Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Związani z prądem   -   13/1/2005
Od pół roku tarnowski zakład wchodzi w skład spółki Enion, która skupia pięć firm z branży. Wynegocjowana przez pracowników umowa społeczna to najlepsze warunki, jakie kiedykolwiek udało się wynegocjować w Polsce. Pracownicy mówią wprost, że w ten sposób zostali po prostu "kupieni" przez szefostwo Enionu. Każdy otrzymał ponad cztery tysiące złotych (na rękę) premii. Nie dziwi więc, że w firmie panowała euforia. Sytuację zmąciła wieść o tym, że spółką zainteresowała się prokuratura -pisze "Gazeta Krakowska".

Ogloszenie
>

Woda w ustach

O sytuacji w Enionie nikt nie chce się wypowiadać. Pracownicy przyznają, że zamieszanie wokół firmy spółce nie służy. - Nie mogę mówić o szczegółach umowy społecznej pomiędzy zarządem spółki a pracownikami, których reprezentowali związkowcy. To jest dokument wewnętrzny zakładu. Nie wolno go nam upubliczniać - przekonywała wczoraj ,Gazetę Krakowską" Ewa Groń, rzecznik prasowy krakowskiego Enionu. O wysokości zarobków w spółce nie chciała jednak rozmawiać, przekonując, że jest to tajemnica handlowa spółki.
Jeszcze mniej rozmowna była rzeczniczka tarnowskiego zakładu Beata Boryczko, tłumacząc, że nie może komentować sytuacji w Enionie. Jak udało się nam dowiedzieć, w tarnowskim ZE z przywilejów skorzystało około tysiąca osób, zatrudnieni na stałe.

Zadowolone związki

Pracownicy nie kryją zadowolenia. Powód do radości mają także związkowcy. Grażyna Dąbrowska z NSZZ ,Solidarność" o szczegółach umowy nie chciała jednak rozmawiać. Szeregowi działacze związku burzą się, kiedy mówi się, że korzystają z nadzwyczajnych, niczym nieuzasadnionych przywilejów.
- To się nam należało. Jak inni związkowcy nie potrafili sobie wynegocjować takiego pakietu socjalnego, to ich wina. Teraz niech nam nie zazdroszczą - mówią z przekąsem. Nawet związkowcy z tarnowskiej Delegatury NSZZ ,Solidarność" przyznają, że wynegocjowane gwarancje zatrudnienia dla pracowników ZE w Tarnowie to prawdziwy majstersztyk.

Monopolista

Tarnowianie sprawę widzą jednak inaczej.
- Zakłady Energetyczny jest monopolistą. Mam wrażenie, że wszystkie koszty związane z gwarancjami pracowniczymi i tak zostaną przerzucone na odbiorców - tłumaczy Zbigniew Klimaj. Jeszcze dalej posuwają się skrajni liberałowie. Nie mają oni najmniejszych wątpliwości, że ZE to monopolista, a gwarancje zostały dane pracownikom tylko po to, by nie przeszkadzali zarządowi, który za kilka lat uwłaszczy się na majątku państwa.

