To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Plany tarnowskiego Muzeum   -   06/3/2005
Imprezy plenerowe, koncerty, wystawy, spotkania… Działalność wydawnicza, konserwatorska, edukacyjna. Historia. Sztuka. Przechowywanie dóbr kultury, i pamięci o nich, kultury tworzenie i budowanie tożsamości regionalnej. To „tylko tyle”, czy „aż tyle”? Rok 2005 powinien okazać się dla tarnowskiego Muzeum Okręgowego łaskawy. Łaskawy także dla nas – wśród rozmaitych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogloszenie

W ofercie Muzeum Okręgowego oprócz wystaw stałych, nie zabraknie w tym roku ciekawych wystaw czasowych – wśród nich, korzystając z własnych zbiorów Muzeum Etnograficzne pokaże ekspozycję „Miłość ludowa” (maj – listopad) czy „Z turoniem” – tarnowskie zwyczaje bożonarodzeniowe i zapustne (grudzień 2005 – styczeń 2006). Z kolei na Zamku w Dębnie obejrzeć będziemy mogli kilka kolekcji z cyklu „W kręgu kolekcjonerów”; i tak kolejno – na kwiecień i maj zaplanowano wystawę „Medale z wizerunkami królów polskich z kolekcji De Meyera z Gorlic”, na czerwiec – wrzesień „Akcesoria kobiece ze zbiorów Katarzyny Sosenko z Krakowa”, a na październik – listopad – „Rycerstwo i zamki w ekslibrisie ze zbiorów T. Czosnyki.”
Natomiast w związku z przypadającą właśnie 675 rocznicą otrzymania przez Tarnów praw miejskich, w Ratuszu otwarta zostanie okolicznościowa ekspozycja. Towarzyszyć jej będzie konferencja metodyczna dla nauczycieli. W gmachu głównym, w maju obejrzymy bogatą w militaria „Bitwę Gorlicką”; na jej potrzeby pracownicy muzeum zrekonstruują fragment pola bitwy. We wrześniu, w galerii „Piwnica” w 60 rocznicę śmierci W. Witosa zaprezentowana będzie ekspozycja „Ostatnia Droga Wincentego Witosa”. Z kolei do Muzeum w Wierzchosławicach w sierpniu zawita W. Reymont – „W 80 rocznicę Dożynek Reymontowskich”.

Spośród wystaw wypożyczonych wspomnieć warto zaplanowaną na kwiecień wystawę „60 lat tarnowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków” (Gmach Główny), również majową „Cmentarze wojskowe z I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej” oraz – prawdziwa perełka – wystawę zatytułowaną „Gabriel Morvay – malarz i uchodźca”, na którą złożą się prace wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów, przyjaciół „zapomnianego” tarnowianina (m.in. z Barcelony). Przedsięwzięciu (maj) towarzyszyć ma spektakl teatralny przygotowany przez włoskiego reżysera. W grupie „wystaw eksportowych” zwraca uwagę „Karykatura francuska” – zobaczymy ją w październiku, w Teatrze im. L. Solskiego podczas tegorocznego Festiwalu Komedii „Talia”. Z kolei za granicę pojedzie „Wieś tarnowska w rzeźbie i malarstwie” – trafiając w nie ustalonym jeszcze terminie do Muzeum w Hohenfelden, w ramach współpracy Małopolska – Turyngia.

Jeżeli chodzi o projekty – kontynuacji doczeka się projekt „Archeologia w gminie”, trafiając tym razem do Tuchowa. Wśród propozycji, oprócz lekcji muzealnych, „spotkań z przeszłością”, spotkań „Opowieści o dawnym Tarnowie” czy cyklu dyskusji z gośćmi w Muzeum Etnograficznym, odbędzie się kolejna edycja „Muzeobrania” – czyli interaktywnych zajęć prowadzonych przy współpracy z innymi tarnowskimi muzeami.
Muzeum okręgowe organizuje także konkursy – np. „Sztuka ludowa regionu tarnowskiego”; w maju odbędzie się finał konkursu „Zabytki Małopolski w miniaturze”.
Wśród imprez interesująco zapowiada się 525-lecie Zamku w Dębnie (7 sierpnia); zobaczymy wówczas spektakl „Farsa o mistrzu Pathelin” teatru K2 z Wrocławia. Prócz tego – odbędą się comiesięczne Salony Poezji, pikniki historyczne, koncerty – np. z cyklu „W szlacheckim dworze” (Dwór w Dołędze), „Wieczory z muzyką dawną” i koncert w ramach Festiwalu Muzyki Odnalezionej (Dębno), „Galicjaner sztetel” (17 – 20 czerwca) i X Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny na Zamku w Dębnie (25 września).

Działalność muzeum to nie tylko wystawy. Pracownicy muzeum, jak co roku biorą udział w konferencjach, podnoszą kwalifikacje, prowadzą prace badawcze, dokumentacyjne i konserwacyjne – w tym roku konserwacji doczeka się m.in. bucik Marysieńki Sobieskiej. Z kolei współpraca krajowa i zagraniczna obejmuje wymianę pracowników, wystaw lub realizacje wspólnych przedsięwzięć – przykładem może tu być polsko – słowacko – węgierski projekt „Żywe zamki”, który zapewne finansowany będzie z Funduszu Wyszehradzkiego. Muzeum Okręgowe współpracuje z Muzeum w Solno na Węgrzech, Muzeum - Zamkiem w Miszkolcu, Muzeum w Bardejowie na Słowacji, Hohenfelden w Niemczech oraz ambasadami i konsulatami w Barcelonie, Rzymie, Kiszyniowie.

