne spostrzezenia. Oczywiscie Tarnow to ladne miasto, ma swoj typowo galicyjski styl. Ale ile jest ladniejszych miast w Polsce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2004) BoAn :boan@o2.pl 
Bardzo ciekawe kolejne spotkanie w KIK-u.Byłem jednym z żałujących że nie przygotowano magnetofonu wiedząc o występie Oli Pekali. Uwarzam,ze powinno się to odworzyć we wszystkich szkołach w Tarnowie tak pięknej polszczyzny mówionej zresztą na temat patriotyzmu dawno nie słyszałem.Pozdrawiam BoAn

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-12-2004) cedzak :
dopoki rzadzic beda nami postkomunistyczne swinie skorumpowane i dopoki bedzie w nas pozostalosc poprzedniego ustroju czyli brak poszanowanie dla wlasnosci publicznej to dopoty bedzie u nas zle i niedobrze i wogole chujowo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-12-2004) słoneczko:) :
cedzak .. może wiecej kultury osobistej ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947