To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Trwają I Tarnowskie Dni Edukacji   -   18/2/2005
Pierwszy dzień Tarnowskich Dni Edukacji za nami. Zainaugurowany wczoraj w Tarnowskim Teatrze dwudniowy zestaw wykładów, warsztatów, paneli dyskusyjnych i wydarzeń artystycznych jest elementem projektu międzysektorowego Partnerstwa dla Edukacji, do którego Tarnów przystąpił w listopadzie. -Celem projektu jest budowa lokalnej strategii edukacji miasta, która poprzez wzmocnienie potencjału lokalnej społeczności oraz rozwój przedsiębiorczości, w tym szczególnie młodzieżowej, przyczyni się do zdecydowanej i długofalowej poprawy warunków życia mieszkańców oraz dynamicznego rozwoju miasta - możemy przeczytać w materiałach przygotowanych przez organizatorów.

Ogloszenie
>

Do udziału w Dniach Edukacji zaproszeni zostali wybitni specjaliści z zakresu edukacji. Prezentują oni ciekawe rozwiązania i inicjatywy rozwijane nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Z największą uwagą uczestników forum spotkało się wczoraj wystąpienie dr Janusza Marszalca, prezesa spółki JMC, który prezentował przypadek fińskiego miasta Oulu, porównywalnego wielkością z Tarnowem. Od 20 lat miasto to rozwija się niezwykle bujnie a katalizatorem tego rozwoju jest funkcjonujący w tym mieście kompleks edukacyjno-naukowo-badawczy. Park technologiczny Technopolis powstał w Oulu na bazie i wokół tamtejszego Uniwersytetu w latach 90. ubiegłego wieku, a dziś prestiżowy "Financial Times" określa już Oulu mianem "Krzemowej Doliny północy". Wzorcowy dla stosunków edukacja-nauka-biznes-samorząd przykład Oulu najmocniej pobudził wyobraźnię uczestników wczorajszego seminarium. Zaprezentowali się także inni prelegenci. Adam Fret z Powszechnej Akademii Młodzieży wystąpił z wykładem „Dialog Młodzi-Dorośli”, dr Józef Winiarski mówił o znaczeniu wychowania w edukacji a o ojciec dr Maciej Zięba o znaczeniu wartości w edukacji. Pierwszy dzień Tarnowskich Dni Edukacji miał charakter seminaryjny (po wykładach rozpoczęły się prace w tematycznych grupach seminaryjnych), a jego hasłem przewodnim było „INSPIRACJA”. Dzisiejszy dzień, prowadzony w formie warsztatowej, poświęcony będzie „SIECIOWANIU” czyli stanowić będzie forum wymiany wiedzy i doświadczeń stanowiącym podstawę do wspólnego budowania strategii rozwoju edukacji oraz tworzenia przyszłych programów rozwoju edukacji w ramach tej strategii.
Wczorajszy dzień forum zakończył znakomity spektakl "Belfer" - monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, który - mimo lekkiej formy - był pewnego rodzaju "wstrząsem" szczególnie dla obecnych na widowni pedagogów. Dzisiejszy dzień forum równiez zakończy spektakl w Teatrze, również monodram. Bedzie to "Szafa" w wykonaniu Moniki Kufel.

Z materiałów organizatorów :

Idea Partnerstwa dla Edukacji

W listopadzie 2004 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Tarnowa, UNDP (United Nations Development Program) oraz PKN ORLEN rozpoczęły się prace zmierzające do realizacji międzysektorowego Partnerstwa dla Edukacji Miasta Tarnowa. Celem projektu jest budowa lokalnej strategii edukacji miasta, która poprzez wzmocnienie potencjału lokalnej społeczności oraz rozwój przedsiębiorczości, w tym szczególnie młodzieżowej, przyczyni się do zdecydowanej i długofalowej poprawy warunków życia mieszkańców oraz dynamicznego rozwoju miasta. W prace projektowe aktywnie włączyli się lokalni przedstawiciele administracji publicznej, biznesu i organizacji społecznych. Do uczestnictwa w projekcie zaproszeni zostali również eksperci spoza Tarnowa a partnerem moderującym tworzenie partnerstwa i koordynującym przebieg całego projektu jest GRUPA TROP.