Mirosław Kowalski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 17)Dodaj komentarz
(13-01-2005) Ronny :
Tak to solidarność do spółki z komuną drenują nam kieszenie. Zmienić prawo by można było samemu produkować prąd i nie być zmuszanym do sprzedawania im, podzielić energetyke i sprzedac na gieldzie. Bedzie konkurencja to nie bedą nas okradać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) Liberka :
Chciałby zagwarantować sobie stałą, obecną cenę energii na 10 lat oraz na początek jednorazowy upust cenowy w postaci 4.000 zł. Kto jest za?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) gonzo :
Co to jest ta "umowa społeczna" ?!?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) WOLF :
Panowie zwiazkowcy - zapomnial wol gdy cieleciem byl? O co kiedys walczyliscie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) M.Wietrzyk :
Był kiedyś taki pan, który nazywał się T. Hobbes i wymyślił on, iż ludzie zrzekli się swojej przyrodzonej wolności i przekazali ją niejako suwerenowi - stać się to miało na drodze umowy społecznej. Inny pan J.J. Rousseau wymyślił, że państwo powstało dzięki tzw. umowie społecznej czyli dogadania się członków społeczeństwa między sobą lub z władzą. Szczerze pisząc nie wiem dlaczego ta umowa nazywana jest społeczną - pewnie dla zmyłki. Związek (jako głos ludu roboczego czyli części społeczeństwa) dogadał sie z kim trzeba i kiwnął sprytnym manewrem inną części ludu (znacznie większą) - klientów zakładu energetycznego. Tak oto dokonał się opisywany przez Marksa wyzysk człowieka przez człowieka. Tylko jakoś dziwnie dokonali tego "obrońcy" uciśnionych. Ot taka współczesna wersja Janosika , tylko w wresji "hard". Bo wiadomo że Janosik napadał na bogatych rzekomo rozdawał biednym. Tym czasem panowie i panie od umowy społecznej napadają na wszystkich i dzielą się... ze swoimi kolesiami. Życie jest jednak brutalne i mniej kolorowe od legendy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) M.Wietrzyk :
Przepraszam za literówki :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) aaaa :
ciekawe ile w tym prawdy bo ja premi nie mialem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) zarabiajacy_800PLN :
Szlag mnie trafia jak słyszę o premiach 4000 PLN a równocześnie o podwyżkach za prąd. Preciętny Tarnowianin dostaje tyle za pół roku ciężkiej pracy a nie za siedzenie w biurze Enionu i przewalanie papierów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) ZET :
Pismak z krakowskiej wykręcił aferę, bo jak zwykle jest niedoinformowany i "wysysa informacje z brudnego palca". Umowa ENIONU jest całkiem inną umową od umowy ENERGI, tam panowie poszli tak daleko że sami zapędzili się w "kozi róg" z głupoty. W energetyce prócz darmozjadów pracuje tysiące ludzi (najczęściej po 20 lat i więcej) którzy siedzą w dołkach, na słupach i innych urządzeniach aby do waszych domów dostarczyć energię i gówno z tego mają, prócz chorób w wieku 40 lat i stawki w wysokości 1200-1500zł). Jak pismak wymalował średnią 3200 czy więcej zł to się ludzie rozchorowali ale z wkur........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) andy :
Zet, gówno mnie obchodzi że oni siedzą na słupach, niech zejdą jak im żle i niech idą do roboty np. jako sprzedawcy za 800zł na miesiąc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) ZET :
Tak, a sprzedawcy do energetyki, głupiś i pewnie młody bo nie wiesz co mówisz. Jakbyś sprzedawców zatrudnił w energetyce to siedziałbyś przy świeczkach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-01-2005) Saracen :
4 tyś premii !!!!!!!!!!! brawo !! panowie magnaci , monopoliści w dziuple kopani !! tylko dlaczego (niech mi ktoś powie) Tarnów i Częstochowa mają najdroższą energie w kraju????? Co do stawek pracowników - nie zgadzam się z twierdzeniem Andego ci ludzie powinni zarabiać odpowiednio , nie można porównywać kwalifikacji sprzedawcy z jarzyniaka z pracownikiem wykonujący pracę na wysokim napięciu. Inna sprawa że praca w sklepie za mimalną płacę to jawny wyzysk( zresztą nie tylko w sklepie bo w służbie zdrowiatym bardziej)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-01-2005) ktos :
Pocalujcie energetykow w dupska, nikt nikomu nie musi sie spowiadac ile, zarabia i za co ma placone. Zal tylki sciska tylko nieudacznikom a ten artykul i tak jest naciagany bo polowa z tego to totalne brednie. Jak juz tak bardzo chcecie, to sie przypierniczcie jeszcze do gazow, TP, mpecu i innych duzych firm w ktory ludzie rowniez zarabiaja konkretne pianiadze i maja konkretne premie za odpowiednie warunki pracy... Tu popieram Saracena, niech jakis pyskacz z zieleniaka wyjdzie na slup wysokiego napiecia i pracuje przy napieciu np. 4 kV, zobaczymy co zdziala. Sory ale idiotyzm niektorych ludzi przeklada sie na ich wypowiedzi. Jesli zarabiasz 800 zl sprzedajac kartofle, to miej pretensje jeden z drugim tylko i wylacznie do siebie, bo trzeba bylo sie uczyc, isc na studia a nie narzekac teraz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-01-2005) M.Wietrzyk :
Panowie energetycy inaczej byście śpiewali gdybyście nie byli monopolistami na rynku,a jesteście nimi tylko dlatego, że kilku cwaniaków postanowiło wyrwać ludziom z kieszeni ciężko zarobione pieniądze. Mam nadzieję, że szybko zmienią się kretyńskie przepisy, które paraliżują swobodny handel energią i wtedy zobaczymy czy stać was będzie na takie gesty jak ten ostatni. Sami się wykończycie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2005) syddo :
Jak się chce załatwic sobie wielkie apanaże to innego wyjści anie. Trzeba dać podwyzki albo premie członkom związków zawodowych wtedy podpisza wszystko. Nic tu nowego! Praktyka stosowana od wielu lat. Znam firmę gdzie zarząd dostał po 15 tysięcy podwyzki w firmie przynoszącej straty, a związkowcy zostali kupieni podwyzkami rzędu od tysiąca do 2,5 każdy. Podpisali taki układ w ciemno. Nikt nie strajkował, nie protestował. Po za tytm warto by było prześledzić ruchy kadrowe tuż przed podpisaniem tych umów społecznych, byłaby to całkiem ciekawa lektura!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2005) gandolf :
Panie Wietrzyk, duzi długo padają. Zanim ten moloch padnie, to upłynie ze 20 lat. Więc i tak większość osób objętych wspomnianymi umowami będzie już na emeryturze, albo na tamtym świecie. Szczególnie, że do domu, czy mieszkania nie będą prowadzone (w ramach konkurencji) dodatkowe przewody, więc trzeba będzie za nie płacić opłatę przesyłową Enionowi, a tą można tak manipulować, aby straty firmy były niwelowane.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-11-2007) Matyja :
Czy ktoś mi może napisać ile zarabia kasjer w Enionie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl