Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Za kilka dni poznamy "Uskrzydlonych"   -   11/1/2005
17 stycznia w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się Wielka Gala Nagrody USKRZYDLONY` 2004, podczas której po raz piętnasty zostaną wręczone Statuetki USKRZYDLONY. To przyznawane od roku 1989 wyróżnienie honorowe odebrało dotychczas 149 osób. Wśród laureatów jest wiele osób wybitnych, zasłużonych w dziedzinach: kultury, samorządu terytorialnego, mediów, rozwoju i promocji regionu, organizacji pozarządowych oraz integracji europejskiej.

Ogloszenie

„Uskrzydlony” – to symbol pięknego człowieka, który uduchowiony swoim sukcesem potrafi go smakować, nie tracąc jego ludzkiego wymiaru. To symbol zwycięstwa, które jak wiatr pociąga innych za sobą. To ludzkie pragnienie posiadania skrzydeł, dzięki którym można pokonać przestrzeń. To wreszcie spełnienie norwidowskiego posłania zawartego w „Promethidionie”:
„Bo piękno na to jest, by zachwycało
Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”.

- piszą w specjalnym zaproszeniu na poniedziałkową uroczystość inicjatorzy przedsięwzięcia : Lucyna Krupa - prezes Tarnowskiej Fundacji Kultury oraz Stanisław Lis - przewodniczący Rady Fundatorów TFK, a wcześniej wieloletni szef instytucji, które zapoczątkowały przyznawanie nagrody - Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Pomysłodawcy prestiżowej nagrody "Uskrzydlonego" tak piszą o niej :

Istotą społecznego samourzeczywistnienia człowieka jest praca – szeroko rozumiana aktywność, dzięki której człowiek się zwielokrotnia, odnajduje bowiem siebie wzbogaconego w dziełach które są jej wynikiem. Praca jest jednocześnie najbardziej wyrazistym wyznacznikiem rozwoju – wyznacznikiem pozwalającym na osiągnięcie celów życiowych.

Trudno oczywiście oczekiwać, aby każdy człowiek, w każdej sytuacji osiągał wyznaczone cele. Tym bardziej cenić należy tych, którzy dzięki indywidualnej i twórczej aktywności potrafili osiągnąć sukces. Jest on pewnym zwieńczeniem, często wieloletniej pracy i należy go umieć dostrzegać, a co najważniejsze – społecznie wartościować i honorować. Taką formą nagrody jest „Uskrzydlony”.

Po raz pierwszy nagrodę przyznano za 1988 r. Wówczas wyróżniono nią sześć osób w dwóch kategoriach – kultura i media. Pomysł promowania ludzi związanych z kulturą powstał w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie, kierowanym przez Stanisława Lisa. „Uskrzydlony” przyznawany był przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Tarnowie dla ludzi kultury. Praktycznie od początku honorowani tym wyróżnieniem byli także menedżerowie, działacze samorządowi oraz dziennikarze. W momencie powstania Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., kontynuującej misję WOK w dziedzinie kultury, „Uskrzydlony” stał się nagrodą za indywidualny wkład w dzieło rozwoju regionu tarnowskiego przyznawaną w pięciu kategoriach: kultura, samorząd lokalny, gospodarka, promocja, media.
Po dwuletniej przerwie ideę „Uskrzydlonego” podjęła Rada Fundatorów Tarnowskiej Fundacji Kultury w ramach Programu Jubileuszu 10-lecia swojej działalności.
Od 2000 r. „Uskrzydlony” jest przyznawany przez kapitułę powoływaną corocznie przez Radę Fundatorów Tarnowskiej Fundacji Kultury w sześciu kategoriach:
KULTURA
SAMORZĄD TERYTORIALNY
MEDIA
ROZWÓJ I PROMOCJA REGIONU
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
INTEGRACJA EUROPEJSKA.
Od roku 2002 Uskrzydlony przyznawany jest także firmom kreującym rozwój Małopolski i Podkarpacia, a od roku 2004 po raz pierwszy statuetka będzie wręczana za PROMOCJĘ POLSKI W EUROPIE I W ŚWIECIE.

Tak więc zmieniły się nieznacznie kategorie, ale w dalszym ciągu „Uskrzydlony” jest honorowym wyróżnieniem, bo „Uskrzydlony” nie wiąże się z żadnymi korzyściami materialnymi, nagradzane są wybitne i zasłużone dla regionu i „małych ojczyzn” osoby a także sponsorzy kultury, przedstawiciele samorządów oraz menadżerowie.
W 2001 r. po raz pierwszy laureatów nagrody wybierali mieszkańcy regionu - czytelnicy tygodnika „TEMI”, podobny plebiscyt został przeprowadzony również w 2002 r.


Statuetka „Uskrzydlonego”, to dzieło artysty rzeźbiarza Stefana Niedorezo, przypomina Ikara. Każda statuetka „Uskrzydlonego” ma swój numer, do którego dołączona jest karta z imieniem i nazwiskiem wyróżnionej osoby. Prowadzona jest również dokumentacja „Uskrzydlonych” w postaci kroniki ze zdjęciami i wpisami laureatów i osób uczestniczących w uroczystości wręczenia nagrody.

Jubileuszowa, bo piętnasta już, WIELKA GALA NAGRODY „USKRZYDLONY odbędzie się 17 stycznia 2005r. w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego o godz. 15.00. Poczas gali poznamy nowych lauraeatów nagrody, którym wręczone zostaną Statuetki Uskrzydlony`2004.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(11-01-2005) virtuti :
urzędnicy urzędnikom i znajomym zgotowali ten los za nasze pieniądze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-01-2005) kropa :
no cóz nieznajomość idei przyznawania nagrody USKRZYDLONY nie usprawiedliwia osądów - BŁĘDNYCH. Tarnowska Fundacja Kultury- jest organizacją POZARZĄDOWĄ tzn. bez pieniędzy urzędników , a tym bardziej waszych - tak więc NIE ZAGLĄDA SIĘ DO CUDZYCH KIESZENI I NIE DYKTUJE NA CO MAJĄ WYDAWAĆ SWOJE ZAROBIONE PIENIĄDZE!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-01-2005) słońce :
dobrze ,że jest ktoś kto bezinteresownie nagradza ludzi za to co robią w swoich środowiskach.Tak, trzymać!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-01-2005) przecinek :
a skąd można znać zasady przyznawania. Kapituła - to enigmatyczne stwierdzenie potwierdza błędność rozumienia idei uskrzydlonego. Ciekawe jak zarabia swoje pieniądze Kapituła czy Fundacja ?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-01-2005) promyczek :
ta, nieznajomość zasad tej pięknej idei nie usprawiedliwia błędnego rozumowania. Szlachetnemu celowi należy przyklasnąć. A we wtorek dowiemy się, jak SWÓ SWEGO nagradza statuteką.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947