Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wielka idea czy wielka mrzonka ?    -   17/1/2005
Podczas piątkowej konferencji prasowej w gabinecie prezydenta Mieczysława Bienia zaprezentowano dziennikarzom wizualizację dwóch wariantów projektu kompleksowej modernizacji stadionu Unii Tarnów, który w grudniu przeszedł jak wiemy "na garnuszek" Miasta. Oszczędniejszy z wariantów zaproponowanych przez architektów ze spółki ORLEN Projekt, przewidywał tylko zadaszenie trybun stadionu. Prezydent podjął jednak decyzję o wyborze wariantu znacznie kosztowniejszego. Ewentualna inwestycja, obejmująca m.in. nie tylko zadaszenie trybun ale i ich rozbudowę, budowę budynku zaplecza logistyczno-administracyjnego, osobne oświetlenie toru i murawy stadionu, kosztowałaby minimum 40 milionów złotych. Jak stwierdził sam Prezydent "miasta nigdy nie będzie stać na wydanie podobnej kwoty". Czy zatem imponujący rozmachem projekt ma szanse powodzenia ?

Ogloszenie
>

Prezydent Bień zdaje się być zdeterminowany w doprowadzeniu do realizacji inwestycji w najbliższych latach. Na urzeczywistnienie ambitnego planu uczynienia mościckiego stadionu jednym z najnowocześniejszych w kraju, magistrat jest jednak w stanie wyłożyć co najwyżej 10 % całej potrzebnej sumy, a więc góra cztery miliony złotych. Pozostałych funduszy Miasto szukać będzie w programach unijnych a także w budżecie państwa i województwa. Prezydent nie widzi większych szans na pozyskanie tych pieniędzy ze źródeł biznesowych, nawet jeśli - jak sugerował jeden z dziennikarzy - w nazwie stadionu znalazłby się tytuł możnego sponsora.
Już w tym roku pod realizację tej wielkiej inwestycji magistrat zamierza uczynić solidne podwaliny. Mowa o instalacji oświetlenia na stadionie i remoncie parku maszyn. Tegoroczne zmiany mają zostać wkomponowane w całościowy projekt późniejszej modernizacji stadionu. Projekt techniczny gotowy ma być również jeszcze w tym roku.

Sporą szansę dla urzeczywistnienia całej inwestycji widzi Prezydent Bień w ... ogłoszeniu przez Polski Związek Piłki Nożnej planów, wspólnej z Ukrainą organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w roku 2012. Wstępny projekt przygotowany przez mgr inż. arch. Renatę Kwiatkowską z ORLEN-Projekt przewiduje co prawda przygotowanie stadionu dla 25 tysięcy kibiców, ale byłaby możliwość rozbudowy mościckiego stadionu nawet do 35 tysięcy miejsc, co jest wymogiem dla imprez tej rangi co ME. Gdyby obecne plany PZPN wsparł teraz rząd odpowiednimi gwarancjami, to - zdaniem zarządu miasta - Tarnów, z już posiadaną wizją modernizacji stadionu a w niedługim czasie z gotowym projektem, znalazłby się w czołówce starających się o organizację niektórych pojedynków ewentualnego czempionatu.
Ewentualna batalia o "Euro" byłaby nadal bardzo trudna do wygrania. Tarnów nie posiada lotniska, co jest ważnym wymogiem organizacyjnym dla takiego przedsięwzięcia. Pewną szansę dawałoby co prawda oddanie do użytku autostrady Kraków-Tarnów, jej istnienie mogłoby uwiarygodnić podobne starania, ale nawet wtedy tylko jakieś dodatkowe względy mogłyby pomóc kandydaturze Tarnowa.
Brak odpowiedniej infrastruktury poza stadionem jest u nas przeszkodą nie tylko do organizacji imprez z najwyższej światowej i europejskiej półki.
Stadion nadal wykorzystywany będzie przede wszystkim przez żużlowców. I tu z całą pewnością można liczyć na kilka dużych imprez w roku. Obecny podczas ubiegłotygodniowej konferencji prezes żużlowej Unii - Szczepan Bukowski roztaczał np. wizję rychłej możliwości organizacji na zmodernizowanym stadionie zawodów z cyklu Grand Prix. Rzeczywiście szanse na to są znacznie większe niż na organizację serii spotkań piłkarskiego "Euro". Odnotowując jednak fakt, że żużlowe Grand Prix to wydarzenie zdecydowanie mniejszej rangi, jednodniowe i łatwiejsze do organizacji - to znowu porównując jakość zaplecza logistycznego i np. infrastruktury noclegowej Tarnów nie może się przecież równać z Wrocławiem czy Bydgoszczą, które dziś organizują zawody tego cyklu.

Sam entuzjazm to za mało. "Piętą achillesową" zaprezentowanej w magistracie idei jest bowiem brak (póki co ?) spójnej i przejrzystej wizji, czym ma być stadion i jaka jest lista korzyści, jakie zamierza odnieść Miasto z posiadania tak nowoczesnego, a zarazem tak kosztownego (również w późniejszym utrzymaniu) obiektu. Przelana na papier wizja celu, poparta przemyśleniami i konkretnymi propozycjami wykorzystania obiektu będzie w staraniach o ewentualne fundusze na realizację inwestycji, równie ważna, jak sam projekt techniczny.

Magistrat nie może też zapominać o pozyskaniu dla swojego planu jak najszerszego grona zwolenników w samym mieście. Mam wrażenie, że gdyby ambitny projekt rozbudowy stadionu w Mościcach i jego koszty poddać radnym i mieszkańcom do dalszych rozważań wraz z całościową, długookresową strategią promocyjną miasta, uzasadniając, że plan ten jest ważnym fragmentem zbornej wizji przyszłości Tarnowa to - o wiele łatwiej rozmawiałoby się o tym projekcie z oponentami.
Problem w tym, że jeśli nawet w głowach obecnego zarządu miasta, taka spójna wizja i strategia istnieją, to niewiele osób poza magistratem je zna. Od czasu do czasu ogłaszane są na Nowej różne, ambitne programy. Nie są one jednak wpisane w żadną publiczną strategię. Mam nawet czasami wrażenie, że te pojedyncze pomysły mają tę strategię ... zastąpić. Tak jakby Prezydent Bień wierzył, że same pomysły ułożą się w jakąś systematyczną i konsekwentną wizję.
Poziom publicznej dyskusji na takie wyrywkowo rzucane tematy nie może być zatem wysoki. Nie chciałbym być złym prorokiem, ale wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie teraz z tematem pod tytułem "nowy stadion w Mościcach". Obecny zestaw argumentów za tą inwestycją, dostarczony przez magistrat, nie daje dużych szans na rzeczową dyskusję w tym temacie i próbę odpowiedzi na pytanie, czy pomysł ten rzeczywiście służy strategicznym potrzebom miasta. Zamiast takiej debaty już słychać emocje, oskarżenia o brak wiarygodności, o kunktatorstwo nie liczące się z kosztami, o utopię a nawet o populizm władz miasta. Ot, tarnowskie piekiełko, dla którego wielomilionowy projekt pozbawiony szerszego kontekstu i uzasadnienia jest przecież wspaniałą pożywką.

Tarnów pilnie potrzebuje dziś wizji, dającej mieszkańcom nadzieję, że miasto może się jeszcze rozwijać. Cenny jest każdy pomysł, który daje szansę na taki rozwój. Taki pomysł ma szansę pociągnąć za sobą większość Tarnowian a nawet wielu "etatowych" krytyków, ale tylko wtedy, gdy pomysłodawca zada sobie trud przeprowadzenia spójnej argumentacji na jego rzecz i określi listę dalekosiężnych korzyści, jakie - dzięki jego realizacji - miasto odniesie.

