Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Extra" w naszych drzwiach   -   05/1/2005
Już od miesiąca ukazuje się w Tarnowie nowy tygodnik. Gazeta dość niezwykła bo ... bezpłatna. Czwarty numer tygodnika "Extra" trafił dziś właśnie do 10 tysięcy biur i mieszkań w mieście i regionie. Nie jest to nakład gigantyczny, ale i tak oznacza, że gazeta dociera do co trzecich drzwi w Tarnowie. Wiele wskazuje na to, że gazeta zagości na - niełatwym skadinąd - tarnowskim rynku na dłużej.

Ogloszenie
>

Biorąc pod uwagę cykl wydawania nowego pisma, dotychczasowe próby wprowadzenia na lokalny rynek podobnych, bezpłatnych czasopism informacyjno-reklamowych oraz oczywiście zawartość czterech już numerów - przedsięwzięcie, za którym stoi warszawska spółka "Extra Media" należy uznać za bardzo obiecujące.
O tym, że istnieje jednak coś takiego jak "specyfika tarnowskiego rynku prasowego" przekonało się już bardzo wielu wydawców. Zaledwie kilka tygodni temu zamilkł - wszystko wskazuje na to, że już na dobre - tygodnik "Echo Tarnowa". "Echo" rozpoczynało jeden z kolejnych swoich żywotów (było ich kilka) podobnie, docierając do mieszkań w regionie przez kilka miesięcy jako gazeta bezpłatna. Późniejsza formuła "Echa" ewoluowała, ale w Tarnowie nie brakowało też w ostatnich latach eksperymentów z gazetami stricte reklamowymi. Z poważniejszych wymieńmy wydawany w latach 1997-2000 miesięcznik "Temat - Dobre zakupy", wcześniej był też "TIR" i wiele mniejszych pism, w których promowały się i promują tarnowskie przedsiębiorstwa.
W formule "Extra Tarnów" reklamy jednak (na razie ?) nie dominują i jak zapowiada redakcja tak ma pozostać. Najbardziej zbliżonym do tej formuły gazety jest zatem specjalny, również bezpłatnie kolportowany od dwóch lat, dodatek weekendowy Dziennika Polskiego, który - poza reklamami i drobnymi ogłoszeniami - zawiera wybór najciekawszych artykułów ukazujących się w ciągu minionego tygodnia w płatnych wydaniach "Dziennika".
W "Extra" znajdujemy jednak teksty nowe (choć traktujące głównie o wydarzeniach teoretycznie "wyeksploatowanych" już przez inne media w ciągu tygodnia). Na uwagę zasługuje też fakt, że mimo stosunkowo niewielkiej objętości zaczyna pojawiać się w tygodniku publicystyka.
Myli się również ten, kto myśli, że skoro mamy do czynienia z tygodnikiem bezpłatnym - a więc takim, który na swoje utrzymanie musi zarobić pieniędzmi sponsorów - to również na stronach redakcyjnych reklamy przeważają. Otóż nie. Nie wiadomo na ile jest to zasługa startowego wciąż jeszcze okresu funkcjonowania gazety na tarnowskim rynku, ale wygląd i zawartość stron redakcyjnych tygodnika nie ustępują wielu tytułom zakorzenionym już na rynku prasowym. Jest to jak najbardziej gazeta do czytania, a nie tylko - przekartkowania ! Zgodnie z deklaracjami redakcji "Extra" jest gazetą dla wszystkich mieszkańców, choć oczywiście daje się zauważyć trend na "obsługę" w pierwszym rzędzie osób, które na co dzień gazet lokalnych i nie tylko lokalnych nie kupują w ogóle. Stąd liczne powtórki - znanych już innym czytelnikom - tematów, jest także krótkie kalendarium - podsumowanie zdarzeń tygodnia przeszłego i zapowiedzi wydarzeń kolejnego tygodnia oraz niezbędnik telefoniczno-adresowy. Nie może zabraknąć w takim czasopiśmie, i nie brakuje, rozrywki - krzyżówki, horoskopu, przepisów kulinarnych.
Nie będzie więc przesady w stwierdzeniu, że powstaje pismo, którego na tarnowskim rynku nie było. Wydawca i redakcja tygodnika czekają teraz na najważniejszą dla siebie odpowiedź: Czy ów "rynek" uzna, że "Extra" to gazeta, której w Tarnowie rzeczywiście brakowało ?
Wiele wskazuje na to, że tak. Wydawca nie startuje zresztą w Tarnowie bez doświadczeń, wydaje już wiele podobnych lokalnych periodyków na terenie kraju. Są więc powody do optymizmu.
Widać jednak, że redakcja tarnowskiej edycji Extra wciąż się "dociera". Ukazał się dopiero czwarty numer gazety, a w każdym z nich stopka redakcyjna różniła się od poprzedniej. Ze "starego" (sprzed niespełna miesiąca) składu zespołu redakcyjnego pozostała ... zaledwie jedna osoba. Osoba odpowiedzialna za kadry w tygodniku jest tam chyba osobą najbardziej zapracowaną. Oby te błyskawiczne zmiany personalne przełożyły się na jakość, rzetelność i rynkowy sukces gazety. Czego redakcji i czytelnikom "Extra" życzymy, wierząc, że taki sukces będzie też dobrą prognozą dla innych tarnowskich mediów i ich odbiorców.
(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 23)Dodaj komentarz
(05-01-2005) Jakub Kwaśny FMS :
Ciesze sie bardzo :) zawsze to jakas alternatywa wobec tendencyjnego TEMI. Jednoczesnie ubolewam iż padl tygodnik, ktory mial takie dobre poczatki i wartosciowe "pioro". Ciesze sie , choc nie widzialem jeszcze owego tygodnika ... mam nadzieje ze co najwazniejsze bedzie obiektywny!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2005) Robert :
tendecyjne TEMi, tendencyjny portal... pAnie Kwasny zapisz się Pan do Ciesielczykowej "Uczciwości" i stwórzcie jakąś wspólną organizację przciwstawiającą się "Białorusi medialnej" (op.cit.) w naszym mieście. Jasne, "Echo" nie było tendencyjne, skoro sponsorował je do czasu własnych kłopotów czerwony "Orlen" i RT...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2005) Moby :
swoją drogą to "Extra" to jest taki trochę prasowy Okay. W każdym razie to teraz najczęściej przeze mnie czytane media w Tarnowie. Dobrze, że są

