Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Vitae Valor za nami, wartość życia przed nami ...   -   17/12/2004
Projekcją nagrodzonego niedawno "Złotym Lwem" w Wenecji filmu Andrieja Zwiagincewa "Powrót" zakończył się wczoraj wieczorem IV Festiwal Filmowy VITAE VALOR. Podczas festiwalowego tygodnia przez kino "Marzenie" przewinęło się ponad 4 tysiące widzów, czyli znacznie więcej niż przed rokiem. Już teraz oczywistym jest zatem, że Vitae Valor odbędzie się w 2005 roku. Będzie to piąta edycja tej ważnej i potrzebnej w Tarnowie imprezy - mówią jej organizatorzy.

Ogloszenie

IV Festiwal Vitae Valor za nami ale wartość życia przed nami. I to jest chyba najlepsze przesłanie tej jedynej w Polsce i jednej z niewielu w zjednoczonej Europie a pewnie i na świecie imprezy filmowej - napisał dyrektor organizacyjny imprezy Ryszard Zaprzałka w ostatnim już numerze festiwalowej gazetki "Echo Tratwy". Czasopismo współredagowane przez kilku doświadczonych dziennikarzy ale też - i to głównie - przez amatorów - wolontariuszy ze Stowarzyszenia Akademickiego TRATWA, będzie mieć prawdopodobnie swoją nie-festiwalową już kontynuację.
Nie tylko jednak wydawana w czasie festiwalu gazeta wyróżniała festiwal od poprzednich jego edycji. Impreza po raz pierwszy wyszła z kina "Marzenie". Wśród zewnętrznych imprez towarzyszących imprezie był m.in. spektakl Teatru Nie Teraz "Liczba Aniołów" i poetycki poranek - spotkanie z twórczością Ryszarda Smagacza (pseudonim literacki tegoż Ryszarda Zaprzałki), będące jednocześnie kolejnym spotkaniem "Na skrzydłach po drabinie".
W samym kinie, poza seansami, również działo się więcej niż w poprzednich latach. Były koncerty (Robert Kasprzycki, grupa wokalna MONK), wystawy fotografii i obrazów a także aukcje prac tarnowskich artystów na rzecz ośrodka dla uzależnionych "Cenacolo", spotkania z zaproszonymi gośćmi (s. Elżbieta Siepak, Jerzy Łukaszewicz, Anna Milewska, Jerzy Płażewski, Jerzy Armata, Krzysztof Wierzbicki, Maria Kieślowska). Była też zabawa choinkowa dla dzieci. Po raz pierwszy wręczono Nagrody Młodych SEMEN, których kapitułę stanowiła młodzież organizująca Festiwal.
Nowatorski - choć nie na tyle aby wychodzić poza formułę prezentowania filmów opartych o fundamenty etyczne i duchowe oraz poszukiwanie prawdy - był też sam repertuar festiwalowy. Tym razem dominowały filmy dokumentalne. Wśród nich nie brakło tak głośnych i nagradzanych obrazów jak "Zabawy z bronią", "Być i mieć" oraz hit światowy ostatnich tygodni "Super size me". Poza "Panem od muzyki"- ciepłą, francuską fabułą, porównywaną do "Stowarzyszenia umarłych poetów" i "Ostatnim samurajem" z brawurową kreacją Toma Cruisa to właśnie dokumenty przyciągnęły do "Marzenia" największe tłumy.
Dominacja dokumentu była zapewne wynikiem pewnej mody, która zapanowała na świecie na ten akurat gatunek sztuki filmowej (nie bez znaczenia była tu "złota Palma" dla Michaela Moore`a na ostatnim festiwalu w Cannes) ale też była naturalną konsekwencją przyznanej wybitnemu dokumentaliście Kazimierzowi Karabaszowi tegorocznej nagrody Grand Prix Festiwalu, której jednak reżyser nie mógł odebrać i uczyni to dopiero wiosną.
Był to również festiwal inny od poprzednich, bo przez większość czasu jego trwania zabrakło ... pomysłodawcy i "spiritus movens" całego przedsięwzięcia od roku 2000 - Jerzego Świtka. Pan Jerzy zachorował jeszcze przed rozpoczęciem imprezy i lekko "podkurowany" - jak się potem okazało - mógł wziąć udział tylko w kilku pierwszych wieczorach festiwalowych. Na stanowisku koferansjera, obok przesympatycznej Zuzanny Szafrańskiej zastąpił go szef "Tratwy" - ks. Artur Ważny. Z powodzeniem !
Organizatorzy nie ustrzegli sie kilku błędów, czasami wkradał sie w ich działania chaos - ocenia chłodno Izabela Bieniek, jedna z wielu przyjaciół imprezy. Niektóre z błędów usprawiedliwia nagłą i „zaskakującą” chorobą Jerzego Świtka. Na bazie poezji drugiego z dyrektorów - Ryszarda Zaprzałki (Smagacza) prezentowanych podczas poranka „ Na skrzydłach po drabinie” powstały z kolei niepowtarzalne grafiki Tomasza Habiniaka. Niestety w holu Kina zawitały zbyt późno, a informacja była o nich znikoma. A szkoda, bo chętnych byłoby wielu - żałuje Izabela Bieniek. Dostrzega też brak doświadczenia konferansjerów w przeprowadzeniu aukcji prac tarnowskich artystów.
Jak jednak było widać, mimo tych wszystkich niedociągnięć, goście festiwalu dopisywali w liczbie, o której organizatorzy mogli jeszcze przed tygodniem tylko pomarzyć. I to jest najlepszy prognostyk dla planowanej już powoli kolejnej (mały jubileusz!) edycji VITAE VALOR. Do zobaczenia za rok !