Piotr Dziża

Posłuchaj co ma do powiedzenia Prezydent Mieczysław Bień na temat przejęcia przez Miasto stadionu Unii i projektu jego modernizacji: pobierz plik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 94)Dodaj komentarz
(18-01-2005) YEŻU :
Niestety, ale nie w Tarnowie, małomiasteczkowość i zakompleksienie naszych współmieszkańców powodują, że ten projekt spali pewnie na panewce, zostanie stłumiony w zalążku! Bień już zbiera cięgi za to, że w ogóle ma czelność mówić o modernizacji... Przodują w tym oczywiście lokalni politykierzy, którzy wojują po internecie... Szkoda tylko, że owi Panowie-mądrale nie potrafią zaoferować nic w zamian, ciągle tylko "blach, blach, blach" o niczym...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) kosynier :
Yeżu - masz i nie masz racji...Projekt ambitny i wart zachodu tak dla miasta jak i dla prestiżu. Tylko...najważniejszy punkt o którym wspomniano w artykule - to właśnie infrastruktura i całe zaplecze techniczno-socjalne do organizacji dużych imprez. Skoro nie stać maista na wiele inicjatyw kulturalnych czy portowych to jakim sposobem uda sie tak wielkie przedsięwzięcie?...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) Weredyk_FT :
Szklane domki, a raczej stadion. Absurdalnosc tej inicjatywy jest straszna, ale brnijmy dalej - powiedzmy ogloszono by w Tarnowie starania o metro. A czemu nie? Towarzysz Kierownik Urzędu Miasta mgr inz Mieczysław Bien powiedzialby, ze mamy 1 % srodkow, a o reszte trzeba sie postarac? I jaki tego efekt? Zaden, bo inny nie moze byc. Tak samo jak ze stadionem, mrzonki i fanaberie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) M.Wietrzyk :
Jako "etatowy" krytyk pozwolę sobie zabrać głos w tej sprawie (nie pierwszy zresztą raz). "Owi panowie mądrale" panie YEŻU proponują bardzo konkretne rozwiązania. Nie są te rozwiązania nastawione na fundowanie fajerwerków tzw. ludowi, ale na oszczędne gospodarowanie środkami pozostającymi do dyspozycji miasta. W tym tkwi klucz do sukcesu. Obniżenie kosztów funkcjonowania i dzięki temu obniżenie lokalnych obciążeń. Takie działanie powinno przyciągać inwestorów. Nikt! Powtarzam nikt nie przyjdzie do Tarnowa z tego powodu, że np. pan Golec pokaże ładnie wydany folder, podaruje smycz lub poczęstuje cukierkami. Tu się liczy opłacalność przedsięwziecia i sprawność administracji. Nawet jeżeli nie sprowadzimy dzięki takim działaniom żadnego wielkiego inwestora to pieniądze po obniżeniu obciążeń i tak zostaną na lokalnym rynku. To one pozostając w obrocie spowodują powstanie nowych miejsc pracy. Apeluję do władz Tarnowa. Obniżcie lokalne podatki, daniny itp., zredukujcie koszty funkcjonowania UM(wiem, że trudno jest wywalić z roboty "znajomych królika") i przestańcie bawić się w biznesmenów a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Jeżeli tak się stanie to zapewnicie sukces nie tylko miastu, ale także sobie. Jeżeli jesteście w stanie zredukować wydatki o 10 mln zł a wiem że jest to możliwe, bez czynienia krzywdy komukolwiek to w ciągu dość krótkiego czasu powstanie około 600 trwałych miejsc pracy w Tarnowie i okolicy. Ludzie naprawdę chcą inwestować i wydawać pieniądze tylko dajcie im szansę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) MAciuś I :
RAny chłopie M.Wietrzyk to sa Twoje argumenty...wyższa filozowia mącenia wody. Widać masz Maciusiu dużo czasu, mało argumentów i jakieś tam ambicje zaistnienia na tzw. forum. Nigdy Tarnów nie bedzie Bielanami (niedaleko Wroclawia) najwieksze inwestycje gminne w Polsce. I nie mów, ze 10 milinów wystarczy na stworzenie 600 miejsc pracy????...chyba, że mamy do czynienia z "Twórcą". Pozdrawiam za "bajeczne wizjonerstwo".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) Potwór z Sośniny :
Jakie to brzydkie. To mogli wymyśleć tylko ludzie od Wróbla. Konkurencje mi szykują.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) MkG :
Wreszcie ktoś zauważył że pan Golec trwoni pieniądze na gadżety. Widocznie tylko tyle potrafi po skończonej "Wyższej" Szkole Biznesu. Już widzę jak np. koncern GM zainwestuje w Tarnowie dzięki reklamie na tablicach rejestracyjnych samochodów. A co z Tarnovią, przecież sama nazwa mówi, że jest to "wizytówka" naszego miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) chłop małorolny :
Tarnovię zaorać!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) M.Wietrzyk :
Do Maciusia I Niby dlaczego Tarnów nie ma szans na inwestycje? "Bo się nie da" ? Da się! Zrobiono to np. w Kamieniu Pomorskim. Co do 600 miejsc pracy to i tak są to ostrożne szacunki i nie żadne "cudotwórstwo" tylko zwykła zależność. Nic prostszego jak usiąść z kalkulatorem i policzyć sobie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) przyjezdny :
To jest dobry pomysł!! Stadion jest potrzebny. Moze wreszcie jakies koncerty beda sie odbywac w tym miescie. O ME nie ma co marzyc. Ale reprezentacja?? Może mecze towarzyskie albo eliminacyjne? Jesli Ostrowiec Świętokrzyski mógł organizować spotkania to czemu Tarnów nie może? Znajac jednak nasze tarnowskie realia stadion powstanie w Nowym Sączu....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) kibic ZKS UNIA :
bardzo dobry pomysł w koncu takie wioski jak Grodzisk 12 tyś mieszkanców ma druzyne w czołówce ligi podgrzewana płyte i stadionik niczego sobie to dlaczego w Tarnowie tak ma nie być?chciałbym zeby to sie spełniło a jeszcze jakby drużyna piłkarska Jaskółek awansowała na wyzszy poziom to byłbym w niebowzięty

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) ja :
Stadion trzeba zmodernizować, a przy okazji inne obiekty Unii . To jest dobry pomysł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) ja :
A przy okazji, zatrudnić polonistę do korekty artykułów takich jak ten, bo trzeba go przeredagować, poprawić interpunkcję i podzielić na akapity.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) Robert :
Zgadzam się z autorem, ze miasto zupełnie nie umie "sprzedawać" takich pomysłów, nawet jeśli są słuszne. Dlatego niecdziwią mnie te głosy krytyki. Nadal nie wiemy podstawowych rzeczy o tym projekcie. Rozpoczynanie dyskusji na ten temat bez takiej wiedzy mija się z celem i jest raczej zażynaniem go a nie promocją. Bez wytłumaczenia po co nam taki stadion i w jaki sposób może on w sposób praktyczny odmienić życie mieszkańców nie ma sensu angażować się w tak gigantyczny projekt. do ja : tekst jest ok, nie przesadzaj "ja. Poczytaj sobie czasem kwiatki na serwisie radia maks. tam to dopiero skreca człowieka jak coś przeczyta. Rozumiem,że można się pomylić na antenie , ale w serwisie internetowym byka wypadałoby poprawić. A szefowa radia to przecież polonistka ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) simpatico :
Trzeba to trzeba tamto - a komu trzeba będzie za to zapłacić? Nam czy tym co tam będą kupować bilety?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) klekle :
nasz El Presidento zachowuje się jak przywódca jakiejś bananowej republiki albo I sekretarz KW przed laty. On wie po co Tarnowowi stadion, już sobie to przemyślał a inni powinni po prostu uwierzyć swojemu przywódcy. On nie ma czasu tracić go na jakiejś tam tłumaczenie i dzielenie się swoją wizją. Obywatelom powinno wystarczyc zaufanie do swojego "dobrego gospodarza", w koncu sami go wybrali. Stadion ma być wielki, bo to jest dobre dla Tarnowa. Koniec, kropka. Co tu jeszcze tłumaczyć motłochowi ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) Buurca :
Na takim stadionie mozna by orzgrywac mecze miedzynarodowe :D Nasza i tak na niezbyt wysokm poziomie reprezentacja moglaby popierniczac po trawce pieknej i czystej, ktora z kolei moglaby byc plucami MOSCIC :P Przeciez tam sa zaklady azotowe a taka trawa ... a ile krow by siel zmiescilo - to zmniejszyloby wydatki na nawozy :P gorzej z sianiem nowej trafki hehe pozdrawiam :D (a to bardzo dobre argumenty prawda) ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) pan od polskiego :
Robert, to u ciebie chyba tez kiepsko z ortografia jezeli tak bronisz autora... hehe.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) Wojciech Popielaty :
Oj czepiacie sie, artykul dostosowany poziomem do wygladu tego portalu =)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2005) tomek :
Wsyzstko fajnie - tylko p.Bień niedawno tłumaczył, że zabrakło ok. 200 tyś zł na poszerzenie ul. Mościckiego (łączącej właśnie centrum z Mościcami), mimo że poszerzenie jej planowali już 30 lat temu, a tu nagle twierdzi, że miasto może wyłożyć 4 mln zł. Ludzie! co to za baje skoro dojazdu na stadion nie mogą zrobić jak w normalnym mieście, a chcą organizować mistrzostwa europy!!!! Lepiej by prezydent zszedł na ziemie i zobaczył jak wygladają ulicę w miescie, jaka jest cisnota (np. na Narutowicza) i zrobił coś co do niego rzeczywiście należy czyli zadbał o funkcjonalność i jakość miejskiej infrastruktury....a potem jak się wykaże, że potrafi gospodarzyć niech marzy o takich luksusach jak stadion na poziomie europejskim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) studentka :
Małe sprostowanie - Pan Golec nie studiował w WSB Tarnów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) WYBORCA :
no kampania w szeregach PO i PiS-u ruszyła ostro w Tarnowie!nic tylko pogratulować!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) YEŻU :
tomek, widze ze masz dosc wąskie horyzonty. kazde miasto ktore dostaje kase na organizacje wielkich imprez typu ME, olimpiada, itp dostaje TAKZE OD PANSTWA PIENIADZE NA MODERNIZACJE / BUDOWE INFRASTRUKTURY !!! No, ale to tylko potwierdza co napisalem na poczatku - "małomiasteczkowość i zakompleksienie naszych współmieszkańców powodują, że ten projekt spali pewnie na panewce, zostanie stłumiony w zalążku!"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) państwo R. :
YEŻU OD PAŃSTWA? OD PAŃSTWA KOWALSKICH, NOWAKÓW i innych. I w Atenach nic się nie zwróciło a co się nakradli to ich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) YEŻU :
A że zbudowali sieć autostrad, mase obiektów, wiele rzeczy zmodernizowali to pewnie zapomniałeś... Państwa od zawsze okradały swoich obywateli i tak samo jest teraz, więc jak mam już być okradany to przynajmniej chcę igrzysk. Tobie też by się przydały zamiast biadolenia!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) Paweł P. :
ten redaktor ma 200 % racji !!!! Nie można rzucać takich haseł "zbudujmy to", "poświęćmy to" itd. Czy w ogóle Miasto ma jakieś priorytety i przedyskutowało ich listę, z którą radni i mieszkańcy sie wcześniej zgodzili ?. Jak nie ma czegos takiego to niech sobie p. Bień m(a)rzy, ale nie ma żadnego prawa mówic, że to jest projekt dla wszystkich mieszkańców i w ich interesie. Moze i pomysł jest niegłupi, ale czy my wiemy w ogóle dokąd zmierza Miasto ? Moze na zupelnie inne rzeczy trzeba przeznaczać pieniądze, bo to da wiecej pożytku. Jak się nikt nad tym nie zastanawiał, niczego takiego nie kalkulował i nie spisał a też nie zaproponował dyskusji o priorytetach to niech nie mydli nam oczu. Domu nie buduje się zaczynając od dachu a Bień żadnej strategii nie ma a chce nam Maracany budować . Zresztą to jest uwaga do wszystkich obecnych i przeszłych "władców" Tarnowa . tylko od P. Mietka wymagam wiecej bo na niego głosowałem i obiecywał, że uzgodnienie takiej strategii będzie czymś najważniejszym w jego kadencji. Dwa lata i tylko bieżące łatanie budzetu + fajerwerki typu "ławeczka" czy teraz ten stadion. A gdzie ta wizja panie prezydencie ? Gdzie dyskusja o przyszłości i rozwoju Mojego ukochanego Tarnowa ?? To jakaś aberracja. Powie Pan, ze wszystko to, co Pan robi przepojone jest wizją ... Panu sie na pewno zdaje ,że przeciez codziennie przychodzi do pracy, pracuje długo, ma tyle odpowiedzialnosci na głowie, stara sie i wypruwa żyły i przecież zawsze postepuje w "interesie miasta". A ja sie pytam gdzie jest spisana ta wizja, zeby można było nad nia podebatować i uzgodnić na końcu priorytety, na ktore będzie zgoda . jeśli wyjdzie na to,ze sport jest tym priorytetem najwyższym a Pan nas do tego przekona - ok, ale teraz to jest działanie niczym nieuprawnione

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) Marta :
Jak stwierdził sam Prezydent "miasta nigdy nie będzie stać na wydanie podobnej kwoty". Skoro nie stać mitycznego "miasta", to dlaczego pan Bień uważa, że stać nas, którzy za to zapłacimy, a On będzie zbierał laury? Mam wrażenie że ta błyskawiczna pokazówka ze stadionem i wizją najlepszego obiektu w Polsce w małym Tarnowie to zasłona dymna po skandalicznej decyzji przejęcia stadionu za 5 mln długu. Powiązany personalnie z Azotami Orlen się odwdzięczył za ten geszefcik i natychmiast dał projekcik wizualizacji, obrazki właściwie, który dobry grafik robi w 20 minut. A tarnowianie mają radość jak dzieci. I przez dwa dni czuli się dumni że może u nich ktoś coś za coś zrobi i będzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) realista :
hhheheheh euro w Tarnowie, od razu proponuje lotnisko dla nowych airbusów i odkupic Zidana i Ronaldinho, i stadion powiększyc do 50 tys hahhahahhahah

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) ja :
Jak się ucieszyłam z tego projektu, to nie dlatego, że mi igrzyska w głowie, tylko tak sobie myślę, że modernizacja nie samego stadionu, ale basenów także (zauważcie, że tzw. basen olimpijski ze skocznią marnieje) wyjdzie na zdrowie dzieciom i młodzieży naszej, mieszkającej pod tymi Azotami, gdzie ich rodzice pracują i na chleb zarabiają. Żeby się mieli gdzie podziać i mieć co robić, a przy okazji garba wyprostować, zrzucić parę kilo i złe myśli odegnać. Przecież od tego są między innymi sekcje sportowe klubu, nie tylko od sportu zawodowego. A skoro te obiekty są, to szkoda by było, żeby wszystko poszło na marne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) ja :
Żartujecie sobie z lotniska, a co by to szkodziło, jakby było u nas lotnisko. Nie trzeba by było do Balic jeździć, czy do Wawy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) ja :
Ale to lotnisko gdzieś dalej, bo przypominam sobie, że startujące oi odlatujące jambojety strasznie hałasują, więc poza miastem i z dala od osiedli. Nieduże takie, ale z możliwością rozbudowy, bo kiedyś może będzie trzeba.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2005) ja :
No i więcej ścieżek rowerowych, bo się rowerzyści pchają pod koła, aż przykro patrzeć i strasznie zawadzają. Więcej nie piszę, bo zaraz mnie ktoś wyśmieje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2005) piter-zks :2362773 
Troche da miasto troche da orlen moze unia tarnów sie grosze dołoży no i unia europejska da !!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2005) kosynier :
A mnie teraz na myśl przyszedł pewien tytuł:..."Mysz, która ryknęła"...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) Adrian Podsiadło :
A mi sie przypomnnial Kiler... "niech pan pomysli takze o emerytach panie Bien" hahahaha...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Ponieważ temat "stadionu 15 lecia PRL-bis" jest na "topie", a znacznie ciekawsza sprawa MPEC już nie, pozwolę sobie wrzucić, dla zainteresowanych, ciekawą informację z dnia dzisiejszego, rzucającą pewne światło na "miejskich biznesmenów" i opłacalność inwestycji dla kupujących "w największej tajemnicy" (jak to ujęto w mediach) akcje tarnowskiego MPECu. Sejm znowelizował wczoraj Prawo energetyczne. Zmieniona regulacja pozytywnie wpłynie na wyniki zakładów ciepłowniczych. - Zwiększa na przykład wartość MPEC Wrocław, który jest przez gminę wystawiony na sprzedaż - twierdzi Marek Rakowicz, prezes wrocławskiej spółki. Taryfy w nowym wydaniu Przyjęta w czwartek nowelizacja Prawa energetycznego zmieni zasady kształtowania taryf firm ciepłowniczych, a także umożliwi im zmianę cen i stawek częściej niż raz na rok. W nowelizacji umożliwia się uwzględnianie w kalkulacji taryfy, m.in. kosztu kapitału własnego spółek ciepłowniczych. Firmy będą mogły uwzględniać w taryfach wartość kapitału zainwestowanego w działalność energetyczną. Zmiana ta od kilku lat była postulowana przez przedsiębiorstwa działające w sektorze. Zyski będą większe http://mojeinwestycje.interia. pl/news?inf=584080

