To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak nie wpaść w ręce sekty ...   -   20/12/2004
Kilka dni temu w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Nowy Świat w Tarnowie odbyła się ciekawa konferencja zatytułowana „Sekty jako przedmiot fascynacji i zagrożeń”. Relację z seminarium i skrypt dla osób zainteresowanych tą ważną problematyką przygotowały i przesłały do naszej redakcji Bogumiła Surowiec i Elżbieta Czas z MCDN.

Ogloszenie

W konferencji, która odbyła się 14 grudnia, wzięli udział zaproszeni goście: Michał Kuś – psycholog Kurator Sądowy Wydziału III Rodzinnego Sądu Rejonowego w Krakowie, Piotr Synowiec – socjolog, doktorant UJ w Krakowie, Wojciech Ługowski - prawnik z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie.

Prowadzona treningiem interaktywnym, konferencja przyczyniła się do przełamania stereotypów myślowych dotyczących postrzegania w Polsce sekt i zagrożeń z nimi związanych. Sprzyjała kształtowaniu umiejętności rozpoznawania osób werbujących do grup destrukcyjnych oraz symptomów wskazujących na przynależność do sekty. Stała się podpowiedzią gdzie należy szukać pomocy i wsparcia w sytuacji gdy ktoś z bliskich związał się z sektą.

W konferencji uczestniczyło 50 nauczycieli i pedagogów z różnych typów placówek, przy czym na uwagę zasługuje fakt, że w spotkaniu uczestniczyli w większości nauczyciele ze szkół miejskich. Prezentowali oni placówki różnych etapów edukacji, co wskazuje, że zagrożenia istnieją dla uczniów w różnym wieku.

Konferencja była początkiem działań zaplanowanych przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie, które mają na celu wspierać nauczycieli wychowawców w procesie kształtowania właściwego systemu wartości uczniów.

Poniżej prezentujemy zarys problematyki poruszanej w trakcie konferencji. Wiele mówi się i pisze na temat profilaktyki alkoholowej i narkotykowej, brak jednak wskazówek, jak informować ludzi o sektach. Może to wyimaginowany problem?

Dla ludzi na co dzień zaangażowanych w pomoc ofiarom kultów destrukcyjnych niebezpieczeństwo jest aż nazbyt namacalne i oczywiste. Znane są im charakterystyczne mechanizmy u członka, takie jak zaprzeczanie uzależnieniu, trudności w normalnym funkcjonowaniu poza grupą, zmiany w myśleniu i postrzeganiu świata, a także silne współuzależnienie u jego rodziny, poczucie bezradności, trudności w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem i wzajemne obwinianie się. Istnieją też inne niepokojące symptomy występujące u adepta, takie jak: silne lęki, trudności w samodzielnym podejmowaniu decyzji, brak możliwości prowadzenia swobodnych rozmów, trudności w koncentracji czy też ostatecznie, poczucie winy spowodowane odejściem (por. Śledziński 1997 str. 35). Grupa niszczy członka na płaszczyźnie psychicznej, społecznej, rodzinnej, fizycznej, a często i finansowej.
Pojawia się zasadnicze pytanie: Czy „sekty” są złe? Nie chodzi tu bynajmniej o podsycanie fałszywej nienawiści, ale o rzetelne informacje na temat najczęstszych destrukcyjnych skutków pobytu w takiej grupie.
Istnieje wiele mitów i przesądów na temat tego, kto może paść ofiarą „sekty”, że są to osoby słabe psychiczne, łatwo ulegają wpływom, nie mają swojego zdania, chore, pokrzywdzone przez los, samotne... ale jak to zauważono są to niestety tylko mity. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ofiarą psychomanipulacji może stać się ... KAŻDY!
Są jednak takie momenty i cechy które sprzyjają temu bardziej niż inne.


Rady dla wszystkich

Gdy spotkasz w swoim życiu sympatycznych i przyjaznych ludzi, którzy zaproszą Cię na interesujące spotkanie, MASZ PRAWO DOMAGAĆ SIĘ od nich (w sposób równie przyjacielski), konkretnych odpowiedzi na pytania o:
- podstawowe cele grupy
(Czy grupa ich nie ukrywa? Czy nie są zbyt mgliste? Czy są jakieś niezgodności, między tym, co członkowie grupy twierdzili na początku, a tym czego dowiedziałeś się później? Czy z grupy oferującej pozareligijne cele, np. rozwój osobowości, terapię, poprawę pamięci, korepetycje, naukę języka obcego, itd. – „nie zrobiła się” nagle grupa religijna? Czy ta konkretna grupa w Twoim mieście rzeczywiście realizuje to, o czym mówili jej członkowie?)
- pełną jej nazwę oraz imię i nazwisko przywódcy
(Wiele skompromitowanych grup celowo ukrywa podstawowe dane o sobie, ewentualnie zmienia swoją nazwę, aby nie odstraszyć potencjalnych wyznawców lub klientów)
- pozytywne i negatywne cechy organizacji
(Spróbuj poprosić swoich nowych znajomych o podanie trzech rzeczy, które im się podobają i trzy, które nie podobają się im w funkcjonowaniu grupy lub u jej lidera, a nie u poszczególnych członków. Trudności z odpowiedzią na pytanie o negatywne strony, mogą świadczyć o zaniku krytycznego myślenia w stosunku do własnej grupy. Bardziej wiarygodne są osoby, które dostrzegają zarówno silne jak i słabe strony np. szkoły, uczelni, Kościoła, terapeuty, firmy, nauczyciela, itp.)

oraz... dopóki nie dowiesz się, z kim masz do czynienia:
- nie zwierzać się nikomu z nowych znajomych ze swoich problemów
- nie podawać swojego numeru telefonu i adresu

Jeśli osoby (które polubiłeś niemalże od pierwszego kontaktu z nimi) zapraszają Cię na jakieś „ważne dla Ciebie” spotkanie... i nie udzielają Ci konkretnych odpowiedzi na choćby jedno z powyższych pytań, ale:
- posługują się ogólnikami
- szybko i zręcznie zmieniają temat rozmowy
- tłumaczą, że nie są zbyt zorientowane w kwestiach, o które pytasz; ponadto zapewniają, że najlepiej zrobisz, gdy sam udasz się na spotkanie i zapytasz osoby bardziej kompetentne
... dobrze zrobisz, gdy zachowasz ostrożność i skontaktujesz się z którąś z placówek, podanych na końcu skryptu.

Adresy i telefony które mogą okazać się przydatne :

Międzyresortowy Zespół ds. grup psychomanipulacyjnych MSWiA
02-591 Warszawa, ul. Batorego 5
tel/fax. (022) 60 352 73
Michał Kuś – psycholog ds. psychomanipulacji tel. 0-605-720-102

Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach
Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom "Dominik"
02-738 Warszawa, ul. Dominikańska 2
tel. (022) 843 62 11 ; 0501 66 65 79

Krakowskie Centrum Informacji o Sektach i Grupach Kultowych "VERBUM"
Przy stowarzyszeniu "Civitas Christiana"
31-131 Kraków, ul. Garbarska 9
pn: 16.00-18.00, czw: 10.00-13,00; tel. (012) 422 21 11, tel/fax: (012) 422 43 25
http://www.krakow.pl/civitas/index.html; e-mail: civitas@krakow.pol.pl

Dominikańskie Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach
31-043 Kraków, ul. Dominikańska 3
wt: 16-19, tel/fax: (012) 423 11 81
http://www.infosekt.info.pl/; e-mail: infosekt@info.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, May 26, 2022 17:27:47
IP     : 18.205.176.39
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html