Istotna jest również działalność wydawnicza. W tym roku książka „Nie bój się Cygana” Adama Bartosza ukaże się na Słowacji. Tłumaczenia podjął się, co ciekawe, Peter Horvath, pierwszy romski ksiądz prawosławny, który studiował u ojców Redemptorystów. Wydane zostaną również „Listy więzienne i polityczne Stanisław Mierzwy” (Janina Kupiec, Alina Fitowa) – Muzeum W. Witosa i szereg innych publikacji, artykułów prasowych – w tym w Roczniku Tarnowskim „Pamiętniki Stanisława Opałki” pod redakcją Janusza Bogacza, czy „Historia tarnowskiego zbioru Kościoła chrześcijan Baptystów” Janusza Kozioła (w obcym wydawnictwie).

Najpoważniejszym tegorocznym zakupem będzie niewątpliwie nabycie (sugestia prezydenta Tarnowa) dwóch fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, które uzupełnią kolekcję. Natomiast jeśli chodzi o inwestycje, kontynuowane będą prace remontowe – przede wszystkim Zamku w Dębnie, „Gmachu Głównego” i Ratusza; za jeden z priorytetów uznano starania o poprawienie bazy lokalowej, poprzez podjęcie starań o dzierżawę, a później zakup kamienicy Rynek 16. Rozbudowana ma zostać sieć komputerowa, a kolejne działy mają uzyskać dostęp do Internetu. Ogółem, koszty niezbędnych remontów należących do Muzeum obiektów zamykają się sumą 2.344.100 zł – w poszczególnych oddziałach najpoważniejsze pozycje stanowią: Gmach Główny – wykonanie dokumentacji budowy Pawilonu Muzealnego od ul. Kapitulnej – 160 tys. zł; Ratusz – konserwacja elementów kamieniarki (maszkarony, portale, okiennice, attyka) – 350 tys.; Muzeum Etnograficzne – zakończenie prac w spichlerzu (lamus) – 66 tysięcy; Muzeum Dwór w Dołędze – remont spichlerza – 120 tysięcy; Zamek w Dębnie – izolacja i wzmocnienie ścian murów – 270 tysięcy; Zalipie – adaptacja obory na cele komercyjno – edukacyjne – 25 tysięcy; Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – położenie strzechy na starym domu – 20 tysięcy złotych.

Rada Muzeum i dyrektor Adam Bartosz uważają, iż z uwagi na przepisy finansowe nie sprzyjające prywatnemu mecenatowi nad kulturą, utracone zostały „możliwości sponsorowania kultury przez duże firmy, bowiem niemal wszystkie przeniosły swe centrale po likwidacji województwa tarnowskiego poza region i nie przejawiają więzi terytorialnej z lokalną społecznością.” To stwierdzenie, tak na marginesie, brzmi bardzo ciekawie gdy przypomnimy sobie o wyprowadzanych z miasta instytucjach, za którymi w następnej kolejności pójść mogą również firmy. Dyrekcja muzeum sądzi także, iż w związku z możliwościami związanymi z pozyskiwaniem funduszy z unijnych instytucji, niezbędne staje się powołanie wyspecjalizowanych służb, które te zadania by realizowały. „Wzrost zadań z zakresu procedur aplikacyjnych, inwestycyjnych i rozliczeniowych wymaga restrukturyzacji, szczególnie w pionie usługowo – administracyjnym (…)” – przeczytałem w informacyjnej broszurze Muzeum Okręgowego. I dalej: „Analizie należy poddać wariantowość rozwiązań – rozbudowa własnych struktur o komórki specjalistyczne ds. inwestycyjno – remontowych lub zlecanie tego typu usług jako outsourcing. (…) Oddzielnym zagadnieniem jest niedobór kadry podstawowej (…)” co „zwiększa zaangażowanie kadry merytorycznej do najprostszych czynności.” Muzeum nadal ma zamiar korzystać z programów promocji zatrudnienia, prac interwencyjnych, stażów absolwenckich oraz programu „Konserwator”, choć nie jest to wstanie rozwikłać związanych m.in. z pozyskiwaniem funduszy problemów kadrowych. Zaiste, jesteśmy w Unii…

Tak czy owak, niezależnie od skąpych środków finansowych, niezależnie od braku sensownych ministerialnych programów zakupu eksponatów, niezależnie od wciąż domagających się remontów obiektów, na które nie ma pieniędzy – niezależnie od tego wszystkiego – działalność naszego Muzeum Okręgowego, wraz z oddziałami, wciąż się rozwija, poszerza, wzbogaca o nowe pomysły i rozwiązania. Zapewne w tym roku, pośród rozmaitych wystaw, koncertów, czy spotkań – każdy będzie mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 27, 2024 03:06:00
IP          : 18.219.95.244
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html