W najbliższych dniach na stronach naszego portalu będzie można jeszcze powspominać festiwalowe wydarzenia, ogladając cykl fotoreportaży z imprezy a także słuchając dźwiękowego reportażu w "Strefie mp3". Zapraszamy!
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 17)Dodaj komentarz
(17-12-2004) Moby :
po d.... tez powinni organizatorzy całować tych z portalu. Gdyby nie informacje tutaj to bym nic nie wiedział o tym że festiwal się odbywa. Na plakaty zaczolem zwracac uwage dopiero jak juz chodzilem. a moze ich wczesniej nie bylo w ogole. ale festiwal sam ok , sporo fajnych filmów . tylko przyszłym roku o reklame zadbajcie !!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) aa :
Faktycznie, chciałęm dołączyć się do poprzednika, co prawda w imprezie nie uczestniczyłem ale jeśli się co w Tarnowie dzieje to często dowiaduję się o tym przypadkowo, często z internetu a plakatów na mieście jest zawsze jak na lekarstwo, albo są za małe i nie rzucają się w oczy, Organizatorzy popracyjcie nad tym !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) I......... :
Przeczytajcie sobie relacje nr 3 z tegoż wydarzenia. Znajdziecie odp. dlaczego tak mało plakatów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) future :
zainteresowany jestem grafikami pana Habiniaka, tymi, co w trakcie poetyckiego poranka powstawały

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) Mścisław R. :
Ta Izabela Bieniek to normalnie jakas nienormalna. Kobieto cos ty sie z ksiezyca urwala. Idz ty moze sie zajmij szydelkowaniem, a nie piernicz glupot. To ty jestes bledem, a chaosu by nie bylo gdybys sie tam nie pojawila!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) Ciekawy :
co to jest ta Bieniek ???????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) obecny :
A dlaczego zapytano tylko jakas durna Bieniek, a nie pozwolono sie wypowiedziec jeszcze przynajmniej jednej osobie???? To jest cenzura. Byłem na kilu filmach i wszysko bylo ok. Nie dostrzeglem chaosu, ani niedociagniec. I grafiki tez widzialem. Co do reklamy to przeczytajcie sobie jak slusznie mowił moj przedmowca relacje nr 3. Widac na jej przykladzie jak tez i na przykladzie tej slepej, gluchej i durnej Bieniek ze wielu zalezalo na tym zeby ten festiwal nie byl najwieksza impreza kulturalna w Tarnowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2004) Szaarlotta :
Mam zaufanie do gustu i wyrobienia pani Izabelli

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2004) przyjaciel VV :
do obecnego i innych krytyków I.Bieniek : Czy wy naprawdę nie rożróżniacie krytyki płynącej z ust osoby życzliwej imprezie od krytyki dla krytyki i krytyki osób, których rzeczywiście nie brakuje, a którzy festiwalowi zycza nienajlepiej ? O to drugie Izy nie podejrzewam. Ale bardzo dobrze, że uchybienia organizacyjne pozostały niezauwazone. Okazało się , że impreza i jej przesłanie były wyraźniejsze. Chwalić Boga ! Ale jednocześnie nie maltretować zatroskanych przyjaciół Vitae Valor, którzy dostrzegali coś wiecej niż filmy . Wasz język nie najlepiej świadczy o was. Chyba nie bardzo mieliście czas na prawdziwe przeżycie festiwalu . Miłuj bliźniego ... pamiętacie ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2004) Kaziemriz :
Brawo Izabella

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-12-2004) dystans :
Najważniejsze, że jest VV.Dobrze, że są tacy, którym chce się cos dobrego robic.Kto nic nie robi, ten nie naraża się na błędy - poza tym podstawowym, że nic nie robi.Zawsze przy tego typu imprezach są różne trudności, to normalne. Nie wszystkim też musi się ta inicjatywa podobać. Czasem z tego prostego powodu, że to nie oni ją wymyślili, albo z powodów innych.Zdrowa krytyka jest wskazana i trzeba ją umieć przyjąć. Dzięki więc za VV i czekamy na następny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-12-2004) habi-autor :habi@is.net.pl 
Jesli jest ktoś zainteresowany grafikami prosze o kontakt e-mail habi@is.net.pl lub tel kom-660229240

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-12-2004) lucky :
Zgadzam sie z dystansem (poprzednika) i uwazam ze dobrze,ze padły słowa negatywne o Festiwalu,zwlaszcza gdy ta osoba jest sympatykiem Festiwalu,bo to oznacza ,ze jeszcze jest cos takiego jak obiektywizm.Mówię to bo byłam na dwóch filmach i zauwazylam pewien haos, to było wtedy kiedy po raz pierwszy pana Świtka zastępował Ks.Wazny i R.Zaprzałka.Natomiast grafiki bardzo ciekawe i Festiwal udany.Czytałam wywiad z dyrektorem organizacyjnym R.Zaprzałką,który mówił o kłopotach finansowych i o tym jak pan Bień nie jest skory do pomocy ,mimo Festiwal powstał,wielkie brawa dla organizatorow.Po mimo, tego zawsze sa pewnie nie dociągnięcia, bo nikt nie jest doskonaly i slowo krytyki jesli jest uzasadnione jest wskazane i dobrze, ze o tym tez sie pisze, obiektywizm jest potrzebny,dobrze zwlaszcza jesli osoba ktora sie wypowiada jest podobno sympatykiem Festiwalu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) AGNIESZKA :nytsugua@interia.pl 
SEKS

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) AGNIESZKA :nytsugua@interia.pl 
ORALNY

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) AGNIESZKA :nytsugua@interia.pl 
kocham artura

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) AGNIESZKA :nytsugua@interia.pl 
a Rafał to debil( mój już były)i Stefan też

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947