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) Lech W. :
Paweł P. - no brawo, nie ma to jak popierac wlasny artykul... moja rozkminka jak nic!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) ??? :
"moja rozkminka" , a cio to takiego Lechu W. i dlaczego uważasz, że ten ktoś popiera własny artykuł ?. Ja myślę całkiem podobnie, a go nie pisałam. Myslisz, że to coś dziwnego tak myśleć? Dla mnie to się nazywa rozsądek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) skóra :
A dla mnie sprawa stadionu jest bardziej ciekawa panie Popiela.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) stach :
dobrym rozwiazaniem byloby znalezienie jakiegos,najlepiej zagranicznego inwestora, ktory zainwestowalby nie tylko w stadion,ale i w druzyne pilkarska. bo wstyd zeby na takim stadionie grala IV liga :/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2005) Juvenalis :
Lecz cóż robić na ten gmin pstrokaty Odkąd zyskowne kreski z rąk mu wzięto? [...] Dziś, gdy się nudzi i jest głodny przytem, Dwóch tylko rzeczy żąda z groźnym zgrzytem: CHLEBA I IGRZYSK!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2005) fan zks :
W piątkowy wieczór, w czasie największej śnieżycy, przeszła przez całe miasto liczna grupa kibiców Unii Tarnów. Spotkali się na osiedlu Westerplatte i stamtąd przez osiedle Legionów, Klikowską, Krakowską doszli do Rynku, gdzie zakończyli swój „Marsz przeciw Przemocy". Chłopcy przeszli w milczeniu i spokojnie całą trasę, tak - jak to sobie zakładali. Porządku w czasie tego niezwykłego przemarszu pilnowała policja, która podeszła ze zrozumieniem do pomysłu młodych ludzi. Kibice pokazali, że potrafią być zorganizowani, że kiedy są razem i jest ich dużo, niekoniecznie musi oznaczać to problemy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2005) Przerażona :
Plany Pana Prezydenta są piękne jednak złości mnie stado wilków w ludzkiej skórze, które czka tylko na to, by pożreć przeciwnika. Przez właśnie takich ludzkich zwierzaków mamy w naszym mieście to co mamy. Nie przez władze, które chcą coś zrobić, ale przez tych, -co nic nie robią i jeszcze utrudniają. Pomijam sprawy związane z wyglądem stadionu, dobry piłkarz zagra na każdym boisku, wierny kibic przyjdzie na każdy stadion. Jest sprawa poważniejsza. Dla koga grają piłkarze, jeżdżą żużlowcy? Chyba dla kibiców. A co władze sportu, szkoły, rodzice, władze miasta, policja, my- mieszkańcy Tarnowa robimy by ich wspierać? Dla naszego wspólnego dobra. Kibice żużla mają jak u Pana Boga za piecem, policja ich pilnuje- ale też i szanuje. A co się dzieje z prawdziwymi kibicami piłki nożnej. Do niedawna problem ten mnie nie interesował, uważałam, że jest to niezbyt pozytywna grupa młodych, agresywnych ludzi, która głównie chodzi na mecze, by tam zaszaleć. Jednak wydarzenia ostatnich miesięcy zmusiły mnie do uważniejszego spojrzenia na ten problem i powiem szczerze, że jestem przerażona. Znam kilku fanów Unii i wiem, że są to bardzo wartościowi, młodzi ludzie, którzy robią wszystko, by na stadionach panowała wspaniała atmosfera. Jestem przerażona ich niemocą, bezsilnością, i brakiem zrozumienia. Nie rozumiem jak grupa chuliganów, pseudo-kibiców może zniszczyć to – czego Ci młodzi ludzie pragną. I co dziwniejsze -to nie oni są wspierani przez policję i mieszkańców Tarnowa lecz ci chuligani. Pomijam to co się wydarzyło po meczu z Tarnowią, jak policja potraktowała kibiców Unii. O tym nie piszę, gdyż mnie tam nie było, a wyznaję zasadę, czego nie widziałam i dokładnie nie znam- nie osądzam. Chcę wspomnieć to- czego byłam naocznym świadkiem Byłam świadkiem piątkowego przemarszu tych młodych ludzi, którzy jak właściwie rozumiem chcą udowodnić mieszkańcom Tarnowa, że ich intencje są dobre, że są pozytywnymi ludźmi, źle osądzanymi ( tym samym krzywdzonymi), wiernymi kibicami, ( nie sztuka kibicować drużynie pierwszoligowej, lecz sztuka być wiernym kibicem drużyny, której chwilowo się nie wiedzie). Może też chcą zwrócić uwagę na inne sprawy- nie mnie się na ten temat wypowiadać- trzeba ich o to zapytać, ale trzeba chcieć rozmawiać i słuchać, a nie tylko krytykować i potępiać. Ale wracając do tego widziałam. Ci młodzi ludzie zachowywali się bardzo kulturalnie, eskortowani przez policję( tym razem bardzo mądrze) bezpiecznie nikomu nic nie robiąc udali się do domów. Jednak moje przerażenie wzrosło jeszcze bardziej i zrozumiałam jak bardzo mi żal tych młodych ludzi. Najchętniej ( z racji swego wieku i doświadczenia) poradziłabym im, by zapomnieli o kibicowaniu, nigdy nawet nie spoglądali w stronę stadionu. Dla swojego dobra. Dlaczego takie uczucia mnie ogarnęły, między innymi dlatego, gdyż uświadomiłam sobie, że w tym czasie przypadkowa grupa młodych ludzi mogłaby rozpętać w mieście bójkę, a szybka w ocenach społeczność Tarnowa przypisałyby to zdarzenie zapewne tym młodym ludziom. To nic, że ja na własne oczy widziałam rozchodzących się przed MFK w Mościcach uczestników ( nie wiem dokładnie jak określić ich spotkanie), zresztą nie tylko ja to widziałam, cały czas na szczęście( podkreślam to jeszcze raz – we właściwy sposób) eskortowani byli przez policję. Kończę przydługawą, lecz nie wyczerpującą tematu wypowiedź. Zadam tylko jedno( bardzo złożone)- z wielu nurtujących mnie pytań. Co jest ważniejsze- posiadanie pięknych – lecz pustych stadionów? Bo gdy Ci prawdziwi kibice przestaną przychodzić, to i chuligani nie będą mili po co tam zaglądać, nie będą mieli kogo prowokować, bić. Kto problem podejmie, kto się nimi zainteresuje, kto pomoże tym młodym ludziom, kto ich wysłucha, wesprze w działaniu, podpowie im- co robić, kto ich nie zniszczy? Władze Tarnowa? Szkoła? Kościół? Policja? Władze Sportu? Media? … My – mieszkańcy Tarnowa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2005) realista :
Do Przerazonej: Unia nie bedzie grac w 1 lidze, bez przesady. Moze ewentualnie wskoczyc o jedna lige wyzej i na tym koncza sie jej mozliwosci wiec zadna to sztuka byc kibicem Unii. No chyba, ze ktos mnie przekona, ze np. druzyna z Zabna ma szanse zagrac w europejskich pucharach tylko chwilowo jej sie nie wiedzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2005) Jakub Kwaśny FMS :
Panie Wietrzyk ... skoro z taką łatwością znalazł Pan te 10mln w budżecie miasta ... to ja się pytam GDZIE ? Bardzo chetnie bym sie dowiedział, gdzie to w Tarnowie leży te 10 mln. A drugie moje pytanie to w jakim charakterze chce Pan zatrudnić te 600 osób ??? Tak w ogóle zdaje mi się , że Pan Panie Wietrzyk to się minął z powołaniem, co Pana na prawo ciagneło jak Pana drugie imię to "Ekonomia" ??? Ale wracając do tematu... Pomysł wspaniały i mam nadzieję, że działacze klubu i miasto znajdzie zarówno inwestorów jak i pieniądze :) Owszem to bardzo duża inwestycja , kosztowna ... ale przyniesie naprawde wiele korzyści !!! Bo tylko w miastach w których się coś dzieje jest szansa na rozwój!!! I myśle , że już nawet ci "wojujący politykierzy" nie są w stanie przeszkodzić tej idei. Pokrzyczą pokrzyczą i niech im będzie. A swoją drogą to coś Pan Wietrzyk i pan popiela to coś ostatnio ucichneli :( może to i lepiej widzą , że w szklance mineralnej nie da się mącić to szukają innych szklanek typu MPEC :) i dobrze w końcu ktoś kiedyś musi Ciesielczyka zastąpić :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2005) Wizjoner :
Po pomniku na Gorze Sw.Marcina i nowym Camp Nou tym razem w Tarnowie, powinnismy pomyslec o metro. Z Moscic na tarnowskie Osiedle. Korki sie zmniejsza i w ogole bedzie cudownie. Miasta da na to 1%, a reszte trzeba bedzie znalezc. Dobra idea?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2005) M.Wietrzyk :
O ile mnie pamięć nie myli to wskazywaliśmy te 10 mln ( a nawet wyższe sumy) w umieszczonym na tym portalu temacie. Wystarczy wspomnieć choćby o 5 mln zł dotacji do ZKM, 5 mln długu Azotów i przejęcie z tego tytułu stadionu. To tylko początek wyliczanki, a już mamy 10 mln.Szukać dalej? Towarzyszu Kwaśny, pyta mnie towarzysz w jakim charakterze chcę zatrudnić te osoby. Otóż oświadczam towarzyszowi, że zatrudniam już ponad 40 osób i nie mam zamiaru narazie powiększać tej liczby choćby z tej przyczyny, że obciążenia są zbyt duże abym mógł to zrobić. Po drugie, co to ma za znaczenie w jakim charakterze będą zatrudnione te osoby? Mogę odpowiedzieć tylko bardzo ogólnie - w jakimkolwiek. Choć rzeczywiście trudno sobie nawet wyobrażać aby powstało nagle 600 miejsc pracy dla kadry menadżerskiej. Ufam, że towarzysz już coś tam wymyśli - są usługi, handel itp. jednym słowem jest gdzie ich zatrudnić. Rozumiem też gorliowść neofity z jaką towarzysz uderza we wszystko co ma związek z ekonomią(też tak miałem na I roku studiów). To przejdzie towarzyszu - po pierwszych latach studiów. Wraz z "przerobieniem" większej ilości książek odechce się towarzyszowi stawianie siebie w roli eksperta. A na prawo ciągnęło mnie z kilku powodów (jeśli towarzysz taki ciekawy , a raczej wścibski) i możemy o tym kiedyś porozmawiać. Wracając do tematu... Pomysł idiotyczny, oderwany od rzeczywistości i zapewne rzucony ludowi aby zadziałał jak lep na muchy. Nie widzicie państwo, że władze nabierają was jak małe dzieci na świecidełka i obietnice bez pokrycia?Teraz kilka uwag. "Bo tylko w miastach w których się coś dzieje jest szansa na rozwój!!! " Błehehehe - nie ważne co, byle się działo - pogratulować towarzyszu głębokich przemyśleń."I myśle , że już nawet ci "wojujący politykierzy" nie są w stanie przeszkodzić tej idei." Oczywiście towarzyszu, że nie! Ta tzw. idea (?) wykończy się sama. "A swoją drogą to coś Pan Wietrzyk i pan popiela to coś ostatnio ucichneli" Po pierwsze ktoś musi pracować aby koledzy towarzysza mieli za co siedzieć na stołkach i rozdawać "potrzebującym". Po drugie żadne medium nie opublikowało naszej propozycji o wykorzystaniu możliwości przekazania 1% z podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (my wskazaliśmy Caritas Diecezji Tarnowskiej) - więc jednak nie siedzimy cicho. "i dobrze w końcu ktoś kiedyś musi Ciesielczyka zastąpić " Zastąpić, nie zastąpić (chyba że towarzysz myśli o zlikwidowaniu Ciesielczyka albo przynajmniej wysłaniu go wzorem innych doświadczonych i zasłużonych towarzyszy na białe niedźwiedzie ) ale może być towarzysz spokojny - weźmiemy udział w wyborach do Rady Miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2005) info :
Panie Wietrzyk ludzie już wiedzą że Popiela jest w Brukseli! Całe miasto o tym mówi a pan nie wie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2005) M.Wietrzyk :
Jak mawiał hr. Gorczakow " wierzę tylko w informacje publicznie zdementowane" :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2005) Poznan :
hej ludziska moze do nas wrzucicie waszych zuzlowców bedziemy mieli wiecej sportowych atrakcji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2005) Frida :
To raczej wy dajcie nam pilkarzy Lecha. Marnych, bo marnych, ale budujemy Old Traford i potrzebujemy troche pilkarzykow.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2005) górol :
Pyrusy, kupcie sobie sami! 5 mln , plus z 2 mln zawodnicy, plus koszty 1 mln.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2005) syddo :
Dziury w drogach połatać! Ronda wybudować! A europejskie stadiony w mieście co się wyludnia chyba nie za bardzo potrzebne! No chyba, że sie znajdzie jakis darczyńca i da ze 40 melonków to wziąść należy, ltnisko wybudować jak w normalnym świecie mają ponad 100 tysięczne miasta. Albo najlepiej zagrajmy wszyscy w totolotka może akurat wygramy;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2005) ~○○○~ :
p.Bien by najpierw zastanowił się nad innymi rzeczami.To że Unia potrzebuje stadion jest sprawą drugorzędną, albo i piątorzędną.Niech naprawi drogi, zadba o bezpieczeństwo obywateli i niech nie zyje w świecie iluzji.Skoro nie ma pieniędzy na naprawe dróg, to skąd do ch... weźmie na budowę stadionu.Dla mnie to swego rodzaju paradoks. Nie bujaj w obłokach panie Beniu. Zajmij się ważniejszymi sprawami. A na rozbudowę stadionu przyjdzie czas, ale dopiero za jakieś 5 lat, jeśli nie więcej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2005) Aergis :
W.Popiela To jest artykul o stadionie nie o MPECu wiec jak bedzie artykul o MPEC to niech Pan tam to wrzuci

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2005) Jajcasz :
tiaaa... Autostrady do 2007 nie potrafią doprowadzic do miasta (wątpie zeby takowa powstała do 2012), plany zrobienia Rio De Janeiro z Tarnowa odpłynęły spowrotem do hAmeryki wraz z pieniedzmi polonii. O lotnisku nie ma co marzyć - chyba, że takim pamiątkowym w Parku Sanguszków (jak te przystanki tramwajowe, co niewątpliwie pryciągają gro turystów każdego dnia heh). Metro - to najdurniejszy pomysł jaki słyszałem. W Krakowie nie ma "subway'a" bo to za małe miasto na tego typu sprawy a w Tarnowie wam sie marzy? Hehe Chyba jedynie z dwoma stacjami bo inaczej pociąg nie rozpędziłby sie a już musiałby hamować. Cała sprawa tego stadionu wydaje mi sie być zwykłą przynętą pana prezydenta, dzieki której zasiądzie spowrotem w wygodnym fotelu po wyborach do Rady Miasta. Następnie oprzytomnieje nasz prezydent i dojdzie do wniosku, że tak naprawde to na inwestycje nie ma kasy i nigdy takiej pokaźnej sumki od żadnego sponsora nie zbierze - nawet jakby poruszył fasadami Microsoftu . Jeśli nie zostanie powołany na tenże urząd - no cóż, wina wyborców, że stadionu nie bedzie bo "mogli wybrać":-) Pozdrawiam mame, tate, spajs gyrlz i Krzysztofa Jarzyne ze Szczecina - szefa wszystkich szefów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2005) Żuru :
Nowoczesny stadion w Tarnowie, to dobry pomysł. SGP przy sztucznym świetle, czy inna atrakcyjna impreza, to bylo by coś. Ale...szkoda że stadionu jednak nie będzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-01-2005) ,!, :
pesymisci z takimi ludzmi nigdy nic ciekawego nie mozna zrealizowac