Realizację projektu zapoczątkowało pięć moderowanych spotkań konsultacyjnych z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych, mediów, środowiska nauczycieli, liderów biznesu oraz młodzieży.
Spotkania odbyły się w listopadzie i grudniu 2004 i poświęcone zostały ocenie aktualnej sytuacji w edukacji, wymianie doświadczeń, wyłonieniu słabych i mocnych stron edukacji w Tarnowie oraz wyłonieniu głównych problemów, na które odpowiedzią stałaby się strategia rozwoju edukacji. W efekcie spotkań zebrane zostały również informacje o zrealizowanych dotychczas lokalnych inicjatywach. Uczestnicy spotkań dokonali również oceny potencjału zaangażowania różnorodnych środowisk lokalnych w rozwój edukacji w Tarnowie.
Do obszarów, na których koncentrować powinny się przyszłe działania projektowe, uczestnicy spotkań zaliczyli m.in.:
stworzenie międzysektorowej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń służącej rozwojowi lokalnemu poprzez zaangażowanie reprezentantów różnych środowisk,
przekazanie im inicjatywy i odpowiedzialności za rozwój lokalny stworzenie sprzyjającej, wynikającej z ducha współpracy atmosfery i energii do rozwoju lokalnego,
zaszczepienie idei „społeczeństwa uczącego się” jako szansy na rzeczy­wisty rozwój społeczności lokalnej,
wsparcie rozwoju gospodarczego poprzez rozwijanie świadomości,
odpowiedzialności i zaangażowania społecznego wyzwolenie kreatywności, innowa­cyj­ności i przedsiębiorczości służących rozwojowi lokalnemu w ramach różnorodnych działań edukacyjnych,
zapoczątkowanie dialogu międzypoko­leniowego i partnerstwa „młodzi–dorośli”.
Informacje, pomysły i uwagi uzyskane w wyniku prac grup konsultacyjnych stały się punktem wyjścia do stworzenia koncepcji grup roboczych, których zadaniem jest praca nad wypracowaniem celów strategicznych dla rozwoju edukacji oraz planowaniem konkretnych projektów rozwojowych w obszarze edukacji.

W ramach konsultacji odbyło się spotkanie z udziałem prezesów i właścicieli największych tarnowskich przedsiębiorstw. Podkreślając wagę edukacji dla rozwoju przedsiębiorstw liderzy tarnowskiego biznesu wykazali duże zainteresowanie planowanymi działaniami projektowymi oraz zadeklarowali chęć zaangażowania się w te działania.
W wyniku dotychczasowych działań projektowych wyłonione zostały następujące grupy robocze:
Wiedza i kompetencje źródłem przedsiębiorczości
Biznes przyszłości – organizacja ucząca się
Forum wymiany wiedzy (media, szkoły, urzędy, biznes, kościół)
Nowoczesna placówka edukacyjna w środowisku
Wychowanie – formacja – profilaktyka
Uczestnictwo w kulturze i sztuce jako element edukacji
Edukacja przez sport (kultura fizyczna i zdrowie)
Zarządzanie placówką edukacyjną
Jest to pierwsza „przymiarka” – tematy będą przeformułowywane, powstawać będą nowe grupy.
Już w trakcie pierwszych spotkań niektórzy z uczestników zgłosili chęć aktywnego zaangażowania się w realizację projektu, nie tylko poprzez czynny udział w pracach grup roboczych, ale również poprzez zapoczątkowanie różnych innych inicjatyw wspierających rozwój projektu. Obecnie budowany jest Zespół Liderów Projektu – osób zaangażowanych w jego realizację. Lista uczestników Zespołu jest otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć tworzenie strategii rozwoju edukacji miasta Tarnowa, uczestniczyć w pracach grup roboczych lub zaproponować zainicjowanie dodatkowych aktywności projektowych. Serdecznie zapraszamy!

Integralne i zarazem przełomowe dla realizacji Projektu przedsięwzięcie stanowić będą dniach I Tarnowskie Dni Edukacji (17-18 lutego 2004). Staną się one okazją do podzielenia się swoją wiedzą, szansą na poszerzenie horyzontów, nawiązanie kontaktów, zapoczątkowanie zaangażowania w tworzenie lokalnej strategii rozwoju edukacji m.in. poprzez włączenie się do prac grup roboczych lub zainicjowanie nowych grup tematycznych.

Partnerstwa międzysektorowe w Polsce

Projekt „Partnerstwo dla Edukacji Miasta Tarnowa: budowa lokalnej strategii edukacji na drodze społecznych konsultacji” jest realizowany w ramach programu budowania partnerstw międzysektorowych na rzecz zrównoważonego rozwoju miast w Polsce.

Partnerstwa międzysektorowe pomiędzy biznesem, organizacjami pozarządowymi oraz samorządem terytorialnym to nowe formy organizacji współpracy przy różnych celach. W Tarnowie tym celem jest edukacja. W innych miastach są to najczęściej zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem: od przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, poprzez promocję zdrowia, do budowania społeczeństwa informacyjnego. Oparte o zasadę wykorzystania rożnych kompetencji partnerów, maja na celu optymalizację wykorzystania środków. W konsekwencji dają możliwość większych oszczędności, poznania partnerów z innych sektorów z którymi na co dzień jest mało kontaktu, podsuwają nowe pomysły na rozwiązywanie lokalnych problemów poprzez szeroki dialog i konsultacje społeczne. Partnerzy uczą się wspólnego języka, lepiej rozumieją siebie nawzajem oraz swoje oczekiwania i możliwości.

Partnerstwa międzysektorowe znajdują coraz większe uznanie wśród firm, gdzie służą jako instrumenty do poszukiwania i wdrażania rozwiązań promujących zrównoważony rozwój w modelu biznesowym, czyli taki który łączy sukces gospodarczy z odpowiedzialnością za budowanie korzystnych warunków dla rozwoju społecznego i ochrony środowiska.

Do programu rozwoju partnerstw międzysektorowych w Polsce włączyły się dotychczas: Płock, Ostrów Wielkopolski, Wałbrzych oraz Olsztyn. Miasta te tworzą Ligę Miast - nieformalną grupę miast, które łączy dążenie do zdynamizowania rozwoju swoich regionów oraz do poprawy warunków życia ich mieszkańców. Chcą to osiągnąć przy zachowaniu dbałości o realizację zasad zrównoważonego rozwoju oraz poprzez włączenie do procesu zarządzania miastem przedstawicieli trzech sektorów – lokalnej administracji, środowiska biznesu oraz organizacji społecznych.

Na użytek programu została utworzona strona internetowa www.undp.org.pl/liga, która ma służyć kompleksowej informacji nt. działań realizowanych w poszczególnych miastach. Tutaj znajdą Państwo także wszelkie informacje oraz dokumenty dotyczące realizacji programu w Państwa mieście. Strona stanowi źródło wiedzy tak dla obserwatorów z zewnątrz, jak i dla instytucji biorących bezpośredni udział w programie.

Organizatorzy zapraszają także do dyskusji na FORUM Ligi Miast. Jest to miejsce gdzie można wymieniać doświadczenia oraz opinie z innymi uczestnikami programu, zadawać pytania, wyjaśniać swoje wątpliwości, a także wyrażać swoją opinię nt. szans i zagrożeń występujących w Państwa mieście, a także skuteczności funkcjonowania partnerstw międzysektorowych.

Do tematu I Tarnowskich Dni Edukacji i ewentualnych ich owoców wracać będziemy na portalu w ciągu najbliższych dni.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 10:49:14
IP          : 3.145.186.6
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html