Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Eko – autobus na Rynku    -   05/3/2005
Na tarnowski Rynek dotarł wczoraj „energetyczny autobus” z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. W środku znajduje się szereg modeli, dzięki którym dowiemy się jak zaoszczędzić na zużywanej energii – czy to w gospodarstwie domowym, czy w przedsiębiorstwie. Autobus można zwiedzać jeszcze w sobotę do późnych godzin popołudniowych.

Ogloszenie

Koszty utrzymania „gospodarstwa domowego” rosną w Polsce z roku na rok, przy wciąż tych samych portfelach; tym istotniejsze jest zatem poszukiwanie rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić czy to na zużywanej wodzie, czy energii elektrycznej. Średni dom jednorodzinny w Polsce oznacza roczny wydatek energii na poziomie 200 kWh/m kw. prądu oraz 400 GJ energii cieplnej. W ten sposób, w ciągu 12 miesięcy wydajemy do 9 tysięcy złotych. Tymczasem przy samej zmianie przyzwyczajeń zaoszczędzić można od 5 – 15 % wydatków, zaś przy korzystaniu z energooszczędnych urządzeń i rozwiązań – do około 35 %. Zdaniem Antoniny Kaniszewskiej z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, warto zainwestować w było nie było – drogie urządzenia, warto docieplić dom, czy wymienić okna na te z wysokim współczynnikiem przepuszczalności ciepła. W przypadku sprzętu gospodarstwa domowego – np. pralek, lodówek, wydatek na sprzęt o klasie energetycznej „A” zwraca się nam po roku, do półtora roku; natomiast poważniejsze inwestycje – chociażby w kolektory słoneczne – po kilku latach. Ale oszczędzać można także na rzeczach drobnych – od 15 zł kosztuje specjalne siteczko („perlator wodooszczędny”), które zainstalować możemy w każdym kranie; napowietrza ono strumień wody umożliwiając jej dwukrotnie mniejsze zużycie. W rozdawanej w autobusie ulotce nie brak i innych, nie wymagających nakładów propozycji – np. samo wyłączenie komputerowego monitora, gdy nie jest nam potrzebny, oznacza zmniejszenie zużycia prądu o połowę. Z kolei uszczelniając kran, z którego co sekundę kapie kropla, rocznie oszczędzamy ponad 6 metrów sześciennych wody.

O tym wszystkim dowiedzieć się można odwiedzając dziś na Rynku specjalistyczny autobus opatrzony napisem „energia – pieniądze – środowisko”. Fachowcy odpowiedzą nam na pytania, zaproponują rozwiązania, dzięki którym nasze domowe budżety mogą tylko skorzystać. Personel objeżdżającego cały kraj pojazdu nie reprezentuje żadnych konkretnych firm, jego zadaniem jest pokazanie możliwych sposobów oszczędzania. Pomysł to szczytny i sympatyczny – szkoda tylko, że pewnie jak i inne „szczytne” i pożyteczne pomysły – z naszych, podatników pieniędzy…

W strefie dźwięku – rozmowa z Antoniną Kaniszewską z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (((mp3))).

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl