To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Tratwa" zwodowana   -   29/1/2005
Z pierwszym, "ciepłym" jeszcze, bo wprost z drukarni, numerem nowego tarnowskiego czasopisma społeczno-kulturalnego "TRATWA" przybyli w piątek wieczorem do naszej redakcji - Ryszard Zaprzałka (na zdjęciu) i Izabela Bieniek. "Tratwa" wydawana jest przez Stowarzyszenie Akademickie pod tą samą nazwą i ma być - zgodnie z zamiarem pomysłodawców - kontynuacją periodyku, którego cztery numery ukazały się w grudniu podczas festiwalu "Vitae Valor".

Ogloszenie

Celem pisma jest "szeroka integracja tarnowskiego środowiska studenckiego oraz młodej inteligencji techniczno-humanistycznej" - jak to napisał w redakcyjnym wstępniaku redaktor naczelny gazety Ryszard Zaprzałka. "Tratwa" ma być odpowiedzią na potrzebę stworzenia platformy skupiającej już ponad 10 tysięcy tarnowskich studentów, ze wszystkich tarnowskich szkół wyższych. W dniu dzisiejszym środowiska te są nieco skłócone i mimo kilku prób wciąż nie mogą doczekać się żadnej inicjatywy, która umożliwiłaby im "działanie ponad podziałami". Nie znaczy to, że formuła pisma zawężona zostanie wyłącznie do środowisk studenckich. Już dziś na instytucjonalnej "Tratwie" dowodzonej przez ks. Artura Ważnego - duszpasterza akademickiego i prezesinę Stowarzyszenia - Zuzannę Szafrańską nie brak zarówno licealistów jak i osób, które wiek studencki mają już dawno za sobą. Wszystkich "tratwowiczów" łączy jednak wspólna wrażliwość na "sprawy ducha i umysłu". Liczne już środowiska studenckie w Tarnowie mogą i powinny być swoistym katalizatorem tej wrażliwości przekładajacej sie także na aktywność w życiu społecznym i kulturalnym regionu.
Podczas wczorajszej wieczornej rozmowy na Rynku redaktor Zaprzałka deklarował, że gazeta stronić będzie od polityki. Chociaż oczywiście wszystko, co znajdzie się na "Tratwie" będzie zabieraniem głosu w sprawach publicznych, będzie zatem swoistym uprawianiem polityki. Teksty tu prezentowane przepojone mają być klasyczną definicją patriotyzmu, ujętego w triadę wartości: Bóg - Honor - Ojczyzna. Nie znaczy to, że będzie to pismo przesycone patosem. Ambitna redakcja nowego czaspisma obiecuje, że w gazecie znajdą się odniesienia do najbardziej aktualnych tematów kulturalnych, którymi żyje region. Na światło dzienne wyciągane będą też postaci i wydarzenia zapomniane, ciche lub pozbawione odpowiedniej promocji, a zasługujące ze wszech miar na uwagę mieszkańców Tarnowa i okolic. Do współpracy redakcja zaprasza wszystkie wrażliwe pióra w regionie, głównie młodych ludzi.

Ambitne zamiary redakcji potwierdza zawartość promocyjnego numeru "Tratwy". Sprawia on dobre wrażenie. Numer został przygotowany z dużą pieczołowitością. Atrakcyjną szatę graficzną 28 stronicowa gazeta zawdzięcza red. graficznemu Tomaszowi Habiniakowi. Jak przystało na pismo akademickie znajdziemy tu teksty rozpoczynające cykl prezentacji tarnowskich uczelni. Na początek wybrano dwie największe - PWSZ i MWSE.
Przewodnim tematem są grudniowe Europejskie Spotkania Młodych w Lizbonie. Relacja z tego wydarzenia pióra Eweliny Srebro, fotoreportaż i SMS-owy diariusz ks. Artura Ważnego zajęły całą środkową część numeru, częściowo kolorową. Poza tym w pierwszej "Tratwie" znajdujemy np. reminiscencję z grudniowego festiwalu VITAE VALOR - rozmowę Joanny Hyjek z red. Jerzy Płażewskim o współczesnym filmowym dokumencie. Są też m.in. relacje z noworocznych już wydarzeń - ze spotkania z mistrzem Andrzejem Serwerynem w Tarnowskim Teatrze (Izabela Bieniek i Ryszard Zaprzałka) oraz z II Koncertu Charytatywnego CenterMedu (Laura Solakiewicz).
Największe wrażenie robi "Filmowy Salon Tratwy". W tym numerze Jerzy Świtek, Ryszard Smożewski, Antoni Sypek, Małgorzata Szwarga i Ryszard Zaprzałka rozmawiają o głośnym niemieckim filmie "Upadek", opowiadającym o ostatnich dniach życia Adolfa Hitlera. Po lekturze ciekawej rozmowy żałować należy jedynie, że nie odbyła się ona w ostatnich godzinach. Ciekawa byłaby przede wszystkim kontynuacja wątku o niemieckich (i nie tylko) rozliczeniach z historią II wojny światowej, w świetle niedawnych kłopotów z tekstem rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie 60. rocznicy wyzwolenia Oświęcimia.
W "Tratwie" (a w zasadzie "na Tratwie") nie brak znakomitych felietonów. Jest np. felieton Ryszarda Smożewskiego, obiecał tu pisać o. Jan Góra. Sam redaktor naczelny kontynuuje w nowej "tratwowej" formule, rubrykę Pegaza, znaną m.in. z "Echa Tarnowa". Na marginesie - owo skrzydlate stworzenie ujarzmiane konsekwentnie przez R.Zaprzałkę będzie mieć już niebawem również swoją internetową kontynuację. Sami jesteśmy ciekawi przygód Pegaza w wirtualnej rzeczywistości. Być może nowe dla Pegaza doświadczenie pływania (na tratwie) ma mu ułatwić naukę surfingu (po sieci).

Następny numer "Tratwy" (czyli Tarnowskiego Raptularza Aktualności Tudzież Wiadomosci Ambitnych) ukaże się w lutym, docelowo - jeszcze przed wakacjami - będziemy tygodnikiem - deklarowali wczoraj w redakcji inTARnet.pl Iza Bieniek i Ryszard Zaprzałka.
Trzymamy za słowo i życzymy ... wytrwałości, bo entuzjazmem nowa tarnowska redakcja dzieli się na lewo i prawo.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 08:40:37
IP          : 3.143.4.181
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html