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-01-2005) M.Wietrzyk :
Dasz na to kasę?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-01-2005) j.pol :
Ciekawego czy j***go, prostaku?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-01-2005) ,!, :
do j. pol. co to za skrót? - wtmwd---heheh prostaku zas********

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2005) gandolf :
Zastaw się, a postaw się!!! Nawet gdyby włodarze Tarnowa mieli najlepszy stadion w Polsce, to i tak nie ma infrastruktury (dróg, hoteli), więc miałby on znaczenie co najwyżej folklorystyczne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-02-2005) MK :
oj Wietrzyk ... przeminiesz z wiatrem ... prawisz takie kazania , nadajesz , ze Bien mydli ludziom oczy ... kim Ty jestes ? taki z Ciebie wielki uczony ? to dlaczego TY jeszcze nam nie przewodzisz ??? dlaczego TY medrcze czegos dla miasta nie zrobisz ??? wytlumacz jeszcze ogolowi ( skoro zadne media nie opublikowaly) jak sobie wyobrazasz oszczedzenie 10 mln bez zrobienia " krzywdy " komukolwiek ?? ja nie widze takiej mozliwosci co wcale nie znaczy , ze jestem przeciwny oszczedzaniu !!! jak TY wielki prezesie kierujesz wspaniala spolka zatrudniajaca 45 osob ??? jakim cudem ona jeszcze nie splajtowala :P robisz sie na cudotworce ale zauwaz - sam tylko i wylacznie GADASZ a nie ROBISZ :) UPR sobie lapki z Ciesielczykiem podalo i MUSI teraz jechac po calej reszcie :) boze to jest na poziomie przedszkolaka :) uwazasz, ze NIC sie nie musi dziac by inwestorzy zaczeli tu zjezdzac ??? no to wyjasnij mi jakim cudem mamy takie bezrobocie i jakim cudem owi inwestorzy sie tu nie pojawili do chwili obecnej ?? przeciez nic sie tu nie dzialo ... 600 miejsc pracy ... no coz :) to prawie jak 100 mln od Walesy :P a ja na to powiem - zbudujmy sobie metro , zrobmy sobie 10 boisk pilkarskich , wybudujmy 45 basenow , 400 dyskotek :)))) odbiezmy dzieciom cukierki , nie dawajmy ludziom smyczy - wtedy napewno powstanie jakies 10000000000000 miejsc pracy :)))) tak dennego tlumaczenia w zyciu jeszcze nie czytalem hahahahahah :) chyba jednak za malo ksiazek czytales na prawie ... nie mowiac o wspomnianej przez Ciebie ekonomii ... nie wiem jaki ulom Cie uczyl ale musial byc przesiakniety do cna komuna . po prostu nerwy mi puszczaja jak czytam takie wypociny niby uczonej osoby !!!! a zapomniales dodac , ze KUPIEC w tym palce maczal , ze to napewno dotyczy jego byznesu rodzinnego :)))) czy moze powstrzymales sie od tego idiotyzmu bo Ci to uswiadomilem ostatnio ? jak to jest ? i nie zapominaj o Babusce ... przeca " JEGO " hotel na tym wiele zyska :))) no i wszystkich w handel wladuj .... tak to jest najmadrzejsza z Twych mysli .... tylko uwazaj bo byznesmeni z Orlenu NAPEWNO chca nam walek wyciac :] pewnie wybuduja zadaszenie po czym je na plecki i siuuuuuuu juz ich nie ma :)))) upodabnianie sie UPR do publicznego zachowania Pana Mikke postepuje w tempie oszalamiajacym ... dla Twojej informacji od czegos trzeba zaczac. niech to bedzie stadion !! przeciez nie zbuduja tu hoteli bo po co ??? najpierw trzeba stworzyc cos co ludzi przyciagnie!!! powinienes to rozumiec . drogi - to tez jest dobry poczatek . Golca fakt - tu sie z Toba zgadzam - nalezy sie pozbyc bo takiej niegospodarnosci nie mozna tolerowac. zanim sie go zatrudnilo powinno sie odwiedzic jego stronke i zobaczyc do czego sie nadaje ... z drugiej strony - jaka promocje mozna zrobic za 500 tys zl ????????? chyba jakiejs sporej firmy i tylko na rynku lokalnym a nie w SWIECIE !!!!!! przestan prosze Cie ladnie krytykowac kazdej inicjatywy wladz miasta tylko im pomoz. boli Cie pewnie , ze sam na to nie wpadles ... przypatrz sie miastu Krakow - tam sie cos dzieje -> buduje -> inwestuje. u nas ? tylko wietrzyk powiewa i stara sie niektorym czapki z glowy zrzucic .....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-02-2005) M.Wietrzyk :
Panie MK tylko przez grzeczność nie zapytam od kiedy ma pan te obiawy. Może pan zapyta szanownego tatusia skąd się biorą pieniądze bo widzę, że pan nie nabył jeszcze tej wiedzy. A napewno nie biorą się z wysokich podatków i marnotrawienia tychże podatków przez urzędników. Co do 10 mln oszczedności to raczy sobie pan poszukać gdzieś na stronie intarnetu jak to zrobić bo tłumaczyłem już tę rzecz tow. Kwaśnemu."a zapomniales dodac , ze KUPIEC w tym palce maczal , ze to napewno dotyczy jego byznesu rodzinnego :)))) " Szanowny pani i potwierdza się to o czym pisałem - panu naprawdę zależy aby w każdym temacie pojawiło się nazwisko Kupiec. Później pan bedzie płakał jacy to internauci źli bo znów Kupcowi nie dają spokoju.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
hahaha Pan to jest po prostu smieszny :) grzeczny Pan wogole nie jest wiec prosze sie nie krepowac i pytac prosto z mostu o jakie objawy Panu chodzi :) co do tego skad sie biora pieniazki - kazde dziecko wie, ze nie z wysokich podatkow. Co do ich marnotrawienia - jestem prawie na 100% przekonany, ze dopuszczajac Pana do wladzy nic sie w tej kwestii nie poprawi :) pisze to na podstawie panskiego " wyjasnienia " nam skad sie nagle wezmie te 600 !!!! miejsc pracy hehehe :) wyglada na to, ze spadna nam z nieba :))) a co do mieszania we wszystko mojego nazwiska - nie, wcale nie jest to dla mnie powod do placzu gdy go gdzies nie ma. powodem do placzu jest postawa takich cwierc inteligentow jak wlasnie Pan, ktorym sie niewiadomo co wydaje w temacie mojego ojca :) w przeciez nie trzeba zbyt wiele by sie domyslic, ze Kupiec az tak wplywowy nie jest :) przy innym artykule WPROST , JAWNIE w sposob CHAMSKI - PAN zarzucil mojemu ojcu mieszanie sie w sprawy stadionu :) a dokladniej modernizacji obiektow Unii Tarnow ... dla panskiej informacji takie teksty sa wlasnie tworem chorej wyobrazni ludzi pokroju Ciesielczyka i jak widze - panskiej :) naprawde nie ma tu powodu do smiechu ... raczej powinno sie nad Wami poplakac ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Temat zrodził bardzo ciekawą i emocjonującą wymianę zdań jako że jest ciekawy. Pozwolę pokusić się o konkluzje i pominąć zgrabne aluzje co do brzmienia „nazwisk” ponieważ nie interesują nas chyba słowne zaczepki tylko temat. Zdaje się, że każdy z nas, mieszkańców Tarnowa, chciałby aby w mieście żyło się wygodnie, aby ludzie mieli pieniądze i aby mogli je wydawać na to co chcą, w tym na rozrywki. Nie od dziś wiadomo, że UPR uważa za korzystne to, by państwo czy miasto zajmowało się tylko tym, czym obywatele sami zająć się nie mogą. Nazywane jest to często zasadą pomocniczości. Z tego wyciągamy wnioski, że państwo powinno się zajmować dziedzinami związanymi z jego monopolem na przemoc, zaś miasto tylko tym, czym pojedynczy czy zgrupowani obywatele nie będą w stanie tj szeroko pojętą administracją. Uważamy też, że miasto nie powinno, zwłaszcza że robi to nieuczciwie, konkurować z przedsiębiorcami tj nie powinno prowadzić działalności gospodarczej. Taki był zamysł ustawy, ale biurokracja obeszła to wchodząc do spółek z udziałem „miasta” czyli naszych, podatników, pieniędzy, na nasz koszt i ryzyko. I to jest nieuczciwe, ponieważ przedsiębiorca to ryzyko i związany z tym koszt musi ponieść sam lub kupując usługę wzięcia części ryzyka na kogoś innego. Z tej właśnie przyczyny i to w sytuacji budżetu jaką mamy (45 mld dziura budżetowa, 93 mln długu, około 280 mln budżet) uważamy za nieroztropne branie na barki kolejnych obciążeń zamiast długów od ZA. To prawda, że UE stosuje metodę pokusy polegającą na tym, że za swoistą „renacjonalizację” kosztem osób prywatnych (podatników) obiecuje pokryć (też z pieniędzy tych samych podatników) część inwestycji na majątku „miejskim”. Ostrzegaliśmy przed tym pozornym „dobrodziejstwem” już w 2003 roku. I pozostaje pytanie – iść na taki układ, czy nie? Jeśliby to był pomysł rokujący nadzieję zysku, to nikt nie ma wątpliwości, że przedsiębiorcy staliby w kolejce. Nie stoją – ZA pozbyły się stadionu. Układ: pieniądze wszystkich ludzi (podatki) – pieniądze firm jest już DLA FIRM korzystniejszy. Ale czy dla ogółu też? My uważamy, że są cele, choćby kanalizacja, drogi, które służą znakomitej większości osób. Indywidualne rozrywki finansowane przez wszystkich uważamy za sprzeczne z naszym programem – stąd nasze stanowisko. Zresztą i tak władza – mając władze – zrobi co uzna za stosowne. Co do możliwości budżetu i krzywd związanych z racjonalizacją wydatków... Przejrzenie tych zapisów pokazuje jak lekko wydawane są pieniądze wszystkich, dla nielicznych. Krzywda ma miejsce wówczas, gdy ma miejsce niesprawiedliwość. A ta byłaby nieoddaniem każdemu tego, co mu się słusznie należy. Nie uważamy, że wydatki w budżecie należą się niektórym beneficjantom słusznie. A oszczędności o których mowa wiązały się choćby z 5 mln za stadion, i z obsługą coraz większego zadłużenia, które chcemy ukrócić, ku niezadowoleniu banków =) Przejrzenie budżetu jest bardzo ciekawe. Tak jak i przeczytanie książki „Człowiek z kamienia” autorstwa Stefana Oleszczuka. Co do inwestycji i miejsc pracy – faktem jest, że samo miasto ma wpływ na to ograniczony. Ale ma. Czy za 10 000 000 przedsiębiorcy mogą przez rok dać zatrudnienie 600 osobom... Około 1400 zł/miesiąc na osobę jako koszt to chyba nie jest w Tarnowie bardzo mała kwota jeśliby w podatkach tyle oddać osobom przedsiębiorczym/oddać w obieg rynku. Zwłaszcza, że bezrobocie dotyka głównie osób, które nie mają wielkich i unikalnych umiejętności, a przez to i wymagań finansowych. A że są w Tarnowie Osoby, które potrafią zorganizować ludziom pracę i zapewnić przez to byt im i ich rodzinom, to obydwaj Dyskutanci są doskonałym przykładem, że takie „nazwiska” w mieście mamy. Na szczęście. To chyba tyle w tej „ustrojowej” kwestii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
w sumie przepraszam za cwierc inteligenta :) ale ... coz .. " zredukujmy koszta o 10 mln nie robiac nikomu krzywdy !!!! wtedy powstanie 600 miejsc pracy " to jest wlasnie na takim poziomie :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
Panie Popiela - danie 10 baniek przedsiebiorcom by zatrudnili 600 osob jest czyms zupelnie nierozsadnym :) po pierwsze - nikt im tej kasy nie da. po drugie lepiej te 10 baniek przeznaczyc na modernizacje i rozwoj powiedzmy drog w miescie i promocje miasta na calym swiecie. nalezy sie dogadac z wladzami miasta by poobnizaly te podatki, ktore moga obnizyc , by przygotowaly projekty warunkow umow dla duzych inwestorow z propozycja umiejscowienia takich inwestycji itd itp. wszystko to w celu sciagniecia inwestorow nie dla marnych 10 baniek ( Frac chce za takie pieniadze : zburzyc , zrobic parking i hipermarket - mrzonki ) tylko dla prawdziwych inwestycji !!!! kogo Pan chce tym uszczesliwiwc ? wiekszosc z tych bezrobotnych woli nic nie robic i dostawac zasilek :) bardziej sie to oplaca niz charowka 8h dziennie i 200 zl wiecej ... przedstawcie konkretny biznes plan zagospodarowania tych pieniedzy a nie gadajcie od rzeczy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) Weredyk_FT :
Wszystko pieknie ladnie. Ale zastanawia mnie pare kwestii. Jak miasto ma zamiar przekazac te 10 milionow zł firmom? Jakie beda kryteria? Za ladny usmiech a moze za jakis okolicznosciowy prezent dla decydentow? Rysuje sie tu duze pole do naduzyc. Po drugie znajac zycie i kreatywnosci naszej biznes klasy skonczy sie to tak, ze bedzie sie zatrudnialo slupy, da im sie po 200 zł, a reszta pojdzie do kieszeni przedsiebiorcy. A po roku po skonczeniu sie srodkow na dofinansowania wszyscy pojda na bruk i wrocimy do poczatku - to jest prowizorka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
prowizorka na poziomie mega Prezesa Wietrzyka :) i jak widze takze Pana Popieli ... a ogol w to slepo wierzy :) dla osoby prywatnej 10 baniek to wielka kasa - fakt. W skali miasta - to nie sa zadne pieniadze niestety ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Dzień dobry. Nie wiem czy nasza wymiana zdań zainteresuje innych, ale spróbujmy. Kwota 10 mln i 600 osób jest umowna. Chodzi nam o zasadę - władza nie zabiera podatków ile się da. Przykłady Pan pewno zna, obraca się Pan w atmosferze przedsiębiorczości, podam jeden. Firma kupuje budynek od innej firmy. Poprzednia firma płaciła podatek Y. Nowemu właścicielowi władze Tarnowa dają pismo z podatkiem 4xY. To tyle co do działań obecnych władz. Dodam, że to jak na Tarnów olbrzymia firma, oddająca siłą rzeczy część podatku z wynagrodzeń itd miastu właśnie. Czy "nikt im tej kasy nie da" ?... widzi Pan, w tzw" strefę ekonomiczną" pakuje się pieniadze i zwalnia na np 10 lat z podatku od nieruchomości co ma zachęcić potencjalnych inwestorów a "miasto" ma mieć z tego... zatrudnienie jakichś osób i wiarę, że gdy "bonus" minie, to firma pozostanie. W mieście poza "strefą" nie można tego zrobić, nie można obnizyć podatków? Co zrobi przedsiębiorca mając dodatkowo np 20 000 zł.? Zgadzam się że warto mieć tereny pod inwestycje itd, ale czy warto żyć mrzonkami że DUŻE INWESTYCJE przybiegną bo mamy teren? Ile gmin w Polsce "ma teren"? Proszę porozmawiać z kimś z "plastikowej doliny". Ja rozmawiałem jakieś 4 tyg temu. Ciekawa rzecz taka rozmowa, o propozycjach umiejscowienia itd. Realia. Dajmy szansę i warunki ludziom, którzy już tu zainwestowali a nie szukajmy wielkim kosztem "księżniczki" na świecie. Przecież teraz w Tarnowie nie ma wielkiego inwestora z zewnątrz, a tyle ludzi ma pracę... Kapitał (osób z miasta czy nie z miasta- obojętne) stworzy miejsca pracy. Jeśli nie zewnetrzny to wewnętrzny. Wsparcie przedsiębiorczości... Ostatnio w UM pani mówiła, że na wpis do ewidencji za 100 zł trzeba czekać 2 tygodnie. I nie żartowała, że nie dają "od ręki". Co do bezrobotnych; różni są ludzie. Jednych, o ktorych Pan mówi, nie uszczęśliwi 900 zł netto, drugi będzie miał na chleb z masłem dla dzieci i każdego rana będzie dziękował Panu Bogu, że ma takie szczęscie. Co więcej pieniadze wyda w Tarnowie i będą krążyły dając pracę innym. Wg nas najlepsze biznes plany dotyczące pieniędzy podatników robią sami podatnicy. I dlatego chcemy im zabierać jak najmniej. Biurokracja jest zawsze taka sama i musi mieć ograniczenia. Jeśliby nie miała, to przecież warto by było zabrać ludziom 95% a może i 100% pieniędzy i wydać zgodnie z biznes planem ich zagospodarowania. Ale czy o to nam chodzi? Mam wrażenie że się zgadzamy właściwie we wszystkim i pozostaje wierzyć, że takie myślenie zdominuje RM i włodarzy urzędu miasta. Dla dobra nas wszystkich w Tarnowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Panie Weredytu_FT chyba nas Pan na serio nie podejrzewał o "rozdawnictwo". Przecież to byłoby bez sensu, o czym Pan napisał. Mówimy o obniżeniu podatków na ktore miasto ma wpływ. Nie wiem czy to jest w bibliotece, ale polecam "Człowiek z kamienia" (autor:Stefan Oleszczuk), pisała o tym "Rzeczpospolita". A teraz muszę iść do urzędu po papiery. Od początku grudnia może już zdążyli przygotować. Już 1,5 miesiąca po terminie są. =)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
Panie Popiela. Oczywiscie musze sie z Panem zgodzic - nikt sensowniej nie bedzie obracal pieniedzmi od ich " prawowitych " wlasciceli czyli przedsiebiorcow. Obnizenie czy wrecz likwidacja tych podatkow o ktorych Pan pisze bylaby napewno bodzcem do rozwoju tego co mamy. Niestety uwazam, ze taki bodziec bylby dosc slaby. 10 mln zl o ktorych Pan pisze po podzieleniu na wszystkich przedsiebiorcow nie da zbyt wielkich efektow a juz napewno nie stworzy powiedzmy duzego zakladu pracy ( obojetne jakiej branzy ) , ktory to zaklad bylby w stanie dac prace takiej liczbie osob ( 600 ) . Rozumiem, ze chodzilo Panu o zwiekszanie zatrudnienia w ramach tych firm, ktore juz istnieja. Niestety wydaje mi sie, ze nie jest to mozliwe na taka skale. Kapital krazacy po Tarnowie jest za slaby a na dodatek niektore z obecnych decyzji wladz miasta staraja sie go zmniejszyc jak tylko to mozliwe - dotyczy to wszelkich nowych hipermarketow. Pewnie, ze niepowstawanie owych lezy w interesie mojego Ojca - to chyba logiczne. Prosze zauwazyc ( to nie do Pana ) , ze dotyczy to nie tylko jego ale i kilku setek innych kupcow oraz wlasnie ich kapitalu. Moim zdaniem sytuacja moze sie zmienic GLOWNIE dzieki inwestycjom z zewnatrz - w uslugi oraz produkcje. Zeby je sciagnac nie mozna ich szukac na naszym podworku poniewaz nasze podworko nie ma na to kasy a te 10 mln nie zmieni tej sytuacji ! To musza byc kwoty znacznie wyzsze niestety - kazdy srednio znajacy sie na rzeczy biznesmen to rozumie. Wlasnie z tego powodu bardzo wazna jest promocja naszego regionu na CALYM swiecie. Pan Golec powinien sie skoncentrowac na obserwowaniu poczynan duzych swiatowych koncernow i zaczac dzialac gdy zauwazy, ze owe koncerny planuja jakies inwestycje. Nastepnie powinien we wspolpracy z wladzami miasta stanac na glowie by zachecic taki koncern do zainwestowania u nas a nie np. na Slowacji ( z ktora notorycznie przegrywamy rywalizacje o chyba kazda wieksza inwestycje !!!! Slowacje stac na wydanie takiej firmie terenu za 1 korone chociaz jest znacznie biedniejszym krajem od Polski i nikt nie ma pretensji, ze wladze robia walki. Samo zmniejszenie podatku od nieruchomosci jest niewystarczajace niestety ). Fakt, nie wszyscy bezrobotni postepuja w sposob leniwy - ale ja nigdy nie tweirdzilem, ze wszyscy !! Prosze sie nad tym zastanowic - moze nikt z decydentow nie wpadl na ten banalny pomysl - oddac ziemie w zamian za miejsca pracy. Ta ziemia obecnie nikomu nic nie daje a przeciez moze dawac i to wiele. Przez dlugie lata. Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
gdzies widzialem ( nie pamietam czyja ) wypowiedz, ze nasi bezrobotni sa slabo wykwalifikowani ( wiekszosc ), przez co ciezko sciagnac firmy potrzebujace wysoko wykwalifikowanych pracownikow. Zgadza sie. Ale nie mozna zapominac, ze wsrod Tarnowian istnieje naprawde spora grupa osob wykwalifikowanych, ktore wybieraja prace np w Krakowie. Wsrod nich za to jest spora grupa osob, ktore codziennie dojezdzaja do pracy ok 100km. Wydaje mi sie, ze bez zbednego zastanawiania sie wrocili by do Tarnowa gdyby mieli mozliwosc zdobycia takiej pracy nawet przy nizszych zarobkach. Nie mozna zapomniec, ze czas to pieniadz a traca go codziennie ok 3h plus pieniadze na dojazd ( niewielu dostaje na to pieniadze od pracodawcy ). Tak pewnie w wiekszosci sie zgadzamy ale niestety jesli wasze plany sa tak zaawansowane jak ten wyzej przedstawiony to i tak widze ciemnosc ... powinniscie miec w 100% zapiete, konkretne plany co i jak zrobic by bylo lepiej. Kompletne pod wzgledem prawnym ( macie Wietrzyka :P ) jak i gospodarczym, marketingowym itd . Sadze, ze oprocz pieknych slow powinno sie w swoim programie zawrzec konkrety. Cos w stylu umowy z tarnowska spolecznoscia :) Z przysiega ustapienia z urzedu w sytuacji gdy nie wykona sie umowy. Czy Panskie ugrupowanie jest gotowe na prawdziwie powazne potraktowanie mieszkancow Tarnowa i sworzenie takiej umowy ? Sadze, ze mogloby to Wam dac znaczna liczbe miejsc w RM, ktorych nie stracicie rozsadnie i konsekwentnie realizujac taka wlasnie umowe. Wie, ze potrzebne sa " niewygodne " zmiany. Pan tez to wie. Ale ktos musi to zrobic, lepiej predzej niz pozniej. Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Panie MK (przepraszam, nie wiem jak ma Pan na imię). Cieszę się, że jesteśmy zgodni w wielu kwestiach. 10 mln to nie wiele, ale „miasto” w Polsce może w ogóle niewiele. Napisał Pan, że nie wydaje się Panu możliwe zatrudnienie 600 osób w mieście gdyby pojawił się kapitał 10 mln. Być może nie będzie to 600, może będzie „tylko” 300. 300 rodzin znajdzie źródło dochodu. Warto? Ale odejdźmy od liczb, bo o zasady idzie. Rzeczywiście Słowacja kilka inwestycji „złapała”, ale czy oddanie gruntu za 1 SK miało tu znaczenie najistotniejsze? Jak Pan wie, ziemię uzbrojoną ma teraz niemal każda gmina, choć rozumiem, że ma Pan na myśli pazerność biurokracji – to prawda, kolega mający firmę w innym województwie odczuł to na własnej skórze. Śmiem więc wątpić, choć jakiś plus to jest. 19% podatek liniowy i to powszechny. Autostrady, tańsi pracownicy. Atmosfera. (czytałem wywiad z ichnim MinFin`em). To samo mówił i pisał Mart Laar, który zniósł w Estonii cła, wprowadził 0 (zerowy) podatek od reinwestowanych zysków itd ( M. Laar zaproszony na Ronald Reagan Legacy for Europe, na którym miałem okazję być za przyczyną „Ronda Reagana” w Tarnowie – zaprosili mnie z Waszyngtonu; Tarnów to JEDYNE MIASTO W EUROPIE mające obiekt poświęcony prezydentowi Reaganowi (o czym nikt z „miasta” nie zechciał chyba ogólnopolskim mediom przypomnieć w dniu Jego śmierci, ale RMF przyjechało bym coś powiedział. To i jeszcze jedna o wiele bardziej znana ogólnopolska ‘właściwość’ Tarnowa są ciągle do „propagandowego” wykorzystania) http://www.liberator.org.pl/in dex.php?see=art&art_id=376 Ale póki co mamy w Polsce rządy jakie chciał 4 lata temu Naród więc trzeba czekać aż Mu się odmieni i to znacznie. Co do konkurencji – nikt z przedsiębiorców w istocie jej nie chce, choć dzięki niej musi się rozwijać. Ale dla klientów jest zbawienna, a to oni rządzą na rynku i oni są podmiotem gospodarki. Tak więc każdy kapitał który tu zainwestuje to wzrost płac i wzrost zatrudnienia, nawet jeśli „państwo” skutecznie to utrudnia. Co do promocji „na całym świecie” – trzeba spojrzeć na miejsce Tarnowa na mapie Polski, także gospodarczej. Ale można się starać. Wg nas, jeśli już, to najlepiej za pomocą firmy zewnętrznej, której będzie się płaciło za wyniki a nie za to że jest. Co do obecnych poczynań to możemy umówić się na prywatną rozmowę, nie będę tego pisał publicznie, choć to dość zabawne w sumie, gdyby nie dotyczyło naszych pieniędzy. A co do tego kapitału jeszcze, to warto porozmawiać z małymi przedsiębiorcami, ot takimi mającymi zieleniak itd. Oni – to fakt, podatku od nieruchomości dużego nie mają, ale czują gdy w Tarnowie ubywa pieniędzy, bo ich klienci od razu kupują mniej. Gdy 500 klientów takiego kiosku musiało oddać TP S.A. więcej za abonament to nie miało w skali miesiąca około 10000 zł. I znam człowieka który zatrudniał 2 osoby. Zwolnił najpierw jedną, później druga i stanął sam, aż w końcu zamknął ten interes. Stąd nie pogardzałbym tak niewielką w skali budżetu kwotą, która dla – jak Pan zauważył - płytkiego rynku w Tarnowie nie jest taka bardzo mała. Jest zresztą mało bolesna metoda zatrzymania w Tarnowie i okolicy kilku milionów, albo przynajmniej kilkuset tysięcy złotych z okazji możliwości zabrania rządowi 1% naszych podatków- nawet o tym napisaliśmy do mediów, ale jakoś nie zechciały tego tematu pokazać w ten sposób, by ludzie widzieli, że od ich działań też coś zależy. I tak złotówka po złotówce tracimy kapitał. I trzeba tę tendencję odwrócić i to chcemy zrobić. I wierzę, że to się uda. By tak było potrzebna będzie i Pańska pomoc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) MK :
Marcin Kupiec , nie ma sprawy nic sie nie stalo . Oczywiscie warunki na Slowacji byly troche lepsze - tansza sila robocza, ale niewiele. Prosze nie zapominac, ze obecnie w Polsce takze mamy mozliwosc rozliczen za pomoca podatku liniowego takze 19%. Transport tez da sobie rade. A ziemia drozsza o wiele mln euro :) To naprawde jest tak malo znaczace ? Wg mnie mialo to spore znaczenie - taka firma sie liczy z kazdym groszem i w momencie gdy chociazby ziemia jest wielokrotnie drozsza niz u konkurencji to oni wybiora konkurencje . Z gory zakladajac, ze to nie ma znaczenia spisuje sie na straty powodzenie takiej promocji . Zgadzam sie, ze owa promocja musi byc prowadzona przez firme zewnetrzna bo smycze nic tu nie pomoga a przeciez jeszcze prawie 2 lata Sz. P. Golec ma na realizacje swych ambitnych planow. Zgadzam sie, ze te 10 mln zostajace w kieszeni przedsiebiorcow przeloza sie na zwiekszenie ich ilosci w ogolnym obiegu ale obawiam sie, ze w zdecydowanie mniejszej skali niz Pan twierdzi. Przedsiebiorcy obecnie postepuja znacznie ostrozniej niz 10 lat temu i z pewnoscia nie stworza az tylu miejsc pracy . Ludzie doskonale to wiedza, ze moga dokonac wyboru wladz. Ludzie doskonale wiedza jak do tej pory te wladze traktowaly swoich wyborcow. Nie ma tu sadze zadnych wyjatkow. Sadze takze, ze jesli wladze bylyby zdolne do powaznego traktowania swoich urzedow oraz do realizacji swym prog wyborczych w sposob kompetentny przy zachowaniu za to pelnej odpowiedzialnosci mogloby to zmienic podejscie sporej grupy spolecznej do kwestii wyborow i dzialan w kierunku zatrzymania tego 1%. Ale tak sie nie dzieje i pewnie nigdy dziac nie bedzie. Czy moze jest Pan innego zdania ? Wiem, ze ciezko jest Panu odpowiedziec za cale UPR , wiem ze jest to bardzo ciezkie do wypowiedzenia przez polityka : zawiode to znikam. plan rozliczany co rok. Jest to mozliwe ? Tylko nie tak jak tow. Bien ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) W.Popiela www.upr.pl :
W skali dużej inwestycji to rzeczywiście miało znaczenie, te miliony za ziemię. Ale w Tarnowie nie mieliśmy takich "problemów" nawet. Choć jeśli ma być to łąka miejska to niech ją lepiej oddadzą za 1 zł. Tylko wówczas: każdemu kto się zgłosi. A że chętnych może być wielu, a działek ilość ograniczona - proponujemy ustną licytację. Może być w tej formie, że druga w kolejności oferta wygrywa, co ma zapewniać wyższą cenę, jak dowodzi praktyka. Zresztą jaka jest sytuacja widać ładnie na stronach Heritage Foundation. Gdy rok temu robiliśmy w Krakowie Etyczne Fundamenty Gospodarki to rozmawiałem z Ana I. Eiras, która tworzyła Indeks Wolności Gospodarczej. Metodologia wywołała pewne spory, ale co nieco tam widać. Proszę spojrzeć na Polskę i na inne kraje z naszej części UE.Zrobimy na tem temat spotkanie. http://www.heritage.org/resear ch/features/index/countries.cf m Jak Pan zauważył ludzie doskonale wiedzą jak ich traktuje władza i sami ją usuną (vide AWS, UW, a teraz moze SLD UP), więc i UPR by usunęli czy by chciała czy nie. Jeśli się ma większość w radzie, to nawet wypada co roku lub częściej sprawdzać co z planu zostało wykonane, choć jeśli w pierwszym roku nie zostanie, to później coraz ciężej z uwagi na tyranię status quo. Z ludźmi z UPR jest ta łatwość, że nie potrzebują urzędów do życia i władza nie jest ich miejscem zarobkowania. Jest tylko dobrny problem - ludzie doskonale pamiętają jak władze ich traktowały, tylko że pamiętają do równie doskonale co krótko. Po czym wybierają ponownie PZPR, albo inne mutacje szeroko rozumianej "S". Chyba że teczki wstrząsną sceną na dobre, albo nowe pokolenie wkroczy i będzie mniej podobne do obecnego pokolenia polityków poprlowskich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) Weredyk_FT :
Pieknie, ladnie, ale frazesami i populizmami tez naladowany byl program wyborczy towarzysza Kierownika UM mgr inz Mieczyslawa Bienia. Pelno w nim bylo mrzonek o inwestycjach, o poprawie infrastruktury i zwalczaniu bezrobocia - co wyszlo? Widzimy aktualnie, a raczej nie widzimy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Co do obietnic Pana Prezydenta to wyborcze pominę, ale pamiętam jak w listopadzie na sesji RM przepraszał Pana Profesora Sypka, że pobazgrany graffiti kiosk z ul.Kopernika zniknie zaraz po sesji, choc mial zniknąc po sesji pazdziernikowej. Dzis tam jechałem - stoi. =)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2005) Weredyk_FT :
Z tym kioskiem to sa istne cyrki tak swoja droga, odkad pamiecia siegam co sesje pojawial sie ten temat, i pojawia nadal... O ile mnie pamiec nie myli to jednak jest teren prywatny i dlatego...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2005) Mk :
Panie Popiela. Rozdawanie ziemi musi nastepowac na z gory okreslonych warunkach :) i nie dla wszystkich tylko dla tych co posiadaja plan zagospodarowania takiego terenu oraz pieniadze na jego zagospodarowanie ... co do przed wyborczych frazesow ... kazdy z Panow stara sie wygladac na powaznego polityka ale jak ognia omija temat : co zrobie gdy sie okaze, ze sie nie nadaje, ze oklamalem ludzi :) czy bedzie tak jak z Panem Bieniem ?? bardzo mnie to interesuje by ktorys z Panow przekonal mnie do glosowania na WAS. Wasz plan mi calkiem odpowiada - potrzebuje jedynie jakiejkolwiek gwarancji, ze mnie w konia nie zrobicie :) pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2005) M.Wietrzyk :
Tak tylko jak to zagwarantować?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2005) Weredyk_FT :
Jako ze sepuku nie wchodzi w gre, pozostaje dobrowolna abdykacja...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2005) MK :
Dokladnie :) dobrowolna abdykacja . Tylko nie na zasadzie, ze przed wyborami - abdykujemy gdy nic nie zrobimy - tylko zachowac sie jak na powaznych ludzi przystalo ... co mowia to robia . Mozna bez wiekszych problemow robic relacje ze swojej pracy na www, jakies glosowanko a po zobaczeniu wynikow zastanowic sie nad tym dlaczego sa takie a nie inne :) i wyciagnac z tego jakies sensowne wnioski chocby mialy mocno zabolec ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-02-2005) W. Popiela www.upr.pl :
Gdybyśmy nie robili tego co mówimy to głosilibyśmy program jaki głosimy, czy program: "damy wam co chcecie rodacy! Każdemu będzie dobrze, i każdemu damy i wszystko będzie za darmo, bo nie może być tak, by ludzie musieli płacić! Nikt nie będzie musiał płacić jak nie ma. Wybierzcie a zobaczycie."? To przecież dawało by nam do tej pory nieco większe szanse... Czy się nadajemy to okaże się w wyborach (czy się podobamy) i po kadencji (co zrobiliśmy). 4 lata to niedługo, ale wystarczająco długo by wprowadzić bon, wyciągnąć gminę z działalności gospodarczej, zoptymalizować Urząd Miasta, uszczelnić budżet itp. Jeśli większość (mamy demokracje) będzie zawiedziona, że nie uwolnilismy szkół od miejskiej biurokracji, że gmina nadal konkuruje nieuczciwie z przedsiębiorcami, że w urzędzie trudno coś sprawnie załatwić - to ludzie nas zwolnią. Tak to się odbywa. Nie obiecujemy, że będziemy "dokarmiac" dzieci w szkołach, co zdaje się było "lajtmotiwem" ostatniej kampanii prezydenckiej w mieście. =) Jak mawiał JKM: my reakcjoniści mamy czarne podniebienia ale tylko jeden język. A w ogole to byście się Panowie do nas zapisali i zrobilibysmy to wspólnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) 1 mln :
kolejny MILION z głowy. http://tarnow.naszemiasto.pl/w ydarzenia/449129.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) MK :
Panie Popiela - chetnie, ale bez Ciesielczyka. Mam zbyt duzo szacunku dla swojej osoby by wspolpracowac z takimi ludzmi a z tego co slyszalem razem ( UPR ) z Uczciwoscia beda startowac do RM. W dzisiejszych czasach chyba nikt takiego utopijnego programu nie ma jak Pan przedstawil. Prawie wszyscy maja za to taki, jak Pan twierdzi, ze UPR ma. Jakos nie widze by inni latwo rezygnowali z urzedu w sytuacji, gdy spolecznosc jest niezadowolona wiec prosze mi wyjasnic dlaczego Wy bylibyscie inni? 4 lata to bardzo duzo czasu. Czy zdaje Pan sobie sprawe, ze nalezy wykonac duzo brudnej, malopopularnej roboty? Podobno mamy za duzo szkol - zajmiecie sie tym? Sama redukcja miejsc pracy w UM nie pomoze. Szanowny Pan Korwin-Mikke rozne rzeczy mowil. Chcac wygrac jakiekolwiek wybory radzilbym nie mieszac jego hasel do tego. W przeciwnym wpadku UPR osiagnie zapewne to samo co zwykle.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) MK :
W Uczciwosci oczywiscie sa takze ludzie, ktorzy zasluguja na znaczny szacunek, nie mozna wszystkich "pakowac" do jednego worka. Moje wypowiedzi dotycza tylko ludzi pokroju Ciesielczyka, ktory moim zdaniem nie nalezy do osob, ktore mozna traktowac powaznie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) M.Wietrzyk :
Faktycznie od niedawna jestem prezesem, ale do tej pory byłem w zarządzie OT UPR i póki co nie słyszałem o propozycji startu UPR i Uczciwości razem w wyborach do RM. Owszem, są ugrupowania które chcą z nami startować ale nie Uczciwość. Panie MK nie wiem jak ze sobą pogodzić "Jakos nie widze by inni latwo rezygnowali z urzedu w sytuacji, gdy spolecznosc jest niezadowolona " z tym "Czy zdaje Pan sobie sprawe, ze nalezy wykonac duzo brudnej, malopopularnej roboty?" Przecież wiadomo, że jak się kogoś odrywa od publicznego "wspomagania" to nie jest on zadowolony - nawet jezeli później wyjdzie mu to na zdrowie.Co do szkół:Proponowaliśmy bon oświatowy (żadna nowość takowe już istnieją) tylko to co zrobionon z tym pomysłem w magistracie woła o pomstę do nieba. Dzięki bonowi oświatowemu problem szkół stopniowo rozwiąże się sam. Słabe szkoły bedą musialy ustąpić pola lepszym - i o to chodzi. To rodzice posyłajac dzieci do wybranej szkoły i przekazując tam bony zadecydują, kóre i ile szkół jest potrzebnych w mieście. Kto wie może dzięki temu pojawią się nowe, lepsze szkoły.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) MK :
Ma Pan racje, nie da sie pogodzic popularnosci z wykonywaniem niepopularnej roboty. Dlatego pytam: czy UPR chce robic to, co popularne czy zrobic cos pozytecznego? Bo to w wiekszosci wypadkow zdecydowanie nie jest tym samym. Przyznaje, nie slyszalem o pomysle bonow oswiatowych. Wydaje mi sie jednak, ze jest to sposob na przeniesienie problemu slabszych szkol na nastepna kadencje - czyli pewnie na barki waszych nastepcow. Nie sadze by UPR w ciagu 4 lat uzyskalo odpowiedz na pytanie : ktore szkoly sa najlepsze? To za malo czasu. Takie problemy trzeba rozwiazywac szybko i zdecydowanie, niestety nie liczac sie z wlasna popularnoscia. Inaczej przez cale 4 lata budzet miasta bedzie obciazony przez te niepotrzebne jednostki. Nie wydaje mi sie by UPR zdecydowalo sie na podstawie bonow powiedzmy po roku ich "skladania" . Cieszy mnie w tej sytuacji fakt, ze mialem zle informacje na temat "koalicji" UPR-Uczciwosc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) Weredyk_FT :
Co do tej koalicji, poczekajmy do wyborow, podczas ukladania sie do wyborow wszystko jest mozliwe.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2005) M.Wietrzyk :
Panie MK ale to nie my będziemy decydowali o zamykaniu szkół. Taką decyzję powinien podjąć dyrektor szkoły a władza ma tylko to "przyklepać". Temu ma służyć bon oświatowy aby rodzice posłyłając dziecko do szkoły jednocześnie utrzymywali szkołę dzięki bonowi oświatowemu. Słabe szkoły same się wykruszą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-02-2005) MK :
Panie Wietrzyk. Szkoly sa finansowane z pieniedzy miasta, tak? Chyba instytucja finansujaca decyduje na co dac kase a na co nie? Zycze Panu szczescia w realizacji tego planu. Bedzie bardzo potrzebne poniewaz nie ma takich dyrektorow, ktorzy sami sobie prace odbiora. Widze, ze naiwnosc nie zna granic.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-02-2005) Weredyk_FT :
Nie tak do konca z miasta. Miasto otrzymuje od panstwa subwencje w wysokosci okolo 75 czy 80 %, gmina miasta Tarnowa sie tylko doklada i sa to pieniadze rzedu 15-20 milionow zł rocznie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947