To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowskie Dni Edukacji   -   11/2/2005
Referaty, dyskusje, przedstawienia teatralne – taki jest program Tarnowskich Dni Edukacji, realizowanych w dniach 17 – 18 lutego w ramach projektu „Partnerstwo dla Edukacji Miasta Tarnowa: Budowa Lokalnej Strategii Rozwoju Edukacji na Drodze Społecznych Konsultacji”. Będzie można spotkać się o dr Maciejem Ziębą, Krzysztofem Głombem, zadać kilka pytań pani Irenie Dzierzgowskiej, współautorce projektu reformy edukacji, czy obejrzeć monodram „Belfer” w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

Ogloszenie

Tarnowskie Dni Edukacji są „elementem programu budowania partnerstw międzysektorowych na rzecz zrównoważonego rozwoju”, który to program sprzyjać ma poprawie warunków życia mieszkańców oraz „zdynamizować jego rozwój”. „Partnerstwo w Tarnowie ma na celu zbudowanie lokalnej strategii edukacji na drodze społecznych konsultacji.” Tarnów jest jednym z pięciu miast wytypowanych do udziału w procesie „budowania partnerstw”. Koordynatorem przedsięwzięcia jest tu Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (czyli UNDP, o którym już pisaliśmy w tekście „Dużo słów, mało konkretów”). Tym razem, w nadesłanych materiałach dziwnie nie ma ani słowa o udziale finansowym PKN Orlen w całym projekcie.

Program „Tarnowskich Dni Edukacji” obejmuje szereg wystąpień i dyskusji; niektóre z nich mogą okazać się naprawdę interesujące. „Dni” rozpoczną się w czwartek o godzinie 16-tej, w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego (Duża Scena). W ciągu dwóch godzin głos zabiorą kolejno: prezydent Mieczysław Bień (powitanie gości), Jarosław Chołodecki (UNDP – koordynator projektu Rozwoju Partnerstw Międzysektorowych w Polsce) – wystąpienie „Budowanie Tarnowskiej Strategii Rozwoju Edukacji”, Jacek Jakubowski (Grupa Trop, koordynator projektu Partnerstwo dla Edukacji Miasta Tarnowa) – „Tarnowskie Dni Edukacji”, Irena Dzierzgowska (współautor projektu reformy edukacji) – „Edukacja ku przyszłości”, dr Janusz Marszalec (prezes spółki JMC) – „Edukacja a rozwój środowiska lokalnego – z doświadczeń fińskich”, Krzysztof Głomb (prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie) – „Poprzez wiedzę do rozwoju – technologie informacji i komunikacji motorem rozwoju lokalnego”, dr Józef Winiarski – „Znaczenie wychowania w edukacji”, ojciec dr Maciej Zięba – „Edukacja a wartości”, Paweł Nasiłowski (prezes Stowarzyszenia im. J. Kofoeda) „Edukacja przez całe życie – z doświadczeń duńskich”.
Po przerwie, w godzinach od 18.15 do 19.30 trwać będą „spotkania w grupach sektorowych poświęcone dzieleniu się doświadczeniami w programach rozwoju edukacji” – czyli dyskusje z udziałem gości i moderatorów. Dyskusje obejmą następujące zagadnienia: „Zarządzanie oświatą” (I LO), „Wychowanie i wyrównywanie szans” (foyer teatru), „Trudny wiek i Trzeci wiek” (sala prób teatru), „Przedsiębiorczość” (kawiarnia teatru), „Edukacja przez kulturę” (Mała Scena), „Forum wymiany wiedzy” (Zespół Szkół Budowlanych). Program zakończy przedstawienie „Belfer” – monodram Jeana Pierze Dopagne w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, w reżyserii Michała Kwiecińskiego (Duża Scena, godzina 20.00).

Piątek, 18 lutego rozpocznie się „spotkaniami w grupach międzysektorowych poświęconymi wypracowaniu celów strategicznych oraz planowaniu projektów rozwojowych w obszarze edukacji”. Poprowadzą je moderatorzy Grupy Trop oraz liderzy grup projektowych. Tematy dyskusji, odbywających się w godzinach 9.00 – 11.45 są następujące: „Wiedza i kompetencje źródłem przedsiębiorczości” (Tarnowskie Regionalne Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki, Rynek 5), „Biznes przyszłości – organizacja ucząca się” (I LO), „Forum wymiany wiedzy (media, szkoły, urzędy, biznes, kościół)” (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Krakowska 4), „Nowoczesna placówka edukacyjna w środowisku” (III LO), „Wychowanie – formacja – profilaktyka” (TCK), „Uczestnictwo w kulturze i sztuce jako element edukacji” (Muzeum Okręgowe), „Edukacja poprzez sport (kultura fizyczna i zdrowie)” (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, ul. Brodzińskiego 9), „Zarządzanie placówką edukacyjną” (Zespół Szkół Budowlanych).
Po „przerwie na kawę” we foyer teatru, o godzinie 12.30 na Dużej Scenie rozpocznie się kolejny cykl wystąpień. I tak kolejno: wykład „Powiązanie biznesu i edukacji na przykładzie Stanów Zjednoczonych Ameryki” wygłosi dr Kazimierz Śliwa, „Odpowiedzialność społeczna w biznesie” – Paweł Sobków (firma „Roleski”), „Dialog Młodzi – Dorośli” – Adam Fret (Powszechna Akademia Młodzieży); z kolei prezentacji „Fizyka na scenie” dokonają uczniowie I LO. Ostatnimi elementami programu będą: prezentacja wyników prac w grupach międzysektorowych i podsumowanie I Tarnowskich Dni Edukacji, dokonane przez przedstawicieli Urzędu Miasta oraz UNDP. Całość zakończy o godzinie 15-tej spektakl „Szafa” (Duża Scena).

-To jest cały czas efekt programu UNDP – mówi o Tarnowskich Dniach Edukacji prezydent Mieczysław Bień. –Do tej pory odbywały się „ciche” spotkania robocze w grupach. Naszym celem jest stworzenie, w drodze społecznych konsultacji, strategii edukacji, edukacji szeroko rozumianej, nie ograniczonej do samej tylko oświaty. Chcemy też pokazać, że rozwój edukacji nie oznacza jedynie cięć i redukcji. To jest bardzo ambitny program, także w skali kraju. „Dni Edukacji” są tu takim przystankiem w naszej pracy.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 07:25:25
IP          : 3.137.192.3
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html