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2005) Ola :
a ja nie dostaję tej gazetki - dlaczego ? :-(((((

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2005) lpr :
Krakowscy radni Ligi Polskich Rodzin sprzeciwili się zaplanowanej na piątek 7 stycznia konferencji "Kraków i Norymberga. Razem dla tolerancji". Konferencję organizuje Kampania Przeciw Homofobii oraz Fundacja Kobieca eFKa. Radni domagają się, by prezydent miasta, nie wynajmował sali w magistracie organizatorom konferencji. Podczas dwudniowej konferencji zostaną poruszone tematy związane m.in. z sytuacją gejów i lesbijek w Norymberdze i w Krakowie, prawa mniejszości seksualnych w Unii Europejskiej, funkcjonowanie gejów i lesbijek w rodzinie. Mają też zostać wygłoszone referaty o mniejszości homoseksualnej w kościołach chrześcijańskich. Radni LPR uważają, że inauguracja tej konferencji w sali obrad Urzędu Miasta - Jest niedopuszczalnym wykorzystaniem krakowskiego samorządu w kampanii politycznej na rzecz ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich-. W wydanym oświadczeniu radni napisali, że uważają za „podłość wykorzystanie przez inicjatorów i organizatorów konferencji” wieloletniej partnerskiej współpracy Krakowa i Norymbergii „do promowania projektów ideologicznych, sprzecznych z chrześcijańską tradycją miasta”. Politycy LPR domagają się od prezydenta Jacka Majchrowskiego odwołania decyzji o udostępnieniu sali i protestują przeciw wykorzystaniu na stronach internetowych i w materiałach dotyczących konferencji herbu Krakowa. Prezydent Krakowa udostępnił jednak salę organizatorom konferencji. We wtorek z umowy o wynajęciu sali na potrzeby konferencji wycofał się Dom Polonii w Krakowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2005) anty-spam :
panie/pani lpr - czy wiesz, że to co robisz to jest zwykły spam?. Napisz do redakcji, żeby może coś napisali na interesujący cię temat i otwarli nowy wątek a nie śmieć w komentarzach kompletnie obcymi dla artykułu informacjami

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-01-2005) rex :
Extra też się podlizuje władzy. I dość nudne. Ale czego wymagać za darmo?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) bob :
Niestety na razie Extra jest tylko tytuł.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) aleksander fredro :
W tej gazecie nie ma nic ciekawego i nie można ją nigdzie odstać, bzdety, bzderty, bzdety

