To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wszyscy moi krewni…    -   02/3/2005
Miała być wspaniała polska premiera (27 luty), tymczasem głosy na ten temat są podzielone i złaknionej wrażeń publiczności, niezależnie od tego, jakich to wrażeń publiczność by się spodziewała, nie pozostaje nic innego, jak po prostu wybrać się do Tarnowskiego Teatru na „Wszystkich moich krewnych.” I obejrzeć „krewnych” tych samodzielnie, nie zdając się na cudze opinie. Szczególnie zaś opinie tych, którzy o spektaklu tym już coś słyszeli, a jeszcze go nie widzieli.

Ogloszenie

Do tej grupy zalicza się także moja osoba, więc gdybym chciał dawać wiarę rozmaitym plotkom, rychło musiałbym dojść do wniosku, że niespodziewana drzemka, która uniemożliwiła mi pobyt na premierze, była całkiem usprawiedliwiona i jedyne co różniło mnie od niektórych ponoć widzów to fakt, iż oni zdrzemnęli się w teatralnym fotelu, a ja w domowych pieleszach. Mógłbym atoli dać wiarę innym, tym, którzy twierdzą, iż wszelkie oznaki niezadowolenia szanownych teatromanów wynikają z ich przyrodzonego czepialstwa, malkontenctwa, osobistych niespełnień i kompleksów oraz ogólnego zadzierania nosa, które to cechy sprawiły, iż owe „wyrocznie gustów” nie zdołały dostrzec dobrej zabawy i cudownych kreacji aktorskich. Ale nie będę dawał się ponieść uprzedzeniom, wynikłym np. z informacyi, która osobę autora sztuki rekomenduje jako „autora najpopularniejszego obecnie na Słowacji reality show”, o cudownie brzmiącej nazwie „Dziewica za milion” - bo przecie żadna praca nie hańbi. Poza tym, najlepszą nawet teatralną materię można zniszczyć. Czy zachodzi relacja odwrotna – tego nie wiem, do jakiegoś stopnia pewnie tak, ale to już zależy od klasy aktora i reżysera, by z niczego zrobić „coś”.

Starczy już tego „żeglowania”. W każdym razie, w ten sposób, nie skrzywdziwszy nikogo a ubliżywszy wszystkim, bez oglądania premiery już napisałem 1529 znaków wyrabiając tym samym swoją wierszówkę.
Ale do rzeczy: o samym spektaklu już pisałem w zapowiedziach i solidnie się przy tym narobiłem, bo dysponując większą niż w gazecie ilością wolnego miejsca, więcej informacji zamieścić mogłem, stosując jakże mozolną i popularną w mediach technikę „kopiuj wklej”. Tych technik, a raczej zasad, jest właściwie więcej, a podstawowa brzmi: kiedy coś z kogoś zrzynasz, a nie jest to opracowana przez jakiegoś pijarowca informacja prasowa, to przynajmniej powołaj się na źródło, albo nie powtarzaj błędów, albo przynajmniej podmiot z orzeczeniem zamień, albo też zwyczajnie zadzwoń i spytaj się kolegi po piórze, czy możesz użyć jego materiału, który otrzymałeś np. w zgoła innym, np. informacyjnym celu. Ale znów odbiegam od tematu.

Właściwie to chciałem napisać o tym, co dowiedziałem się na przedpremierowej konferencji prasowej, pole do teatralnych badań samej sztuki pozostawiwszy sąsiadowi, niestrudzonemu Pegazowi, który przez lata całe przywykł do infiltracji rozmaitych środowisk, już to w roli konia trojańskiego, już to niewinnego „konika na biegunach”, który niby tak „tam i z powrotem” w miejscu się kolebie, ale przecie skrzydła czasami przywdziewa. I coś mi tak podpowiada, że tym razem wcale nie z muśnięciem lekkich skrzydeł nad teatrem przeleci, ale spadnie nań z siłą rozjuszonego nosorożca, któremu miast dania smakowitego, mamałygę jakowąś zabełtaną podano.

Ale do rzeczy…
Przede wszystkim warto słów parę wspomnieć o osobie autora i samym spektaklu. Farsa „Wszyscy moi krewni” (tytuł oryginalny: „Pohreb”) Ivana Holuba powstała w latach 80-tych i z dużym powodzeniem była grana w wielu teatrach; obecnie przeżywa swój renesans wracając do łask. – Można powiedzieć, że to typowa „komedia czeska” – mówi reżyser, Henryk Rozen. – Zawiera wiele celnych obserwacji, goryczy, komentarza, prowokuje do zastanowienia się nad tym, co nas otacza. Rzecz dotyczy rodzenia się nowej mentalności doby kapitalizmu – jak w nowych sytuacjach zachowują się ludzie, którzy czegoś się dorobili i ci, którzy starają się dorobić? Oczywiście, choć Słowacy są naszymi sąsiadami, to jednak bardzo trudne jest pokazywanie obyczajowości słowackiej, ale uniwersalizm tego tekstu jest oczywisty. Szkoda tylko, że najchętniej sięgamy po dzieła „z zachodu”…
„Wszyscy moi krewni” to polska prapremiera. Obok Mariusza Szaforza, Jana Mancewicza, Bogusławy Podstolskiej-Kras, Marka Walczaka, Jerzego Ogrodnickiego, Anny Lenczewskiej, Roberta Żurka i grającej gościnnie Marii Zawady-Bilik, zobaczymy także Pawła Sanakiewicza, znanego również z telewizyjnych ról m.in. w „Złotopolskich”, „Klanie”, „Na Wspólnej” czy ze „Spotkań z balladą”. Zaczynał w Teatrze Bagatela w Krakowie, potem był Teatr Słowackiego i – owocująca szeregiem nagród – współpraca z lublińskim „Teatrem Osterwy” („Złota Maska” w roku 2002).

Zatem – pozostaje wybrać się do „Solskiego” i obejrzeć najnowszą premierę. Z tym ostatnim inTARnauta może mieć pewien kłopot, albowiem w dniu 1 marca na internetowej stronie teatru wciąż wisiał lutowy program… Podobno jednak spektakl obejrzeć można 2 i 3 marca o 17-tej i 5 marca o 18-tej. Ceny biletów: 20-zł normalny, 17-zł ulgowy; 12-zł specjalny – wyłącznie dla młodzieży szkolnej i studenckiej na spektakle popołudniowe i wieczorne; 10-zł dla posiadaczy Karty Teatralnej.
Informacja, rezerwacja biletów – Biuro promocji i organizacji widowni Teatru, tel.6221477, 6221251(52).

Zatem, w ten oto sposób trzysta procent normy wyrobiwszy, zachęcam do odwiedzenia „strefy dźwięku” – w niej fragment spektaklu i wypowiedź reżysera, Henryka Rozena, zarejestrowana podczas styczniowej konferencji prasowej (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 04:53:03
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html