To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uchwalą budżet ?    -   25/1/2005
W Sali Lustrzanej zbiera się dziś Rada Miasta. Najważniejszym punktem obrad jest głosowanie nad projektem tegorocznego budżetu Tarnowa. Prezydent Mieczysław Bień określa go mianem "budżetu rozwoju". - Dziś mamy 12% bezrobocia, ale za rok (dzięki inwestycjom) będzie to 2 procent mniej. Tak naprawdę zadłużenie miasta, w stosunku do lat ubiegłych wcale nie rośnie, a inwestować musimy … - deklaruje włodarz miasta. Zupełnie inaczej oceniają projekt budżetu radni opzycyjni, ale wczoraj popołudniu jedynie radni "Uczciwości" byli pewni, że dziś zagłosują na "nie".

Ogloszenie

Jacek Łabno - przewodniczący klubu Prawy Tarnów i Zbigniew Martyka z LPR informowali nas, że ich kluby dopiero wieczorem podejmą decyzję o tym, jak zachowają się podczas dzisiejszego głosowania. Ich krytyczne wypowiedzi na temat wielu zapisów projektu budżetu nie pozostawiały jednak zbyt wielkiej nadziei Prezydentowi. Jeszcze później o poparciu, bądź nie, budżetu mają zdecydować radni SLD-UP. Przewodniczący Klubu Krzysztof Bazuła powiedział nam wczoraj, że decyzja ta zapadnie na godzinę przed sesją.
Przypomnijmy, aby uchwała budżetowa została uchwalona Prezydent musi znaleźć 13 radnych, którzy zdecydują się poprzeć zaproponowany przez niego projekt. Jak świadczą ostatnie głosowania w wielu istotnych kwestiach taka większość w Radzie jest możliwa.

W głosowanym dziś projekcje dochody budżetu miasta w roku 2005 ustalono w kwocie 281.879.241 zł, natomiast plan wydatków budżetu na kwotę 316.723.240 zł. Przy ustalaniu prognozy dochodów nie założono wzrostu obciążeń podatkowych. - Od początku kadencji nie podwyższamy podatków, uważając to za ważny bodziec dla stymulacji lokalnej przedsiębiorczości - podkreślał tydzień temu podczas prezentacji budżetu w magistracie prezydent M.Bień.
Planowane przychody budżetu przewiduje się na kwotę 65.701.889 zł, w tym z planowanych do zaciągnięcia kredytów 41.701.889 zł oraz z pozostałych przychodów, pochodzących z prywatyzacji w kwocie 24.000.000 zł. Rozchody budżetu wyniosą 30.857.890 zł, w tym spłata kredytów na kwotę 29.604.053 zł oraz spłata pożyczek na kwotę 1.253.837 zł.
Deficyt budżetowy na 2005 r. wyniesie 34.843.999 zł i zostanie pokryty przychodami z prywatyzacji (MPEC) i kredytami.

Kredyty zaciągane w tym roku służyć mają współfinansowaniu projektów inwestycyjnych, w których udział Miasta jest wymagany, bo inaczej nie byłoby możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych, głównie unijnych. Ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport ma zostać sfinansowane 60 % kosztów modernizacji skrzyżowania ul. Lwowskiej z Okrężną. Powstanie tam od dawna zapowiadane rondo. Wiadomo także już na pewno, że wiosną br. rozpoczną się dwie dawno oczekiwane inwestycje drogowe - remonty Al.Piaskowej i ulicy Krzyskiej. - Na inwestycje te czekają od 20 lat mieszkańcy tamtych okolic i codziennie zmuszani do poruszania sie tymi drogami kierowcy - dodaje Prezydent. Większość środków (75%) na te cele Miasto pozyska z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Prezydent liczy też, że środki ZPORR-u Miastu uda się - w drugiej połowie roku - zaangażować także do rozpoczęcia od dawna oczekiwanego remontu i przebudowy Pałacu Młodzieży. Podobnie w przypadku Systemu Wspomagania Zarządzania Miastem, na którego kolejny etap Miasto również stara się o fundusze w ZPORR-ze .
Oprócz zadań realizowanych bezpośrednio przez gminę, w obecnym budżecie zaplanowano również środki na udział w projektach prowadzonych przez inne jednostki, których to projekty również uzyskały dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Do wydatków tych należy np. podwyższenie kapitału w Tarnowskich Wodociągach Sp. z o.o. (na kwotę 1.245.389 zł - konieczne ze względu na realizację przez ten podmiot projektu dofinansowanego z funduszu ISPA) oraz współfinansowanie rozbudowy przychodni przy ul. Mostowej – 400.000 zł. W tym roku na terenie miasta i okolic rusza największy od lat projekt inwestycyjny w regionie - modernizacja linii wodociągowych i kanalizacyjnych z funduszu ISPA. Pieniądze Miasta zostaną też zaangażowane w te projekty. Wśród innych planów inwestycyjnych jest m.in. 4 miliony złotych na adaptację budynku szkoły przy ul. Romanowicza dla szkoły muzycznej, ponad pół miliona złotych na oświetlenie przejętego w grudniu przez Miasto stadionu żużlowego w Mościcach, 400 tysięcy na przygotowanie i budowę placu zabaw i boiska na Osiedlu Koszyckim a także 320 tys. zł na remont Czarnej Drogi.

Sporo emocji wzbudziła ostatnio kwestia prywatyzacji MPEC i zaplanowane w budżecie 21 milionów złotych na zakup akcji tego przedsiebiorstwa od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki zakupowi tych akcji i późniejszej ich sprzedaży Miasto ma jednak zarobić około 3 miliony złotych. Zasadność takiego zabiegu tłumaczyli w publikowanych już przez nas na portalu rozmowach , zarówno Prezydent Bień, jak i wiceprezydent Andrzej Sasak. Kwestia nadal niepokoi jednak radnych opozycyjnych, którzy nie ukrywali wczoraj, że będzie to jeden z powodów ewentualnego podniesienia ręki przeciw całemu budżetowi.

Wśród wydatków bieżących wciąż "numerem jeden" jest oświata, która stanowi niemal połowę wydatków budżetowych. Pocieszające jest to, że w tym roku subwencja oświatowa z budżetu państwa jest o około 10 procent większa w porównaniu z ubiegłoroczną. Na drugim miejscu w tabeli wydatków znajduje sie pomoc społeczna (blisko 41 mln zł). Administracja publiczna pochłonie blisko 20 milionów złotych. Z innych wybranych dziedzin - na kulturę przewidziano w tym roku ponad 5 mln zł, na ochronę zdrowia blisko 4 miliony a na sport ponad 1,5 mln zł.

Posłuchaj:
- wypowiedzi Prezydenta M.Bienia na temat budżetu 2005 (cz. 1) (((mp3)))
- wypowiedzi Prezydenta M.Bienia na temat budżetu 2005 (cz. 2) (((mp3)))
- wypowiedzi wiceprezydenta A.Sasaka na temat prywatyzacji MPEC (((mp3)))
- wypowiedzi radnych na temat projektu budżetu (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, May 27, 2022 15:04:57
IP     : 34.204.174.110
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html