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) Piotrek :
de gusibus non est disputandum. Dla wielu ludzi, którzy na co dzień nie wiedzą co się dzieje w mieście i średnio o takie informacje dotąd zabiegali taka porcja aktualnych, darmowych informacji w pigułce jaką serwuje EXTRA jest wystarczająca. Może się nawet ci przypadkowi czytelnicy jakoś zainteresują sprawami miasta na nowo lub po raz pierwszy w życiu. Ale przypasdkowa dystrubucja jest pewnym problemem. Zadałem sobie jednak trud i spojrzałem do gazety, którą dziś przyniósł mi listonosz- okazuje się, ze jest kilkanascie miejsc w Tarnowie gdzie można przyjść i dostać te gazetę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) mori :
Jest FMS, LPR - o nie ma UPR??? Fuj, niepolityczny temat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) mori :
Panie Popiela, napewno są jakieś powiązania (naczelny z przewodniczącym .... a, wydawca to lepiej nie mówić) więc pogrzebać nie zawadzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) M.Wietrzyk :
To sobie za przeproszeniem sam pogrzeb panie mori.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-01-2005) mori :
Grzebał to będę, ale UPR w lecie lub w jesieni (w czasie wyborów), a pan panie Wietrzyk nie za przeproszeniem grzebie w pewnym miejscu ciała pana Popieli już od lat i co z tego wynika? Lepiej zacząć samemu myśleć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) che :
Nie ma jak rzeczowa dyskusja, opowiadanie swoich przeżyć na forum zwłaszcza tak przykrych dla ciebie Mori nie sądzę by było przyjemne. Rozumiem ze ktoś kiedyś ciebie skrzywdził , idź z tym do psychologa lub innego lekarza może cos pomoże.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) Czytnik :
Tarnów to za mała dziura nawet na jeden miesięcznik. Dlatego w tarnowskich mediach najczęściej opisuje sie lub omawia przestarzałe tematy krajowe. Tarnowskich tematów nie ma na tyle.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) ludek :
pytanie jest takie; czy Extra będzie konkurencja dla temi? Bo jeśli tak, to w odniesieniu do nadchodzących wyborów może być ciekawie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) Student :
Gazeta powinna opisać traktowanie studentów przez pracowników naukowych i biurowych na PWSZ w Tarnowie. Popularne jest tam nierespektowanie zwolnień lekarskich w przypadku choroby studenta i zastraszanie nieotrzymaniem zaliczenia czy też tresowanie studentów podczas podbijania legitymacji studenckich. Uważam to za niegodne szykany. Studenci zauważyli także na niektórych kierunkach zwalnianie pracowników naukowych, którzy mają przychylniejsze podejście do studentów (np. prowadząca zajęcia z psychologii oraz zajęcia z jednego z lektoratów w ub. roku akademickim zostały zwolnione). Czy ktoś może pomóc studentom? strach nawet oficjalnie złożyć protest bo może się okazać, że najbliższa sesja dla niepokornych będzie ostatnią!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) Student :
Gazeta powinna opisać traktowanie studentów przez pracowników naukowych i biurowych na PWSZ w Tarnowie. Popularne jest tam nierespektowanie zwolnień lekarskich w przypadku choroby studenta i zastraszanie nieotrzymaniem zaliczenia czy też tresowanie studentów podczas podbijania legitymacji studenckich. Uważam to za niegodne szykany. Studenci zauważyli także na niektórych kierunkach zwalnianie pracowników naukowych, którzy mają przychylniejsze podejście do studentów (np. prowadząca zajęcia z psychologii oraz zajęcia z jednego z lektoratów w ub. roku akademickim zostały zwolnione). Czy ktoś może pomóc studentom? strach nawet oficjalnie złożyć protest bo może się okazać, że najbliższa sesja dla niepokornych będzie ostatnią!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) mori :
Drogi Gewaro to nie moje przeżycia tylko pana Wietrzyka, a co do rzeczowych dyskusji, co można mówić na temat gazety Extra, jak narazie tylko cheche (troCHE poczucia chumoru)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) mori :
Tak jeśli chodzi o ścisłość panie che to ja tylko nawiązałem do "rzeczowej" wypowiedzi pana Popieli na temat podwyżek ( niestety dzisiaj już jej pan nie przeczyta). Pan Wietrzyk (UPR) niestety rozpoczął pyskówkę na poziomie "prawniczym" która pozwala wysłac go za rączkę z kolegą (panem panie che) do lekarza (nie pierwszego kontaktu). A co do tego per TY, nie będę komentował......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-01-2005) Loom :
do mori: napisałe/aś "niestety dzisiaj już jej pan nie przeczyta". Dlaczego ? Czyżbyś mori nie wiedział/a, że w archiwum komentarze nie giną?. Pod "aktualnosci" jakiś news może być tylko dzień, dwa, góra trzy. To chyba zrozumiałe. Ale dalej mozna go komentować na stronach wewnętrznych, co często czynię.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-01-2005) mori :
Nie wiedziałem. Dziękuję Loom za informację.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947