Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uczciwość chce likwidacji progu   -   09/3/2005
Do Kancelarii Rady Miasta wpłynął kolejny projekt intencyjnej Uchwały tarnowskich rajców kierowanej do parlamentu, której autorem jest Marek Ciesielczyk i klub radnych Uczciwość. Tym razem chodzi o zmianę przepisów dotyczących referendum gminnego. Ewentualna Uchwała ma wesprzeć działania zmierzające do likwidacji lub obniżenia progu 30-procentowej frekwencji, wymaganej do ważności referendum w gminie.

Ogloszenie
>

W projekcie Uchwały czytamy "W ciągu ostatnich 15 lat w żadnym większym mieście w Polsce tego typu referendum nie zostało uznane za ważne ze względu na niższą od wymaganej ustawowo frekwencję. Niedawne przypadki Gorzowa Wielkopolskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, w których doszło do aresztowania prezydenta miasta w związku z postawionymi im zarzutami przyjęcia korzyści majątkowych, zwanych powszechnie łapówką, a następnie - do uznanego za nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji refendum w sprawie ich odwołania z funkcji prezydenta, jaskrawo pokazują, iż obecne regulacje prawne nie dają faktycznej możliwości odwołania ze stanowiska burmistrza/ prezydenta oskarżonego np. o korupcję."

"Uczciwość" będzie namawiać pozostałych tarnowskich radnych do poparcia apelu "do wszystkich parlamentarzystów o taką nowelizację stosownych ustaw (np. o referendum gminnym czy ordynacji wyborczej), która stwarzałaby możliwość pozbawienia władzy w gminie człowieka, podejrzanego o popełnienie poważnych przestępstw, mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie gminy (jak w przypadku podejrzenia o korupcję)".

W uzasadnieniu wniosku czytamy również: "Paradoksem polskiego prawa jest także i to, że najważniejsze referendum, bo konstytucyjne, nie wymaga do ważności żadnej określonej frekwencji (czyli udział nawet jednego Polaka w takim refendum gwarantuje jego ważność!). Propozycje zmierzające do wprowadzenia przepisów, pozwalających na administracyjne, bezpośrednie pozbawienie stanowiska burmistrza/prezydenta, który zostanie aresztowany, stwarza dwa zagrożenia: po pierwsze taki przepis może być niezgodny z Konstytucją RP i Kodeksem Karnym (np. zasadą domniemania niewinności). Po drugie, gdy oskarżony zostanie uniewinniony, może domagać się od Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich, potężnego odszkodowania za niesłuszne pozbawienie go urzędu burmistrza. Dlatego też jedynym racjonalnym i zgodnym z innymi aktami prawnymi wyjściem, jest stworzenie mieszkańcom gminy realnej możliwości odsunięcia burmistrza od władzy w wyniku referendum, tj. w podobny sposób, w jaki został wybrany na to stanowisko. Nie można dłużej tolerować sytuacji, w której gmina zarządzana jest z aresztu lub przez osobę, na której ciążą poważne zarzuty, np. korupcji. Przykład Opola, gdzie aresztowano nie tylko Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej, ale całą grupę samorządowców w związku z podejrzeniem o korupcję, pokazuje, iż zwyczaje pobierania wysokich łapówek przechodzą z warszawskiej „centrali” na niższe poziomy władzy, bo samorządowej. Jako samorządowcy nie możemy biernie obserwować procesu coraz większej krymininalizacji środowisk samorządowych i funkcjonowania różnych „grup trzymajacych władzę” także w tak zwanej Polsce „powiatowej”.

Zaproponowany przez Uczciwość projekt Uchwały w tej sprawie dyskutowany i głosowany będzie na najbliższej, marcowej sesji Rady Miasta.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(09-03-2005) T.T.T.T. :
Jakkolwiek absolutnie nie jestem fanem ani klubu ani tym bardziej jego szefa - jest to chyba pierwsza rozsądna i ze wszech miar pozytywna inicjatywa. Szcerze życzę powodzenia w realizacji!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-03-2005) hiryu :
tak, jasne,niech jeszcze Guru wystąpi z projektem uchwały o likwidacji kokluszu oraz o tym, że Kopernik była kobietą. Albo niech zaproponuje uchwalenie petycji do Marsjan, żeby nie byli zieloni. Albo zajmie się czymś równie pożytecznym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2005) lucas :
jak najbardziej rozsadne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2005) wyborca :
veto

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2005) normalny mieszkaniec Tarnowa :
Znowu zwykly populizm w wydaniu ciesielczyka. facet nie potrafi niczego zrobic poza biciem piany i robieniem szumu wokol siebie i to przy kazdej okazji - wybory do RM, prezydenta miasta, nawet wybory prezydenta RP, senatu, teraz referendum w Piotrkowie :)))) smiech na sali.... Moze by tak nie martwic sie o to ze w Opolu, Piotrkowie, Gorzwie, itd nie udalo sie odwolac prezydentow tylko zajac sie faktyczna praca dla miasta - panie radny!!! faktyczna a nie biciem piany za pieniadze podatnikow!!! Moze niech to z taka "inicjatywa" do poslow wystepuja ci ktorzy organizowali tamte referenda, skoro mieli sile na organizacje referendum to moze maja tez na takie inicjatywy, zreszta to ich problemy, a nie nasze. W Tarnowie jest wiele problemow i chyba jest sie czym zajac - poza stwierdzeniami w stylu "Balcerowicz musi odejsc" - czytaj "Rojek musi odejsc", "Ciepiele musi odejsc" teraz "Bien musi odejsc" i to caly program ciesielczyka i uczciwosci. Idac tropem myslenia ciesielczyka to moze radni Tarnowa powinni tez zarzadac dostepu do morza (najlepiej od razu do Baltyku i Czarnego, ..... a co nich nam to ciesielczyk zalatwi, ma poparcie w polonii amerykanskiej, byl przeciez (w/g siebie) najlepszym kandydatem na prezydenta RP, kpina po prostu kpina i osmieszanie miasta i mieszkancow przez jakiegos niedowartosciowanego i zakompleksionego oszoloma...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-03-2005) Albert :
należy podjąć uchwałę ktora jasno stwierdzi, że każdego prezydenta miasta może odwołać wyłącznie Dr. Ciesielczyk

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl