Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Szansa dla rolników   -   20/1/2005
Produkcja ekologicznych warzyw i owoców może być szansą dla rolników z regionu tarnowskiego - przekonywali wczoraj podczas konferencji prasowej przedstawiciele Izby Rolniczej i grup producenckich. W Tarnowie zdrową żywność można kupić na przykład w delikatesach domu handlowego "Zenit".

Ogloszenie

Zdaniem prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej, Pawła Augustyna, dzięki produkcji ekologicznych warzyw i owoców rolnicy w regionie mogą się rozwijać. - Już teraz wiele gospodarstw agroturystycznych na własne potrzeby produkuje ekologiczną żywność. Zaopatrują się w nią często na cały rok odwiedzający je turyści. Część produkcji rolnicy mogliby także sprzedawać bezpośrednio do sklepów, omijając pośredników i bez konieczności magazynowania, co gwarantowałoby, że ta żywność będzie świeża - mówi prezes.

Rolnicy produkujący żywność ekologiczną mogą starać się o dopłaty unijne, w tym celu muszą uzyskać jednak certyfikat HACCP. By im w tym pomóc organizowane będą szkolenia, najbliższe odbędzie się w sobotę dla gmin Powiśla Dąbrowskiego: Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów. Działacze Izby Rolniczej chcą również zachęcać rolników do organizowania się w grupy producenckie.

- Tworząc grupę rolnicy mają większą siłę przebicia na rynku, wspólnie mogą zawierać umowy ze sklepami - podkreśla Paweł Augustyn. - Obecnie w Małopolsce działa 12 takich grup producenckich, a 8 jest w trakcie tworzenia. Chcemy, by powstało ich jak najwięcej.

Zdaniem Zdzisława Szyby, rolnika działającego w ramach grupy producenckiej w województwie świętokrzyskim, która już sprzedaje swoje produkty w regionie tarnowskim, wspólnie dbanie o swoje interesy może się opłacać. - To duża szansa dla producentów, pojedynczy rolnik ma trudności ze sprzedażą swoich produktów, grupie jest łatwiej - podkreśla. Ważne jest, by znaleźli się chętni do kupowania produktów ekologicznych. Jak podkreśla dr Jacek Roik - Zdrowe odżywianie to podstawa długiego życia, od tego co jemy zależy nasze zdrowie. W Tarnowie ekologiczną żywność można kupić w delikatesach domu handlowego "Zenit". Chcąc zachęcić mieszkańców miasta do zdrowego odżywiania w poniedziałek - w godz. 10.00-12.00 - "Zenit" organizuje akcję rozdawania ekologicznych warzyw i owoców, przygotowano także wiejski chleb, masło, miód. (baja)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947