Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Na progu jubileuszu Teatru Nie Teraz   -   23/12/2004
Na podsumowującą kolejny rok swojej działalności konferencję prasową zaprosili nas wczoraj twórcy Teatru Nie Teraz. Spotkanie odbyło się w siedzibie TNT przy ul. Czerwonych Klonów 12. Tomasz A.Żak i aktorzy tego off`owego Teatru przygotowują się już do jubileuszu 25 -lecia istnienia. A przypada ono w roku 2005 !

Ogloszenie

Niedawno minął rok odkąd Teatr - po wielu latach tułaczki - osiadł w Mościcach, wykorzystując pomieszczenia byłego internatu, udostępnione przez obecnego administratora budynku - Urząd Miasta. Początek mijającego roku minął więc osobom ze Stowarzyszenia Teatr Nie Teraz na adaptacji sali. W marcu odbyła się w nowym miejscu pierwsza premiera - przedstawienie pasyjne "Drzewo Krzyża" . Był to efekt wspólnych warsztatów zespołu TNT oraz nauczycieli i uczniów z podtarnowskich gmin w ramach kontynuacji projektu "Czym wypełnić puste ramy ? - Mistrz i Uczeń". Projekt będzie kontynuowany również w roku przyszłym, tym razem we współpracy z Diecezjalnym Duszparstwem Akademickim a nowe widowisko poświęcone Męce Pańskiej odwiedzi, podobnie jak w tym roku, okoliczne gminy.
Swoje małe święto twórcy Teatru zorganizowali w czerwcu. Wówczas, oprócz kolejnej, aktualizowanej co jakiś czas, wersji spektaklu EUROPOLIS widzowie mogli zobaczyć i usłyszeć zaproszonych muzyków, w tym kieleckiego barda Marka Tercza.
Od lat Stowarzyszenie i Teatr Nie Teraz współpracuje z Teatrem Witkacego z Zakopanego. Tak było i w tym roku. W sierpniu przez Krupówki w ramach wspólnego widowiska ulicznego przeszła barwna parada aktorów, szczudlarzy, muzyków i tancerzy. Dowodem silnych więzów łączących TNT i "Witkacego" była też wrześniowa premiera nowej sztuki zatytułowanej "Liczba Aniołów" według pomysłu Tomasza A.Żaka, która najpierw wystawiona została w Zakopanem. Miejsce to wybrali twórcy TNT również z innego powodu. "Liczba Aniołów" została zadedykowana zmarłemu kilka lat temu przyjacielowi Teatru, jednemu z największych powojennych artystów polskich - Władysławowi Hasiorowi. Była też zainspirowana jego zakopiańską galerią. "Liczba Aniołów", mimo że od premiery nie upłynął nawet kwartał, została wystawiona już kilkanaście razy, w tym również na jesiennych festiwalach teatralnych w Krakowie i Gdańsku. Kilka dni temu spektakl został pokazany uczniom IV LO. Po przedstawieniu zainicjowano bardzo ciekawą dyskusję młodzieży i twórców. Podobne "żywe lekcje teatralne" chce Teatr Nie Teraz kontynuować również w roku przyszłym a z tym projektem edukacyjnym założyciel i lider TNT wiąże spore nadzieje.
Gościnne podwoje Teatru zostały otworzone również w trakcie imprez organizowanych przez innych. Na sali TNT miały miejsce trzy wydarzenia artystyczne w programie tegorocznego festiwalu TALIA a ostatnio Teatr gościł również gości festiwalu VITAE VALOR.
Teatr Nie Teraz to oczywiście najważniejszy, ale nie jedyny przejaw działalności Stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Stowarzyszenie pomagało w tym roku niezależnym, młodym twórcom z Tarnowa, koordynując przebieg trzydniowego projektu "Od słowa do rzeczy", współorganizowało też letnie warsztaty teatralne a niedawno przegląd twórczości teatralnej "Spojrzenia" w Skrzyszowie.
Stowarzyszenie wydaje od kilku lat kwartalnik kulturalno-literacki "INTUICJE", jedyne takie czasopismo w regionie. Najnowszy numer "Intuicji" będzie miał swoją premierę tuż po świętach 28 grudnia o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. A prezentacja powiększonego numeru zostanie okraszona wokalno-muzyczną recytacją poezji nieżyjącego już podtarnowskiego twórcy, bohatera tego numeru "Intuicji" - Jana Rybowicza.

Tomasz A.Żak, Łukasz Gawlik i Albert Opolski snuli wczoraj również plany na rok przyszły. Rok wyjątkowy, bo jesienią 2005 r. minie dokładnie ćwierć wieku istnienia Teatru Nie Teraz. Jubileuszowy rok zainagurowany zostanie najlepiej jak to możliwe. Na przełomie stycznia i lutego zespół Teatru zawita do Pontedery we Włoszech, aby uczestniczyć w prestiżowych warsztatach organizowanych przez Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego. W kwietniu planowana jest nowa premiera - "Sprężyna" wg tekstu Stefana Mrowińskiego. - Będzie to monodram o bokserze, który zabił kogoś na ringu - mówi Tomasz A.Żak. I dodaje : Chcemy w ten spektakl wpisać kontekst tarnowski, wszak niegdyś miasto miało sporo sukcesów w tej dyscyplinie sportu za sprawą pięściarzy "Metalu".
Natężenie przyszłorocznych projektów TNT przypadnie na jubileuszową jesień. Początkiem września ulicami Tarnowa przejdzie parada podobna do tej, która odbyła się w tym roku na Krupówkach. Twórcy Teatru chcą wrócić do organizowanych na początku lat 90. ubiegłego wieku Spotkań Teatrów Innych. We wrześniu odbędzie się trzecia edycja tego interdyscyplinarnego festiwalu sztuki. - W ramach festiwalu chcemy zorganizować sesję naukową poświęconą teatrowi politycznemu. Mamy potwierdzenia chęci przybycia wielu poważnych gości z Polski i zza granicy - informowali wczoraj Tomasz Żak i Łukasz Gawlik.
- W październiku, w rocznicę śmierci J.Rybowicza chcemy ponownie wystawić "Odlot" oparty na tekstach tego autora (sztuka miała swoją premierę w 1992 r.).
Nie zabraknie też innych wspomnień. Będzie okolicznościowe wydawnictwo, wystawa starych rekwizytów, elementów scenografii, plakatów. - Na spotkanie ludzi związanych z TNT zaprosimy ponad 100 osób - obiecywał wczoraj Tomasz A.Żak. Z oczywistych względów to on również wspominał początki Teatru (sekretarz Stowarzyszenia i aktor Ł. Gawlik, prowadzący główną część konferencji, sam przyznał, że ... jest młodszy od Teatru). Teatr powstawał w najgorętszym politycznie okresie PRL-u, nie mogło to pozostać bez wpływu na jego początki a nawet w pewien sposób ukształtowało oblicze Teatru widoczne i dziś. Łyk wolności, jakiego zaczerpnęła polska kultura przez kilkanaście miesięcy, od jesieni 1980 r. do 13 grudnia 1981 r., obudził w T.Żaku zaangażowanie, którego nie może (i nie chce) się pozbyć do dzisiaj. Skutecznie zaraża tą fascynacją młodych adeptów sztuki teatralnej. Po co robi sę taki teatr dzisiaj ? - zapytał wczoraj jeden z dziennikarzy. "Żeby zmieniać świat" odparł, bez chwili wahania, Łukasz Gawlik. I nie była to odpowiedź banalna.
- Chcemy robić "swój" teatr i nadal będziemy uciekać od "instytucjonalizacji" - dodawali T.Żak i A.Opolski. - Chociaż oczywiście marzymy, aby nasza pasja stała się kiedyś również sposobem na utrzymanie. Jest dobry prognostyk na przyszłość - jesteśmy wdzięczni Karpackiej Spółce Gazownictwa za objęcie mecenatu nad Teatrem - dodawał lider Teatru. -To właśnie dzięki dobrym ludziom od 25 lat możemy dzielić się z innymi swoim spojrzeniem na rzeczywistość, swoją ekspresją i swoją wizją teatru ...
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947